Az idei esztendőben is folytatódik az Új Ház program, amelynek keretében kedvezményes, lejalapú hitelt kínálnak azoknak, akik saját otthont kívánnak vásárolni. A program célja megkönnyíteni a magánszemélyek számára a lakásvásárlást az állam által garantált kölcsönökön keresztül. A kedvezményezettek új lakásokat, konszolidált lakásokat, valamint más kategóriájú lakásokat vásárolhatnak a programon belül.
2022-ben is azok a magánszemélyek vehetik igénybe a kedvezményes lakásvásárlási program kínálta lehetőségeket, akiknek a nevén nincs ingatlan, illetve olyan lakással rendelkeznek, amelyik 50 négyzetméternél kisebb. A programban egyetlen ingatlanra jogosult a kedvezményezett, az így vásárolt lakást pedig öt évig nem lehet eladni. Az állami garancia a kamatokra és különböző illetékekre is kiterjed.
A hitelt igénylőknek önrésszel is kell rendelkezniük, amit előlegként fizetnek be. Ha a vásárlásra kiszemelt ingatlan értéke nem haladja meg a 70 ezer eurót, akkor az előleg 5 százalék, vagyis az igényelhető maximális hitel 66 500 eurónak megfelelő lej. Ha a lakás ára 70 001 és 140 ezer euró között van, akkor a vásárlónak legalább 15 százalék előleget kell befizetnie, a kölcsön felső értékhatára pedig 119 ezer euró. A program keretében ANL-s lakásokat is lehet vásárolni: 70 ezer euróig a szóban forgó ingatlan lehet bármennyire régi, 70 ezer euró érték fölött pedig kizárólag 5 évesnél nem régebbi ingatlanra lehet felvenni a kedvezményes hitelt. A lakosság túlzott eladósodását megelőzendő Romániában a lejalapú fogyasztói és lakáshiteleknél a törlesztőrészlet továbbra sem haladhatja meg a hitelt kérelmező nettó jövedelmének 40 százalékát. Ez az arány 5 százalékponttal emelhető lakáshitelek esetében, amikor a kérelmező első lakásának megvásárlására vesz fel jelzáloghitelt.
Az idei esztendőben a következő bankok vállaltak partnerséget a program lebonyolításában: Banca Româneasca, Transilvania, BCR, BRD GSG, CEC Bank, First Bank, Garanti Bank, ING Bank, Intesa Sanpaolo Bank, OTP Bank, Raiffeisen Bank, Unicredit Bank, Vista Bank, Alpha Bank.
Amikor megvan a megvásárolni kívánt lakás, akkor a vásárlónak meg kell győződnie róla, hogy rendelkezik a szükséges minimális előleggel és betéttel, de figyelembe kell venni egy otthon vásárlása során felmerülő egyéb kiadásokat is, például a közjegyzői díjat. Ki kell választani azt a bankot, amelyik a vásárló számára a legkedvezőbb ajánlatot kínálja, és össze kell állítani a hitel felvételéhez szükséges iratcsomót. A bank ezt követően elemzi a hiteldokumentációt, és a finanszírozás jóváhagyását követően webes alkalmazáson keresztül elküldi a kölcsönöért garanciát vállaló állami garanciaalapnak (FNGCIMM) a kezességvállalási kérelmet. A FNGCIMM elemzi az összeállított dossziét, amennyiben pedig minden adat helyes és az iratcsomó teljes, visszaküldi a banknak a jóváhagyást, a kérelmező pedig aláírhatja az adásvételi szerződést. A garanciaalap általában olyan dokumentumok miatt szokta visszautasítani a kérelmeket, amelyek lejártak vagy olvashatatlanok, esetleg hibásan vannak kitöltve.
A program iránt érdeklődők a garanciaalap honlapján, a www.fngcimm.ro/noua-casa oldalon olvashatnak további részleteket.
Magasak a lakásárak
Bár Szatmárnémetiben folyamatosan épülnek újabb lakóingatlanok, több lakóparkot is felhúztak az elmúlt időszakban a megyeközpontban, sőt, újabbakat, épülőfélben lévőket is hirdetnek már a fejlesztők, mégsem csökkent a lakások ára, sőt, folyamatosan emelkedett. Ingatlanszakértők szerint elsősorban az dobott egy nagyot a lakások árain, hogy rendkívül megnőttek az építőanyagárak. Nemcsak az ingatlanfejlesztők emeltek azonban az áraikon, hanem azok a tulajdonosok is, akik régi építésű tömbházlakásaikon szeretnének túladni.
A helyi ingatlanügynökségek és az apróhirdetési oldalak ajánlatait böngészve szembetűnő, hogy a legalacsonyabb összegeket továbbra is a Solidarităţii, 14 Mai és a 14-es lakónegyedi tömbházlakásokért kell kifizetni, itt már 32–34 ezer eurótól találnak kisebb, kétszobás lakást az érdeklődők — igaz, az apróhirdetési oldalakra feltöltött fényképek alapján ezek eléggé rossz állapotban vannak, kisebb-nagyobb felújítás mindegyikre ráfér. A garzonok ennél valamivel kevesebbe kerülnek, de az alsó határ már nem 16–18 ezer euró, mint a koronavírus-járvány berobbanása és az építőanyagárak emelkedése előtt, hanem 20–24 ezer.
A megyeszékhely központjában a nagyobb tömbházlakások árai 65–80 ezer eurónál kezdődnek, attól függően, hogy milyen állapotban van az ingatlan. Ami meglepő, hogy ugyanilyen magas árakért kínálják az apróhirdetési felületeken és az ingatlanügynökségek honlapjain a lakótelepeken lévőket, például a 16-os lakónegyedbeli tömbházlakásokat is. A felújított, rendbe tett, nem tető alatt vagy földszinten, hanem köztes emeleten lévő háromszobásak árai 65–68 ezer euró körül mozognak, de persze akad, aki ennél magasabb áron hirdeti eladó lakását.
A házak ezeknél jóval magasabb árakon vannak meghirdetve: egy elhanyagolt állapotban lévő, háromszobás kertes ház ára például legkevesebb 80–90 ezer euró körül van, de a telek nagyságától, elhelyezkedésétől, a ház felszereltségétől és az általa kínált komforttól függően a 120–130 ezret is bőven meghaladhatják ezek árai, ráadásul egy felújítás is szükséges lehet.
Az újabb építésű házakért, amennyiben csendes helyen vannak, a központtól sem túlságosan távol, akár 140–160 ezer eurót is elkérnek a tulajdonosaik.
Bumbuluţ Krisztina