Szatmárnémeti

Zene- és rajztanítás online — nem egyszerű

Fotó: pixabay.com
2020.11.18 - 14:26
Az online oktatás próbára teszi a szülő-pedagógus-gyerek hármas együttműködését, ugyanakkor a rendszer fonákságaira is fényt derít.

Azt már bizonyára sokan tapasztalták, hogy az óvodásoknak, kisiskolásoknak szülői segítségre van szükségük az online órákon való részvételhez, a nagyobbaknak pedig a reál tárgyak elsajátítása nehézkesebb távoktatásban. Szintén nehezített körülmény az online oktatási rendszer a művészeti osztályokba járó diákok számára. 

„Az Aurel Popp Művészeti Líceumban is kizárólag online rendszerben zajlik az oktatás, a legtöbben a Classroom alkalmazást használják, ám akik ezzel a platformmal nem boldogulnak, azok Messengeren, WhatsApp felhasználásával oktatnak. Nem könnyű a zenét és a rajzot online oktatni, de a szaktanárok minden tőlük telhetőt megtesznek. A zeneórák úgy zajlanak, hogy egy gyerek és egy tanár van jelen, a tanár pedig kézzel-lábbal magyarázza, hogyan kell az adott dallamot sikeresen játszani. Az előnynek számít, hogy csak egy diákot tanít egyszerre a tanár, nem vonják el egymás figyelmét a gyerekek. Otthon a gyerek a tanár utasítása szerint gyakorol, majd a szülő felveszi videóra, elküldi az oktatónak, aki elemzi a látottakat-hallottakat, és visszajelzést küld. A rajzórákat kisebb csoportokban tartják, a tanár elmagyarázza a témát, és együtt dolgozik a diákokkal.

Az otthon elkészült műveket a tanár kijavítja, és megbeszélik a hibákat. Nem egyszerű dolog, teljes napot, embert kívánó feladat” — mondta megkeresésünkre Nichita-Sulyok Júlia, az Aurel Popp Művészeti Líceum aligazgatója. Egy zenetanárral is szóba álltunk, aki elmondta, hogy nehéz online zongorázni tanítani a kisiskolásokat, hiszen még a hangjegyeket sem ismerik tökéletesen, így a kottát sem tudják olvasni. Úgy működik, hogy az online óra keretében videókapcsolatot létesítenek, s a diák az otthoni zongoráján végrehajtja a pedagógus utasítását, de nehéz feladat, hisz nekik még azt is meg kellene mutatni, hová tegyék az ujjaikat, hogy a dallam tökéletes legyen. A kicsiknek, az elsős és másodikos gyerekeknek még a kéztartását is ki kellene javítani, ám online ez nagyon nehezen megvalósítható, magyarázta az általunk megkérdezett pedagógus, emlékeztetve arra is, hogy nem is rendelkezik minden gyermek otthon saját zongorával.

Sógor Beáta

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Több magyar anyagyelvű diák érettségizett sikeresen románból, mint eddig

A magyar tannyelvű osztályok diákjai körében idén 8%-al emelkedett az átmenési arány román nyelv és irodalomból.
Szatmárnémeti

„A templom a túlvilágért, az iskola a máért.”

Dr. Daniel David szatmárnémeti születésű oktatási miniszter jelenlétében adták át a Constantin Brâncoveanu Általános Iskola új épületszárnyát.
Belföld

Az ember és a mesterséges intelligencia jövője Erdélyben

A repetitív legyen az MI-é, a szociális készségek lesznek a jó munkaerő kulcsa