Belföld

Zöld utat kaptak a támogatási programok

2022.02.05 - 08:47
Elfogadta a fokhagymatermesztési, valamint a védett felületű, fóliasátras és üvegházas zöldségtermesztést ösztönző „de minimis” támogatási programokat a kormány — tudtuk meg Magyar Lóránd parlamenti képviselőtől, az alsóház mezőgazdasági szakbizottságának alelnökétől.

A mezőgazdasági minisztérium jogszabálytervezetét korábban a Törvényhozási Tanács is kedvezően véleményezte, ám a végső szót a kormánynak kellett kimondania. A csütörtöki kormányülésen ez meg is történt: a támogatási programokról szóló két határozat a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után válik hatályossá.

„Nagyon jók ezek a támogatási programok. Több ilyenre lenne szükség” — tette hozzá Magyar Lóránd.

Május 16. a határidő

A frissen elfogadott kormányhatározat alapján a 2022-es fokhagymatermesztési támogatásra azok a termelők jogosultak, akik a növény termesztésére legkevesebb 3 ezer négyzetméteren (30 áron) vállalkoznak, a minimálisan elvárt termésmennyiség pedig 10 négyzetméterenként eléri a 3 kg-ot. A betakarított fokhagymatermést viszonylag tág időszakban — június 1. és november 21. között — kell értékesíteniük: az eladást, illetve az értékesített termés mennyiségét az elszámolás során hivatalos pénzügyi dokumentumokkal — nyugtával, számlákkal, a termelői könyv lapjaival — is igazolniuk kell. A célra felajánlott támogatást hektáronként 3 ezer euróban határozták meg, ám nem árt tudni, hogy a „de minimis” támogatás összértéke adott termelő esetén az elmúlt három pénzügyi esztendőre visszamenőleg nem haladhatja meg a 20 ezer eurót. A 2022-es „de minimis” támogatást lejben, az Európai Központi Bank 2021. szeptember 30-án érvényes 4,9475 lej/euró átváltási árfolyamon folyósítják a támogatási feltételeknek eleget tevő gazdáknak. A fokhagymatermesztést ösztönző programba legkésőbb május 16-ig jelentkezhetnek a gazdák: támogatási kérelmeiket a megyei mezőgazdasági igazgatóságokon nyújthatják be. A jogszabály alapján a mezőgazdasági igazgatóság feladata a kérvények ellenőrzése, a terepszemle során — még a betakarítás elkezdése előtt — a termésmennyiség hivatalos felmérése, illetve a támogatás folyósításához szükséges elszámolások fogadása. A hazai fokhagymatermesztők támogatására a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium idén 4,5 millió eurót, azaz 22,263 millió lejt különített el, amit saját költségvetéséből biztosít az érintett gazdáknak.

Határidő: február vége

Ugyancsak zöld utat kapott a kormánytól a fóliasátras, üvegházas zöldségtermesztőknek kínált „de minimis” támogatási program is. A friss fogyasztásra szánt zöldségeket védett felületen termesztő gazdák támogatására a szaktárca idén 45 millió eurót szán, ami 225 millió lejnek felel meg. A célra szánt keretösszegből idén legtöbb 4 ezer euró támogatáshoz juthatnak a termelők. 3 ezer euró akkor jár, hogy a program tavaszi termelési ciklusában legalább 1000 négyzetméreten termesztenek paradicsomot, az elvárt mennyiségben előállított termést pedig március 1. és június 10. között értékesítik. 1000 eurós támogatásra tarthatnak igény azok a fóliasátras, üvegházas termelők, akik a friss, fogyasztásra szánt zöldségtermékeik értékesítését a késő őszi időszakra időzítik: az értékesítési ciklus ez esetben október 15-től december 9-ig szól. A tavaszi, első ciklusban a támogatást kizárólag paradicsom termesztésére vehetik igénybe a gazdák, míg a második, őszi ciklusban több, friss fogyasztásra szánt zöldségféleség — paprika, uborka, zöldpaszuly, saláta, spenót és zöldhagyma — termesztése közül választhatnak a gazdák. Figyelem: a felajánlott támogatás mindkét ciklusban csak egy-egy növényre vehető igénybe. A második ciklusra paradicsom nem válaszható, azaz a növény termesztését nem támogatják.

Ami az elvárt termésmennyiségeket illeti, a támogatás fejében a gazdáknak — ezer négyzetméteres termőfelületre kivetítve — paradicsomból legalább 3000 kg-ot, paprikából 2000 kg-ot, uborkából legalább 4000 kg-ot, zöldpaszulyból 1500 kg-ot, spenótból 1000 kg-ot, salátából legkevesebb 10 000 tövet, zöldhagymából pedig minimum 100 000-et kell előállítaniuk és a megszabott értékesítési szezonban piacra bocsátaniuk.

A zöldségtermesztési programba az érintett gazdák a megyei mezőgazdasági igazgatóságokon jelentkezhetnek. Azok a termelők, akik az első ciklusban kívánnak részt venni, legkésőbb március 1-ig, míg azok a termelők, akik a második ciklushoz csatlakoznának, július 25. és augusztus 31. között nyújthatják be jelentkezési kérelmüket — derül ki a kormányhatározatból. SZFÚ

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Gázolaj-támogatás a gazdáknak

Az április 1-je és június 6-a közötti időszakban vásárolt és felhasznált gázolaj után járó támogatást kérvényezhető.
Szatmár megye

Két héttel hamarabb arattak

A nagy meleg a mezőgazdaságra is rányomja a bélyegét, a megszokottnál két héttel hamarabb kezdődött a búza aratása.
Szatmár megye

APIA: igénylési határidő közeleg

A 2024-es évre járó mezőgazdasági és álattartási támogatást április 4. és június 7. között lehet kérvényezni a Szatmár Megyei Mezőgazdasági, Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnél.