Szatmárnémeti

Zűrzavar az érettségin, késik a diploma

2014.07.04 - 18:58

Rosszul lefordított feladatokra, összecserélt tételsorokra, késésekre, zajra panaszkodtak pénteken az érettségizők, akik ráadásul a diplomájukat sem kapják majd kézhez határidőre.

Minisztériumi szinten elkövetett hibák, valamint a helyi vizsgáztató bizottságok figyelmetlenségei egyaránt nehezítették pénteken az érettségizők dolgát, akik választott tantárgyból — a humánosok földrajzból, filozófiából, közgazdaságtanból és logikából, a reálosok pedig kémiából, biológiából, informatikából vagy fizikából írtak. „Ez disznóság, kihez fordulhatunk majd, ha a gyermekem azért nem jut be egyetemre, mert nem értette meg a rosszul lefordított tételt?” — kérdezte felháborodva az egyik szülő, aki szerint az informatika feladatot a tanárok sem értették meg a helytelen fordítás miatt. Mint kiderült, az Eminescuban az informatikából és a kémiából vizsgázók mindemellett nem a megfelelő tételsort kapták először kézhez. Miután a vizsgáztató bizottság észbe kapott, félóra-óra elteltével, kicserélték ugyan a feladatokat, azonban a diákoknak jelentős pluszfáradságot jelentett a felesleges munka és a stressz. Mindemellett a koncentráláshoz szükséges csendet sem tudták a szervezők biztosítani — a vizsgázók közül többen panaszkodtak arra, hogy zavarta őket a feladatokra váró diáktársak hangos beszélgetése. A feladatok egyébként nem voltak túl nehezek, a diákok és a felkészítő tanárok véleménye szerint a várakozásoknak nagyjából megfelelő tételsorokat kaptak. A tanulmányaikat külföldön folytatni kívánóknak azonban ezzel még nem ért véget a stressz, amint a minisztériumban megtudtuk, szervezési hibák miatt a diplomákat csak késéssel kapják majd kézhez. Az utolsó vizsgáról a szatmárnémeti Emil Palade Élelmiszeripai Szakközépiskolában levő vizsgaközpontban kizártak egy érettségizőt, mivel mobiltelefont találtak nála.

A minisztérium mulasztott

Lezárult az idei érettségi, azonban az oktatásügyi minisztérium nemhogy a diplomákat nem juttatta el mindeddig a vizsgáztató központokba, de szerződést sem kötött ezek legyártására. Sokak számára okoz ez aggodalmat, főleg azok körében, akik külföldön tanulnának tovább, nem veszik ugyanis biztosra, hogy — a romániai felsőoktatási intézményekhez hasonlóan — a neves külföldi egyetemek is elfogadják az oklevél helyett az igazolást. „Lesznek diplomák, ezt garantálhatom, azonban azt nem tudom megmondani, hogy ezeket három hét vagy két hónap múlva kapják majd kézhez a végzősök” — nyilatkozta lapunk érdeklődésére Király András, az oktatásügyi minisztérium államtitkára, aki hozzátette: mindent igyekszenek megtenni azért, hogy a külföldi egyetemeken fogadják el a diploma helyett az igazolást. Mint megtudtuk, a nagykárolyi Elméleti Líceumból 9-en, a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból pedig körülbelül 25-en kívánják tanulmányaikat más országban folytatni, akik közül a legtöbbnek már csak az érettségi bizonyítvány hiányzik ahhoz, hogy felvegyék. „Idegesek a szülők, és meg is értem őket. Mi készen állunk éjjel-nappal, ahogy érkeznek a diplomák, azonnal neki is állunk kitölteni ezeket, de a dolog nem tőlünk függ” — nyilatkozta lapunknak Zsidó Sándor, a nagykárolyi Elméleti Líceum igazgatója, aki szerint általában március-április során minden évben megkapják az üres okleveleket, melyeket a vizsgát követően helyben töltenek ki, ez azonban idén elmaradt. „Ezt a problémát államközi szinten kell kezelni, nem az egyéni pályázók szintjén. Aggódom kicsit, azonban bízom abban, hogy lesz megoldás” — mondta egy kölcseys apuka, akinek lánya Angliába készül. Mint megtudtuk, a Johann Ettinger Német Líceum, valamint a román iskolák végzőseit is rosszul érinti az ügy, mivel közülük is többen jelentkeztek külföldi egyetemekre. A diploma-mizériához egyébként egy, az oktatásügyi minisztérium szintjén kirobbant korrupciós ügy vezetett. Az Országos Korrupció-ellenes hatóság (DNA) elkezdett vizsgálódni az érettségi és főiskolai oklevelek legyártására egyedül jogosult, magánkézben levő Romdidac Rt.-nél, mellyel ezt követően a szaktárca felbontotta a szerződést. Új megállapodást azonban mind a mai napig nem kötöttek, holott február óta lett volna erre elegendő idő. Király András szerint a közbeszerzés utolsó fázisában vannak, így hamarosan lehet új kivitelező.