Szatmárnémeti

Zenede tábor pedagógusoknak

2012.07.14 - 08:26

Augusztus végén szervezi meg első Zenede táborát a MADISZ olyan óvoda- és iskolapedagógusok számára, akik szeretnének elmélyülni a zene elméleti és gyakorlati tanításának fortélyaiban.

A szatmárnémeti MADISZ augusztus 25. és szeptember 2. között szervezi meg első Zenede táborát Nagykárolyban, ahová olyan lelkes pedagógusoknak (óvodai és iskolai) a jelentkezését várják, akik szeretnének elmélyülni a zene elméleti és gyakorlati tanításának fortélyaiba. A nyolc napos időtartamú tábor első napján, augusztus 25-én részt vesznek a Nyírbátori Zenei Napokon, a tábor utolsó napjain, szeptember elsején, másodikán pedig a nyíregyházi Vidor Fesztiválon. Mindkét rendezvényen klasszikus és népi zene előadásokat hallgathatnak meg. A táborban 40 Szatmár megyei óvodai és iskolai pedagógus vehet részt. A pedagógusok napi 4-4 órás elméleti és gyakorlati képzésben részesülnek 5 napon keresztül, 4 csoportban. A zenei műveltség megalapozása és fejlesztése érdekében az alábbi elméleti előadásokat tartják meg az oktatók: rendszerezett zenei ismeretek, általános zenei műveltség átadása; a zenei olvasás és írás alapfokot meghaladó készségének megalapozása és kifejlesztése; a zenei képességek fejlesztése (hallás, ritmusérzék, intonációs érzékenység, fogékonyság a dinamika és a hangszín különbségeire, zenei memória és fantázia, előadói készség, a zenei karakterek iránti érzékenység kialakítása); a zenei műszavak és jelentésük megismertetése; rendszerezett furulya-irodalomi ismeretek (valamennyi zenei korszak, stílus). A gyakorlati előadásokat, hangszer (furulya) oktatást az alábbi irányelvek szerint tanítják: a hangszerkezelés fejlesztése; a helyes légzéstechnika elsajátítása, állandó fejlesztése; hangképzés; különböző hosszúságú hangok; játék a hangerővel; a helyes gyakorlás és memorizálás módjai kottával és kotta nélkül; utánzás, játékos rögtönzés; a társas muzsikálás kezdetei, a tanár vagy társak közreműködésével.

 

A zene személyiségfejlesztő hatása

— Rendezvényeink miatt, szoros kapcsolatot ápolunk a magyar óvodai és iskolai pedagógusokkal. Elmondásuk szerint nem kielégítő a pedagógusok zenei képzése. Hiányosságaikból fakadóan — legtöbbjük nem tud egyetlen hangszeren sem játszani — bizonyos zenei alapfogalmak ismeretlenek számukra, mondta el Ilonczai Annamária, a szervezet társelnöke, aki így összegezte az óvodai, iskolai zenei nevelés lényegét. — Kodály szerint „legyen a zene mindenkié”, mert a zenei nevelés teljes személyiségfejlesztő hatása vitathatatlan és meghatározó az érzelmi-értelmi-szociális téren egyaránt. Nagyon fontos a testi fejlesztésben (légzéskapacitás, mozgáskoordináció stb.), a zenei képességek kibontakoztatásában (tiszta éneklés, hallásfejlesztés, ritmikai képességek, zenei alkotókedv, zenehallgatóvá nevelés) pl. az óvodába kerülő, a szülőtől nehezen elváló gyermek vigasztalását egy ölbeli játékkal, felvidítását egy lovagoltatóval, höcögtetővel, vidám-tréfás dalokkal, játékokkal, pihentetését egy-egy szép altatóval érhetjük el. A zenei mondókák, énekek, énekes játékok az anyanyelvi (szókincsbővítés, artikuláció stb.) fejlesztésben fontos szerepet játszanak. Az óvoda teheti meg a kezdő lépéseket a gyermekek és a szülők nevelésében az életkori és egyéni sajátosságoknak megfelelő, a nemzeti és egyetemes értékre épülő zenei irányítással. Kisebbségi társadalmunknak nagy szüksége van a zenei műveltség megalapozására és fejlesztésére. Ha fejlesztjük az óvodai és iskolai pedagógusok zenei képességeit hatványozottan tettünk a jövő generációért, társadalomért. Kodály Zoltán szerint a zenével nemcsak zenét tanulunk. Az ének felszabadít, bátorít, gátlásokból, félénkségből kigyógyít. Koncentrál, testi-lelki diszpozíción javít, munkára kedvet csinál, alkalmasabbá tesz, figyelemre-fegyelemre szoktat”, hangsúlyozta a szakember. Bővebb felvilágosítást az alábbi elérhetőségeken kaphatnak délután 6 és 9 órák között személyesen a MADISZ székházban, vagy a 0261-710810-ás (üzenetrögzítő, név, telefonszám esetén visszahívják) telefonszámon, valamint az alábbi címeken [email protected], www.madisz.datec.ro.

Pándi Annamária