A romániai otthonvásárlók körében idén is a két-három szobás lakások lesznek a legnépszerűbbek, ebben a szegmensben azonban akár 10 százalékos áremelkedésre is számítanak — derül ki a RE/MAX Románia ingatlanközvetítő cég becsléséből. „A 2021-es ingatlanpiac áttekintése és a 2022-es esztendő előrejelzései” elnevezésű felmérésben azt írják, a két- és háromszobás lakások mellett dobogósak a lakossági preferenciákban a magánházak. A felmérésben részt vevő ingatlanszakértők 68 százaléka arra számít, hogy akár 10 százalékkal is drágulnak a lakások az idei esztendőben, 15 százalékuk szerint 10 százaléknál is magasabb lesz az áremelkedés, míg a többi válaszadó azt mondta, stagnálni fognak az árak — az árak csökkenését mint lehetőséget sem említik.
„Meg kell jegyezni, hogy a tanulmány még tavaly év végén készült, és a szakemberek becslései az akkori tendenciákra alapoznak. Úgy tűnik, az idei év eleje meredek növekedésekkel köszöntött be, így 2022-re mi az említett szegmensben legalább 10 százalékos vagy akár ezt meghaladó növekedést becsülünk” — mondta Răzvan Cuc, a RE/MAX Románia elnöke.
Másrészt az ingatlanszakértők nem számítanak jelentős változásra a kereskedelmi és irodaterületek árában a járványhelyzethez való alkalmazkodás és az új munkamódszerek miatt. A válaszadók 43 százaléka úgy gondolja, hogy az üzlethelyiségek árai stagnálni fognak, ugyanezt a tendenciát 47 százalékuk említette az irodaterületek esetében. A lakások és garzonok bérleti piacán sem lesz jelentős változás szerintük, hiszen a nagy egyetemi központok is offline módon működnek, ugyanakkor rengetegen dolgoznak távmunkában vagy álltak át a hibrid munkavégzésre.
A legtöbb ügyfél saját forrásokból vásárolt ingatlant 2021-ben — állítja a felmérésben részt vevő ingatlanosok 61 százaléka. A szakemberek 49 százaléka szerint ügyfeleik fő finanszírozási forrása a jelzáloghitel/ingatlanhitel volt, és mindössze 4 százalék a kezességgel vállalt hitel.
Az ingatlanügynökök szerint az elmúlt öt évben az ingatlanpiac felfelé ívelő tendenciát mutatott, ami nagyban függött az egyes területek és városok fejlődésétől. A felmérésben válaszolók 60 százaléka úgy nyilatkozott, hogy városukban az ingatlanpiac az infrastruktúra fejlesztésének köszönhetően jelentősen nőtt, 37 százalékuk szerint 5–10 százalékkal bővült, egyéb tényezők említése nélkül, 3 százalék szerint viszont zsugorodott a piac a kereslet vagy az új projektek hiánya miatt.
Ugyanakkor, bár az ingatlanpiac folyamatosan fejlődik, a vizsgálatban résztvevők válaszai azt mutatják, hogy szükség van az ügyfelek oktatására, felvilágosítására, a tanácsadásra — ezt 44 százalékuk nyilatkozta, 21 százalékuk szerint az ügyfelek jól tájékozottak, 16 százalékuk pedig azt mondta, hogy a vevők igényei magasak, túlmutatnak a piaci lehetőségeken.
A vizsgálat kérdéseire 214 ingatlanszakértő fejtette ki véleményét országszerte, a legtöbbjük a területen dolgozik ingatlanügynökként vagy ingatlanközvetítő iroda tulajdonosaként.
Bumbuluţ Krisztina