A Bánság fővárosában, Temesvárt — ahol Dominic Fritz polgármester szavaival: „a magyarok itthon vannak” — tartja XVI. s egyben tisztújító Kongresszusát a Románia Magyar Demokrata Szövetség. Az RMDSZ legmagasabb szintű döntéshozó fórumának kétnapos programja pénteken délután, a hivatalos megnyitóval kezdődött, napirendjén pedig a meghívott politikai vezetők beszédei mellett szombaton tisztújítás és olyan dokumentumok elfogadása szerepel, amelyek a következő évekre stratégiai irányt mutatnak, megfogalmazzák a közpolitikai célokat.
A kongresszusi munkálatot megelőzte az Országos Önkormányzati Konferencia, amelyen közel 300 önkormányzati vezetővel értékelték közösen az elmúlt időszak munkáját, és a jövő évi választásokra való felkészülésről beszélt Kelemen Hunor szövetségi elnök; Erdély 2030 címmel tartott programismertetőt Antal Árpád, az Országos Önkormányzati Tanács elnöke, a kormányzati programokról és felmerülő problémákról Cseke Attila fejlesztési miniszter, illetve a 2024-es európai parlamenti választások tétjéről és kihívásairól Winkler Gyula EP-képviselő tájékoztatott.
A kongresszus közel 1000 résztvevőjét elsőként és házigazdaként is Molnár András a Temes megyei RMDSZ elnöke köszöntötte, majd Antal Árpád az Önkormányzati Tanács elnöke lépett a pulpitusra — felszólalásában elmondta: Kelemen Hunor legsikeresebb elnöki mandátumát zárják a kongresszussal, s mint fogalmazott: az RMDSZ szintet lépett a közösség és társadalmi szolidaritás erősítésében a Covid-járvány és az ukrajnai menekültválság idején. Antal szerint a Szövetség szintet lépett a kormányzásban is, érdemi pozíciókkal tudtak pozitívan befolyásolni a közösség sorsát.
Dominic Fritz temesvári polgármester magyarul köszöntötte a jelenlévőket Európa Kulturális Fővárosában, s mint hangsúlyozta: ott a magyarokat nem vendégként fogadják, hanem „Temesváron a magyarok itthon vannak”.
Fritz felidézte, hogy bő három évtizeddel ezelőtt a román forradalom rendszerváltó lángját egy kis magyar közösség bátorsága lobbantotta fel Temesváron, és ma is időszerűnek nevezte az 1990-es Temesvári Kiáltvány negyedik pontjába foglalt felhívást, amely "átnevelésre" hívta Temesvárra az ország különböző nemzetiségű sovinisztáit, hogy etnikai toleranciát és európai szellemiséget tanuljanak.
A stabilitás pólusa az RMDSZ, és vele együtt folytatják
Bukaresti kormányzati partnerei és Klaud Iohannis államfő az együttműködés fontosságát hangsúlyozó üzenetekkel üdvözölték a kongresszust.
Iohannis államfő üzenetét Cătălina Galer államtanácsos olvasta fel — ebben nem csak a magyar közösség sorsát, hanem olykor a román politika irányát befolyásoló felelősségteljes politikai erőként jellemezte és arra kérte az RMDSZ-t, folytassa az állampolgárok javát szolgáló együttműködést a többi párttal. „Az RMDSZ-nek tudatosítania kell: kiemelt szerepe van abban, hogy Románia megmaradjon az Európa-párti úton. A stabilitás és fejlődés azon is múlik, milyen mértékben tudunk ellenállni a szélsőséges, revizionista irányzatoknak és el tudunk-e hárítani minden mesterséges konfliktusszító próbálkozást” — üzente a szövetségnek Iohannis.
