Szatmárnémeti

Zene és Mesék szárnyán repültek a versenyzők

2017.01.29 - 20:34

Zenés — pontosabban dobritmusos — világutazáson is részt vettek a „Mesék szárnyán” mesevetélkedő megyei szakaszának versenyzői — az országos megmérettetésen a Mesemanók (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum) és a Baglyok (10-es Számú Általános Iskola) képviselik megyénket.

Kettős jubileumot is ünnepeltek szombaton a „Mesék szárnyán” mesevetélkedő megyei szakaszán, melynek a hagyomány szerint most is a Mircea Eliade Általános Iskola vidáman feldíszített tornaterme adott otthont — egyrészt maga a vetélkedő lett „nagykorú”, ugyanis 18. alkalommal szervezték meg, másrészt a szatmári szervezők, Román Melinda és Leiti Mónika tanítónők is jubiláltak, hiszen tizedik alkalommal futnak össze az ő kezeikben a szervezés szálai. A vetélkedőre ősszel megyeszerte 125 négytagú csapat jelentkezett, ami nem kevesebb mint 500, mesét olvasott kisdiákot jelentett — közülük azonban már csak 22 csapat jutott el a megyei megmérettetésre. A kökényesdi — külön dicséretet érdemeltek, mert csak háromfős csapattal állták a sarat —, nagykárolyi, kálmándi, túrterebesi, lázári, szatmárhegyi, pusztadaróci és természetesen szatmárnémeti iskolákból érkezett kisdiákokat előbb a házigazda tanintézmény vezetői és természetesen a megyei szervezők, Román Melinda és Leiti Mónika tanítónők üdvözölték, majd megkezdődött az izgatottan várt vetélkedő

A gyermekeknek ezúttal is a Magyar népművészet és közművelődés kategóriában Prima Primissima díjas és a mindenki által ismert Égbőlpottyant meséket is író Döbrentey Ildikó meséit kellett nagyon jól ismerniük ahhoz, hogy mind a tíz feladatot kiválóan tudják megoldani: voltak színezős feladatok, betűhálóból kellett kiutat találniuk, rejtvényeket fejtettek, de keresztkérdésekre is választ kellett adniuk. A kisiskolások feladatlapjait hozzáértő zsűri — Szejke Ottilia, a zsűri elnöke, valamint Sárosi Melinda, Szabó Ágnes, Mihálka Tünde, Komlódi Enikő, Galambosi Ibolya, Muntán Antal és Máier Nándor tanítók — értékelte, s hogy mennyire nem volt könnyű a feladatsor, azt a zsűrielnök is elismerte értékelőjében: „Egyes feladatok a tanítóknak is sok fejtörést okoztak, s talán ez volt az oka annak is, hogy a maximális 220 pontszámot egyik részt vevő csapatnak sem sikerült elérnie” — mondta. Ám a díjátadó előtt, a feladatok megoldását követően egy különleges és izgalmas program várt a kisdiákokra — a verseny izgalmát levezetendő dobritmusos világutazásra indultak Péter Attila Zsolt (Pedró) színművésszel és Cserey Csaba (Csabcsi) dobművésszel, ellátogatva az afrikai dzsungeltől kezdve Amerika prérijén át egészen Kínáig. A közel órás szórakozásnak alig akart vége szakadni, aztán a Micimackó közös eléneklését és a különböző dobok, ütőhangszerek kipróbálását követően a művészek lassan elbúcsúztak, s az izgalom ismét a tetőfokára hágott, hiszen a zsűri is befejezte az értékelést és pontszámosztást.

Mint elhangzott, a verseny nagyon szoros volt, a gyerekek remekül oldották meg a feladatokat, jól ismerték a meséket, így sokszor egy fél pont is számított a végső sorrend felállításában. A megyei szakaszt a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum negyedik osztályos Mesemanók csapata (felkészítő Földes Ildikó) nyerte 205 ponttal, rögtön a nyomukban következett a 10-es Számú Általános Iskola harmadikos Bagoly csapata (felkészítő Lovas Tünde) 204 ponttal — e két csapat vehet részt márciusban az országos döntőben a „mesetündér várában”, azaz Nagyváradon tanítóik kíséretében —, a harmadik helyen pedig a Mircea Eliade Általános Iskola harmadikos Villám csapata (felkészítő Román Melinda) végzett 200 ponttal; a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség különdíjában pedig a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum harmadikosai, a Kockák részesültek (felkészítő Urbán Klára). Jutalomban azonban nem csak a dobogós csapatok részesültek, hanem minden résztvevő ajándékcsomagot vehetett át a kitartó felkészülésért és a remek versenyzésért.

 Szabó Kinga Mária