Szatmárnémeti

238 örökbe fogadható gyerek van

2021.03.01 - 17:03

Bőven akad munkájuk a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) adoptációs irodája munkatársainak, melynek irányítása az intézmény igazgatónőjéhez, Mariana Dragoşhoz tartozik. A beszámolóból kiderül, hogy tavaly 238 gyermek és 60 örökbe fogadó család, személy szerepelt a szatmári adoptációs iroda nyilvántartásában. Az évértékelőből kiderül, hogy egy gyermek esetén szerették volna a családon belüli adoptálást végrehajtani, ám a bíróság egyelőre nem hagyta jóvá, 42 már korábban lezajlott örökbefogadás utáni esetet követtek nyomon, 11 esetben történt meg a beleegyezés a családon belüli örökbefogadásra, 12 gyermek számára hagyták jóvá az adoptálhatóságot (közülük 5-en más megyébe kerültek, 6-an maradtak Szatmáron, egy esetben pedig még zajlik az örökbefogadási procedúra a bíróságon), 28 esetben indult be tavaly az örökbefogadási procedúra, 63 gyermeknek kerestek aktívan örökbe fogadó családot, ugyanakkor 38 olyan kiskorú is szerepelt a regiszterükben, aki nehezen adoptálható — ők mindannyian alkalmasak a nemzetközi adoptálásra, tavaly ugyanakkor 2 gyermeket fogadtak örökbe külföldön, és két esetben zajlott a nemzetközi adoptálás, míg négy Szatmár megyei gyermeket más megyében fogadtak örökbe. Az iroda adatai szerint tavaly 82 családot/személyt tájékoztattak az örökbefogadási procedúráról, és 29 család kapta meg az adoptáláshoz való engedélyt.

Az iroda munkatársai nyilvántartják mind az örökbe adható gyermekeket, mind pedig azon személyeket, akik örökbe szeretnének fogadni gyereket. Ugyanakkor az Országos Örökbefogadási Informatikai Rendszerbe (Sistemul Informatic Naţional pentru Adopţie - SINA) is bevezetik az érintett gyerekek és felnőttek adatait. A rendszer lehetővé teszi a gyermek elektronikus dossziéjának összeállítását, az örökbefogadási folyamat összes szakaszával, ugyanakkor az örökbefogadás utáni monitorozást is biztosítja. Kapcsolatot létesít minden, az örökbefogadásban illetékes intézmény között, elősegítve az együttműködést. Nem egyszerű döntés az örökbefogadás, hiszen sokszor a vér szerinti gyermekünkkel szemben is elveszítjük a türelmünket, s egy örökbe fogadott gyermek sokkal nagyobb odafigyelést, érzelmi biztonságot követel meg. Amíg az elmúlt években nehézkes és hosszadalmas folyamat volt az örökbefogadás, addig három éve lényeges változtatások történtek, így például a gyermekvédelmi igazgatóságnak már nem kell akár a gyerek negyedfokú rokonainak a beleegyezését is kérje ahhoz, hogy a gyerek örökbe fogadható legyen, az örökbefogadó alkalmassági bizonylatának határidejét két évről ötre hosszabbították meg, a tizennegyedik életévüket betöltött gyerekek esetében pedig a nemzetközi örökbefogadási eljárást is könnyítették.

Ha valaki elhatározta, hogy örökbe szeretne fogadni egy gyereket, annak egy típusnyomtatványt kell kitöltenie és benyújtania, a lakóhelye szerinti illetékes gyermekvédelmi igazgatóság örökbefogadással foglalkozó osztályát kell felkeresnie — Szatmár megyeiek esetében a DGASPC szatmári székhelyén, a Corvinilor utca 18. szám alatt, amelyben egy mondatban azt is meg kell indokolnia, miért szeretne gyereket adoptálni. Ezt követően tájékoztatást kap arról, hogy milyen iratokat kell tartalmaznia az iratcsomónak, amely az örökbefogadói státus kérvényezéséhez szükséges: személyi igazolvány és születési bizonyítvány, illetve házassági levél másolata, közjegyző előtt tett nyilatkozat arról, hogy az országban lakik, lakhatási bizonylat, jövedelem- és egészségügyi igazolás. Azoknak az iratait is mellékelni kell, akikkel együtt lakik a család, valamint egy bizonylatot arról, hogy az örökbe fogadó szülő nincs eltiltva szülői minőségének a gyakorlásától, továbbá szükséges egy nyilatkozat is arról, hogy az illető milyen nemű, korú gyereket szeretne örökbe fogadni.

A családnak előbb fényképet, kisfilmet és egy leírást mutatnak a gyerekről, akit az örökbefogadói státussal rendelkező igénylő elvárásai alapján választanak ki. Amennyiben a család személyesen is szeretné megismerni a gyereket, egy találkozást szerveznek a gyerek életterében. Ha továbbra is szeretnének vele kapcsolatban maradni, akkor további találkozók, ismerkedések következnek, majd egy hosszabb időszakra, 90 napra el is viheti magával a család, hogy leendő otthonával, a család többi tagjával is megismerkedhessen a gyerek. Az örökbefogadásról a bíróság hozza meg a végső döntést, amely kimondja, hogy a gyerek ezentúl az őt befogadó családhoz vagy személyhez tartozik, és a jövőben annak nevét viseli. Az örökbe fogadott gyereket, fejlődését, új családjába történő beilleszkedését pszichológus kíséri figyelemmel két éven keresztül. Ez azt jelenti, hogy rendszeres látogatásokat tesz a családnál, elbeszélget a szülőkkel is, nem csak a gyerekkel, és jelentést ír a tapasztaltakról, az örökbefogadást követően legkevesebb két éven keresztül. A DGASPC munkatársai a törvényes keretek között segítik a gyerekek beilleszkedését az örökbe fogadó családba, amelynek szükség esetén pszichológiai szaktanácsadást is biztosítanak. Az örökbe fogadó családok havi juttatást kapnak a gyermek korától és egészségi állapotától függően.

Sógor Beáta

Fotó: unsplash.com

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Rabló-pandúrt játszottak a csendőrök

Gyerekek látogattak el a rendfenntartó erőkhöz.
Szatmárnémeti

Árva négylábúak várják örökbefogadójukat!

A szatmárnémeti Free Life Állatvédo Egyesület hétvégén ismét megszervezi a már hagyománnyá vált állat-örökbeadási akcióját. Az egyesület igyekszik minél gyakrabban szervezni örökbeadási akciókat, melyeken az utcáról összeszedett, védtelen állatoknak szereznek szerető gazdikat.
Szatmárnémeti

Nem könnyű döntés az örökbefogadás

Szatmárban is több olyan család él, akiknek valamilyen oknál fogva nem születhet gyermekük. Többen közülük az örökbefogadás mellett döntenek. A folyamat hosszadalmas, de a gyerekre vágyakozókat ez nem riasztja el. Tavaly 47 gyereket fogadtak örökbe.