Nicolae Ciuca miniszterelnök a stabilitás pólusának nevezte az RMDSZ-t, és politikusai professzionalizmusát méltatta. Szerinte a bukaresti koalíciós kormánynak azáltal sikerült minden korábbinál több külföldi befektetést behoznia az országba, illetve az eddigieknél nagyobb arányban lehívni az uniós támogatásokat, hogy a mértéktartás vezérelte, és kerülte a szélsőségességet. „A politikusok közös felelőssége, hogy állást foglaljanak az etnikum, a gazdaság, az identitás, vagy a vallás terén megnyilvánuló szélsőségesség térnyerése ellen” - mondta a liberális politikus. Meglátása szerint valamennyi felelős politikai párt kötelessége, hogy a szélsőséges, nacionalista ideológiák ne nyerhessenek teret, mert ha egyszer ezek megerősödnek, akkor nagyon nehéz lesz visszaszorítani őket.
Bár kongresszusi üdvözletében Nicolae Ciuca nem tért ki arra, hogy az RMDSZ a koalíciós megállapodás által előírt, egy-két hónapon belül esedékes miniszterelnök-csere után is kormányon maradhat-e, érkezésekor, az újságírók erre vonatkozó kérdésére azt mondta: "koalíciós partnerek vagyunk".
Marcel Ciolacu szociáldemokrata házelnök leszögezte: ma is korrekt döntésnek tartja, hogy a 2021-ben megalakult nagykoalícióba az RMDSZ-t és a (nem magyar) nemzeti kisebbségek frakcióját is bevonták.
Mint leszögezte: a koalíciónak a jelen felállásban kell folytatnia a munkát, az RMDSZ-nek továbbra is helye lesz a kormányban. A miniszterelnöki tisztség szociáldemokrata várományosa úgy értékelte: az összefogásért minden részt vevő politikai árat fizet, de szerinte egy ekkora erővel, kétharmados többséggel rendelkező koalíciónak semmi mentsége sincs arra, hogy tovább halogassa a reformokat, és ne vessen véget a közpénzek elherdálásának.
Nicolae Paun, a Pro-Europa Roma Párt elnöke Románia második legnépesebb kisebbségének képviselőjeként irigylésreméltónak nevezte az RMDSZ hatékonyságát, gerincességét és a magyarság egységét, és kifejezte készségét az együttműködésre, mert szerinte sok még a teendőjük azoknak, akik Romániában toleráns jövőt akarnak építeni.
Gál Kinga Fidesz-alelnök köszöntöjében szintén azt hangsúlyozta: az RMDSZ a romániai pártrendszer egyik legstabilabb pontja, politikailag megkerülhetetlen a Kelemen Hunor vezette szövetség, és még sosem volt ilyen fontos az RMDSZ román kormányzati munkája. Az európai parlamenti képviselő kijelentette azt is: a magyar kormány és az EP-képviselők teljes mellszélességgel támogatják Románia schengeni csatlakozását és partnerként tekintenek az RMDSZ-re. A megfelelő határon túli partnerek megléte nagymértékben befolyásolja a magyar nemzetpolitikát, és a Szövetség bebizonyította, méltó partner a magyar ügyek képviseletében — tette hozzá.
Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnökének rövid videoüzenetét követően a romániai magyar történelmi egyházak képviselői, majd a a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői is köszöntötték a kongresszuson részt vevőket.
A küldötteket a többi meghívott mellett a két kisebb erdélyi magyar párt elnöke is köszöntötte. Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) elnöke azon reményének adott hangot, hogy az RMDSZ új vezetésével "nem a testvérgyilkosság, hanem a testvéri együttműködés" irányába tudják vezetni szervezeteiket.Kulcsár-Terza József, a nemrég megalakult Magyar Polgári Erő (MPE) ügyvivő elnöke hangsúlyozta, hogy az új politikai alakulat párbeszédre törekszik. "Legyen verseny, amikor lehetséges, és legyen összefogás, amikor szükséges" - javasolta. Az új párt fő céljának Székelyföld területi autonómiáját nevezte.
A kongresszus szombaton a szövetségi elnök beszámolójával, általános politikai vitával, a szövetségi elnök megválasztásával, a kongresszusi dokumentumok bemutatásával és elfogadásával, valamint az elnökválasztás eredményének kihirdetésével folytatódik.
Szabó Kinga Mária