Enyhén szólva is nehézkesen indul az oltáskampány második fázisa Szatmárban — sokan (magánszemélyek, családorvosok, cégek) az online platformon való regisztráció nehézségeivel hadakoznak, és többszöri nekifutásukat sem koronázza siker. Vasárnap például a 65 évnél fiatalabb krónikus (kiemelten szív- és érrendszeri) betegek nem tudtak regisztrálni, hétfőn délelőtt egyáltalán nem, délután pedig megszakításokkal működött a platform, a telefonos ügyfélszolgálat pedig órákon keresztül folyamatosan foglalt volt. Akinek viszont sikerült megugrania az akadályokat, regisztrálnia és időpontot kapnia, azt a Gheorghe Lazăr utcai járóbeteg-gondozóba várták — ugyanis Szatmárnémeti öt oltási központja közül még egyetlenegy sem nyitott ki tegnap. Mint azt Maskulik Csaba városmenedzsertől megtudtuk, a Nicolae Steinhardt Ortodox Líceumban (Ilişeşti sétány) és az Avram Iancu Általános Iskolában (Muncii sugárút) lévő központ kialakítása és felszerelése 99%-ban megvalósult, és már csak a közegészségügyi igazgatóság engedélyére vár, hogy kinyithasson — ez valószínűleg ma vagy holnap fog megtörténni. A másik három központ (Lucian Blaga Általános Iskola, Vasile Lucaciu Általános Iskola és Bălcescu–Petőfi Általános Iskola) kialakítását-felszerelését viszont csak ezt követően kezdik el, az arra járót zárt ajtók, kapuk és üresen kongó iskolák fogadják, hiszen csak a január 15-i, pénteki kormányülésen tisztázódott, hogy a költségeket nem az önkormányzatoknak kell állniuk saját büdzséből, hanem az állami költségvetésből biztosítják, és csak mostanra tisztult le, hogy mi lesz a közbeszerzési eljárásokkal.
Oltópont a polin
A Gheorghe Lazăr utcai járóbeteg-ellátó (régi poliklinika) épületében már január 5-től működik az oltási központ, hiszen ott kapták meg a vakcinát a kampány első fázisában érintett egészségügyi dolgozók — és most kialakítottak egy második oltópontot is, a lakosság számára. „Humánerőforrás, felszerelések stb. szempontjából is indokolt és logikus volt, hogy ha már van egy kialakított, működő oltási központunk, akkor ugyanott még egy oltópontot hozzunk létre. Mindezek mellett voltak olyan egészségügyi dolgozók, akik feliratkoztak ugyan, ám végül nem jelentek meg az immunizáláson, viszont az 'oltásuk' itt maradt, s hogy ne menjen kárba (ötnapos garanciája van), értesítettük, hívtuk azokat a lakosokat, akik be voltak jelentkezve a platformon, de nem kaptak már időpontot. Ma (szerk. megj.: január 18., hétfő) 240 lakost oltottak be a polin Szatmárnémetiből és a megyéből. S ameddig meg nem nyílik a többi oltási központ a városban, addig mi látjuk el a várost és a megyét is” — magyarázta megkeresésünkre Adrian Marc, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere. Hozzátette azt is: „Bár nem a kórház hibája, és nem is tőlünk függ, de elnézést kérünk mindenkitől, akinek eddig még nem vagy csak nehézségek árán sikerült regisztrálnia a platformon. A szoftvert folyamatosan bővítik, az adatokat folyamatosan szinkronizálják, én is nagyon remélem, hogy a továbbiakban már gördülékeny(ebb) lesz a regisztráció.”
Nem mellesleg a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) közleménye értelmében három nap alatt (január 15-e, délután 3 óra és január 18-a, délután 3.30 között) 300 109 személy regisztrált a platformon az oltásra a kampány második fázisában. Közülük 159 288 hatvanöt év fölötti személy, 68 146-an krónikus betegségben szenvedők, 72 675-en pedig a stratégiai ágazatokban dolgozó alkalmazottak. Az STS adatai szerint 138 962 személy közvetlenül regisztrált a platformon, 29 282-en orvosi közvetítéssel regisztráltak, 47 946-an telefonon regisztráltak a diszpécserszolgálatnál, 83 919 személyt pedig a munkáltatója íratott be.
Szabó Kinga Mária