Világszerte első alkalommal 11 évvel ezelőtt, 2013. március 20-án ünnepelték a boldogság világnapját. Az emberi lét célja a boldogság keresése – a világnap kijelölésével az ENSZ is erre szerette volna felhívni a figyelmet.
A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház boldogságnapi posztjában azt írja, Sonja Lyubomirsky amerikai pszichológus szerint, a boldogság olyan, mint "az öröm, az elégedettség vagy a pozitív jólét élménye, amely azzal az érzéssel párosul, hogy az ember élete jó, értelmes és értékes".
Pszichológiai kutatások kimutatták, hogy boldogságunkat különböző százalékban a következő tényezők határozzák meg: 50%-ban biológiai tényezők, azaz személyiségjegyek – társaságkedvelő, aktív, stabil, szorgalmas és becsületes; 40%-ban a gondolataink, cselekedeteink és viselkedésünk; 10%-ban a körülmények. Ez a tanulmány alátámasztja azt az elképzelést, hogy a boldogság fokozható, gondolataink és viselkedésünk, a velünk történtekhez való hozzáállásunk által.
Az idei nemzetközi boldogságnap alkalmából az esemény hivatalos honlapja, a happynessday.org kiemeli a más emberekkel való pozitív kapcsolatok fontosságát mind a saját jólétünk, mind az általános boldogságunk szempontjából.
A három érték, amelyek képesek növelni belső elégedettségünket, életünkkel való elégedettségünket, és amikor válságok, például világjárványok vagy konfliktusok alakulnak ki, enyhíteni azok negatív következményeit, a következő: odafigyelés mások szükségleteire, nagylelkűség és hála.
Az nem jelent valódi boldogságot, ha mindig úgy érezzük, hogy minden rendben van, ha minden pénzünk megvan, amire valaha vágytunk, ha nem vagyunk hajlandóak meglátni a világ negatív oldalát – írják.
"Vigyázzon a jóllétére és a kapcsolataira!" – üzeni a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház.
Hírszerkesztő