Szatmárnémeti

A családorvosokra irányul a figyelem

Fotó: MTI
2021.05.19 - 09:00
Egészségi állapotunkról ideális esetben a háziorvosunk tud a legtöbbet, ő az első egészségügyi szakember, akit felkeresünk, ha testi-lelki bajunk van. A mai napon rájuk irányul a figyelem.

A családorvosok világnapjának (FDD) választott május 19-ét 2010-től nyilvánította világnappá a Családorvosok Világszervezete (WONCA). A családorvosok hozzájárulásának központi szerepe van az egészségügyi ellátórendszerekben. Ez a nap arra hivatott, hogy világszerte megünnepelje a családorvosokat és a családi orvoslás terén elért haladást. A világnap idei témája: „A jövő építése a családorvosokkal!”

A családorvosok világnapja világszerte felhívja a figyelmet a háziorvosok hozzájárulására, elismeri a háziorvosok munkáját, fokozza a háziorvosok morálját, és kiemeli a munkájukkal kapcsolatos fontos kérdéseket. A jeles napon idén négy pillérre helyezik a hangsúlyt. Az első: a jövő építése a családorvosokkal és az alapellátási csoportokkal. Szeretnék kiemelni, mennyire fontos, hogy a háziorvosok és az egészségügyi szakemberek multidiszciplináris csoportjai együttműködjenek, közreműködésük kulcsfontosságú az egészségügyi rendszerek megerősítésében, a magas színvonalú és mindenki számára elérhető egészségügyi szolgáltatások biztosításában. A második pillér: a jövő építése a családorvosokkal és páciensekkel. A családorvosok emberközpontú megközelítést alkalmaznak, folyamatos támogatást biztosítanak a betegeknek és a közösségeknek, biztosítják az ellátás folytonosságát egy egész életen át. A harmadik kiemelt pillér: a jövő építése a családorvosokkal és az új technológiákkal. A COVID-19-világjárvány közepette az új technológiák alapvető eszközként jelentek meg az egészségügyi szakemberek számára küldetésük folytatásában. A negyedik pedig a jövő építése a háziorvosokkal és önnel. Melyek azok az építőelemek, amelyeket ön kulcsfontosságúnak tart a jövő szempontjából? Vegyen részt ennek a jövőnek az alakításában, emelje fel a hangját! — emeli ki üzenetében a Családorvosok Világszervezete.

Kevesen vannak

Romániában folyamatosan csökken a családorvosok száma, és félő, hogy tíz éven belül nem lesz, aki biztosítsa az orvosi alapellátást. Országosan több mint 200 családorvosra lenne szükség, hogy minden pácienst megfelelőképpen tudjanak ellátni — a krónikus háziorvoshiányra a nép ügyvédje is figyelmeztetett néhány héttel ezelőtt. A családorvosok hiánya azoknak a legégetőbb, akik már idősek, illetve nem eléggé mobilisak ahhoz, hogy egy közeli városba vagy másik községbe utazzanak egészségügyi problémáikkal, valamint azok számára is gondot jelent, akik krónikus betegek, és rendszeres háziorvosi ellátásra szorulnak.

Szatmár megyében a tavalyi esztendőben 172 családorvosi rendelő működött 176 családorvossal, közülük 95 városon, 77 pedig vidéken. Mindegyik egységre átlagosan 2 ezer lakos jutott. A szakemberek ráadásul nemcsak hét közben, hanem hétvégéken és a hivatalos ünnepnapokon is nonstop ügyeleteket vállalnak, hogy a páciensek segítségére siessenek. Jelenleg 11 városi és 9 vidéki családorvosi ügyeleti központ működik.

„Szatmár megyében egyelőre nincs gond a családorvosi hálózattal, az egész megye le van fedve. Ezt úgy sikerült elérni, hogy több mint húsz nyugdíjas családorvos tevékenykedik megyeszerte. A probléma abban rejlik, hogy nincs biztosítva a családorvosi hálózat jövője” — nyilatkozta dr. Călin Bumbuluţ családorvos, a Román Orvosi Kamara alelnöke és a Szatmári Családorvosok Szövetségének elnöke, valamint az Általános Orvosok Európai Szakszervezetének (UEMO) vezetője.

A szakember szerint ha nem történik valami sürgősen, akkor néhány éven belül családorvosi szolgáltatás nélkül maradhatunk Romániában, egyszerűen nem lesz, aki elvégezze ezt a szolgáltatást. Megyénkben 60 évhez közelít a családorvosok átlagéletkora, és csak a nyugdíjas háziorvosok segítségével történhet meg az, hogy egyelőre nem kell egy településen sem hiányt szenvedjenek a lakosok a családorvosi ellátás terén.

Az összes hazai rezidens közül egyébként mindössze 5 százalék választja a családorvosi hivatást, ráadásul közülük sem visz majd mindegyik praxist, hiszen a pályakezdők egy része a mentőszolgálatoknál és egyéb ágazatokban vállal munkát.

A túlterheltség mindennapos

A több mint egy éve tartó kétségek, hiányosságok és félelmek után mindannyian túlterheltek vagyunk — emelte ki nemrég a páciensekhez intézett üzenetében a Családorvosok Országos Szövetsége (SNMF), arra kérve őket, legyenek türelmesek és megértők a családorvosi rendelők alkalmazottaival. Tavaly március óta a háziorvosok azon dolgoztak, hogy megállítsák a gócpontok kialakulását, ellássák az akut és krónikus bántalmakban küszködőket, ápolva az újszülötteket, állapotos nőket és időseket. Eközben a koronavírus-járvány őket sem kímélte: több száz áldozatot követelt a családorvosok és családtagjaik, a háziorvosi rendelők személyzete és hozzátartozóik körében.

A szakemberek viszont eddig is és ezután s teljesíteni fogják kötelességüket, gondoskodnak betegeikről, közösségükről. A családorvosok világnapja alkalmából a SNMF a legnépszerűbb közösségi oldalon kampányt is indított ennek nyomatékosítására Mi, a családorvosok itt vagyunk! elnevezéssel. A kampány keretében egy fotókeretet dolgoztak ki, amellyel a szakemberek módosíthatják profilképüket, azt üzenve: a családorvosok az egyének, a közösség mellett állnak.

Bumbuluţ Krisztina

 

 

A szakemberek eddig is kitartottak és ezután is ki fognak tartani pácienseik mellett

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Június végéig maradnak a pontértékek - egyelőre befagyasztották a konfliktust

A Román Orvosi Kamara (CMR) elnöke csütörtökön bejelentette, hogy a döntéshozókkal lezajlott tárgyalások eredményeként az egészségügyi alapellátásban és a járóbeteg-szakellátásban a szolgáltatásokért járó pontértékek 2024. június 30-áig nem változnak, a 2023 utolsó negyedévére megszabott szinten maradnak.
Szatmár megye

Influenza: két patikában oltanak Szatmár megyében

Hétfőn, október 2-án elrajtolt Romániában az influenza elleni oltási kampány. Új szabályozás lépett életbe, mostantól a vakcinát az igénylőnek kell kiváltania a patikából, amivel vagy visszamegy a családorvoshoz, vagy a patikus oltja be. Szatmár megyében egyelőre két patikában oltanak.
Szatmárnémeti

Rövidesen háziorvosok nélkül maradunk

Néhány éven belül családorvosok nélkül maradhat Románia. Jelenleg több mint 500 hazai településen nincs háziorvos, a szakemberek 48%-a pedig 60 éven felüli. Sorra ürülnek a praxisok, és az elöregedés, valamint az utánpótlás hiánya miatt nincs, aki ezeket betöltse.