Szatmárnémeti

A 112-es segélyhívó nemzetközi napja

2021.02.12 - 11:25

Ki ne ismerné hazánkban a 112-es egységes segélyhívó számot? Bizonyára mindenkinek jól bevésődött a memóriájába, hogy baj esetén ezt a számot kell tárcsázni. A 112 azonban nemcsak nálunk egységes segélyhívó, hanem európai segélyhívó szám is, mely az EU teljes területéről mind vezetékes, mind mobiltelefonról ingyenesen hívható. Aki ezt a számot tárcsázza, annak hívása azonnal a segélyszolgálatokhoz — a mentőkhöz, a rendőrséghez, illetve a tűzoltósághoz — fut be. A 112-es hívószám több mint 500 millió ember számára teszi lehetővé, hogy bárhonnan elérhesse az ügyeleti központokat. A 112 így a segítségnyújtás szimbólumává vált Európában. Az Európai Unió tagállamai már 1991-ben megállapodtak arról, hogy bevezetik a 112-es Európai Segélyhívó Számot. A nyilvánosság figyelmének felkeltése érdekében az Európai Parlament kezdeményezte, hogy február 11-e minden évben legyen az Európai Segélyhívó Szám napja. A több mint húsz évvel ezelőtti ötlet mára európai sikertörténetté vált: a több mint 40 különböző nemzeti segélyhívó szám helyett egy szám, a 112 hívásával elérhetővé váltak az ügyeleti központok Európa összes országában. A 112-es számot az Európai Unión kívül is lehet használni vészhelyzet esetén egyes országokban, így például Svájcban és Dél-Afrikában. A hívásokat szakképzett ügyeleti stáb fogadja. Országtól függően a kezelő vagy közvetlenül foglalkozik a hívással, vagy átkapcsolja azt a megfelelő segélyszolgálathoz. Kérhetnek a lakosok segítséget a rendőrségtől, a tűzoltóságtól és a mentőszolgálattól. A 112-es segélyhívó tehát nem játék, ennek ellenére sok telefonbetyár hívja mintegy szórakozásból ezt a számot. A 112 fontosságát népszerűsítő kampányoknak köszönhetően évről évre csökken a telefonbetyárok aránya. Amíg 2006-ban a befutott hívások 89,22 százaléka nem valós vészhelyzetet jelentett, addig tavaly a hívások több mint fele valódi vészhelyzet volt.
A Különleges Telekommunikációs Szolgáltatások (STS) honlapján közzétett statisztikai adatokból kiderül, hogy az elmúlt évben Szatmár megyében összesen 128 843 hívás érkezett az egységes segélyhívóra, melyekből 72 964 bizonyult valós segélykérésnek, azaz a hívások 56,3 százaléka. A rendőrséget tavaly 17 991 eseteben, a mentőszolgálatot 58 270 esetben, a sürgősségi helyzetek felügyelőségét (ISU) 15 619 esetben, a csendőrséget 3333 esetben, míg egyéb intézményeket 256 estben riasztottak a lakosok. A legtöbb riasztás márciusban (12 21), novemberben (11 446) és decemberben (11 434), a legkevesebb pedig májusban (9151) érkezett a szatmári segélyhívó központba. A STS munkatársai számtalanszor felhívták már a lakosság figyelmét arra, hogy akik ilyen hívásokkal szórakoznak, azok akár mások életét is veszélybe sodorhatják. A telefonbetyárokat ugyanakkor a 2008-ban elfogadott 160-as számú törvény értelmében pénzbírsággal büntetik.


Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A mentőkre van szükség a leggyakrabban

Múlt hónapban több mint 12 és fél ezerszer tárcsázták Szatmár megyében a 112-es segélyhívót.
Vidék

Kétméteres kígyó egy piskolti konyhában

A csendőrök fogták meg a hüllőt és elengedték egy mezőn.
Szatmárnémeti

65 ezernél is többször tárcsáztuk a segélyhívót

Sokak számára meglepőnek tűnhet, de havi rendszerességgel több, mint tízezer alkalommal hívják a szatmáriak a 112-es egységes segélyhívó számot. A legtöbbször a mentőszolgálat és katasztrófavédelem segítségét kérik.