Szatmárnémeti

Zöldült, sárgult Szatmár megye

2020.09.29 - 07:11

A szavazatok végleges feldolgozottságánál Pataki Csaba, az RMDSZ Szatmár megyei tanácselnökjelöltje a leadott szavazatok 39,12%-át százalékát, azaz több mint 52 300 szavazatot szerzett — ezzel pedig fölényesen megnyerte a választást és a következő négy évben is ő vezeti a Szatmár Megyei Tanácsot, több mint 15 000-es szavazatkülönbséggel utasítva maga mögé a közvélemény által „legnagyobb riválisának” tartott, nemzeti liberális párti Adrian Cozmát, aki a szavazatok 27,76%-át (37 173 voks) kapta. A helyhatósági választások eredményei ugyanakkor azt is jelentik, hogy a 33 fős megyei tanácsban 13-ról 15 fősre, míg a Szatmárnémeti Városi Tanácsban 10-ről 12 fősre bővül a RMDSZ-frakció. A szövetség megyei tanácsosi listájára több mint 50 000-en (38,03%) voksoltak — ez az ötvenezer szavazat (mint ahogy a Patakira leadott több mint 52 ezer is) egyrészt azt is jelenti, hogy nem csak a magyar nemzetiségűek voksoltak rájuk, másrészt pedig azt is jelenti, hogy nem sikerült megosztani a szatmári magyarságot, az emberek józanul mérlegeltek és döntöttek, ugyanis az MPP megyei tanácsosi listája alig 2365 szavazatot kapott.

„Jelen pillanatban Szatmár megyében 18 RMDSZ-es polgármester van, szeptember 28-án reggel szeretnénk 20 fölöttit tudni” — fogalmazott a választások előtt pár nappal Pataki Csaba, s valóban, szeptember 28-án hajnalban húszra emelkedett a tulipános polgármesterek száma, amihez csatlakozik a harminc éve partner Német Demokrata Fórum négy, illetve a Magyar Polgári Párt két polgármestere s ilyen értelemben ez a „kis koalíció” szerezte meg a legtöbb település vezetését a megyében.

Szatmár politikai színpalettáján a zöld mellett javarészt a sárga dominál, hiszen a Nemzeti Liberális Pártnak is sikerült az eddigi településeiken megőrizni a vezetést, sőt bővíteni is polgármestereinek számát (23-ra). Két nagy veszteségét (Szopor és Szokond) leszámítva a Szociáldemokrata Párt is megőrizte bázistelepüléseit és polgármestereit, legyen szó Avasfelsőfaluról, Majtényról vagy épp Szamosborhídról, ugyanakkor a választási kampány idején mindössze egyetlen egy polgármesterrel maradt (hárman ugyanis szélsebesen átálltak a nemzeti liberálisokhoz) Liberálisok és Demokraták Szövetsége, azaz ALDE is két polgármestert tudhat magáénak, míg a Pro Románia Párt nagy meglepetésre, viszont alig pár száz szavazatkülönbséggel a fürdőváros Tasnád polgármesteri székét szerezte meg. Ezek az arányok visszaköszönnek a megyei tanács összetételében is, az RMDSZ-frakció mellett a nemzeti liberálisoknak tíz, a szociáldemokratáknak hat, a népi mozgalmistáknak pedig valószínűleg két tanácsosuk lesz a grémiumban. Egyesek számára nagy meglepetésként az USR–PLUS pártszövetség megyei szinten nem ütötte meg a bejutáshoz szükséges 7%-ot, de a közel 6000 szavazattal az ALDE sem érte el az 5%-ot, mint ahogy a Pro Románia Párt (3,96%) és a Magyar Polgári Párt (1,79%) sem.

Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Felkészültek a menekültek fogadására

A Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség 200 személyes mobil tábort állít fel az ukrajnai menekültek számára — Szatmár továbbra is „átvezető folyosó” számukra, míg Halminál nem nőtt a forgalom, de hatalmas a torlódás Peténél és Csanálosnál a kilépési oldalon.
Szatmárnémeti

436 millióból gazdálkodik a megye

„Kihúzzuk év végéig, de ha az energiaárakra kitalálnának valamit, az nagy segítség lenne mindenkinek” — summázta tömören Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács idei költségvetését.
Belföld

Gázhálózat-építési beruházások

Az Anghel Saligny program 7,5 milliárd lejt ír elő új gázhálózatok kiépítésére, illetve a meglévő hálózatok kiterjesztésére és korszerűsítésére, az önkormányzatok márciusban pályázhatnak.