Szatmárnémeti

Zajlanak a kábel- és vezetékcserék

2019.04.28 - 08:14

A menedzser mindenért felel és felelősségre vonható — de arra senki nem kíváncsi, a menedzser milyen állapotban lévő épületet, 50 vagy 100 éves áram- és vízhálózatokat volt kénytelen átvenni.

Kórházakban és más, fekvőbetegek ellátására szakosodott intézményekben tartottak két hónapos, úgynevezett megelőző jellegű ellenőrzéseket a Szamos Katasztrófavédelmi Felügyelőség tűzbiztonsági szakemberei, a tapasztaltakról pedig a Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) ülésén számolt be Nicolae Dima tűzoltóparancsnok. Mint összefoglalójából kiderült, van olyan kórházépület, amely tűzbiztonsági engedély nélkül működik — a jelenség messze nem szatmári specifikum, és nemcsak az egészségügyi intézményekre vonatkozik, hanem ugyanúgy a tanügyi épületekre vagy szórakozóhelyekre is, hiszen az épületek zöme több évtizede, netán évszázada épült, s ma már egyszerűen fizikailag vagy ha jobban tetszik, tervezésileg kivitelezhetetlen azon intézkedések betartása, melyeket a XXI. századi tűzvédelmi előírások megkövetelnek; volt, ahol a füst- vagy tűzriasztó volt meghibásodva, volt, ahol a poroltók szavatossági ideje járt le, megint máshol a tűzoltóautók épülethez való hozzáférése nem volt megfelelően biztosítva, és mondhatni általános jelenség a túlterhelt és elavult elektromos hálózat, elöregedett csatlakozások. „Ezekért a hibákért és hiányosságokért minden esetben az intézményt vezető menedzsert és/vagy az épület tulajdonosát terheli felelősség. Írásbeli figyelmeztetésben részesítettük, s felszólítottuk őket a problémák mielőbbi megoldására” — zárta összefoglalóját a parancsnok.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházat vezető Adrian Marc menedzsert, aki elmondta: a régi kórház épületében lépcsőzetesen zajlik a kábelek, vezetékek cseréje, eddig már 30 000 euró értékben újultak meg a hálózatok, s a munkálatok folytatódnak. „Nemcsak nevében, de életkorilag is régi a régi kórház, hiszen dr. Lükő Béla 1918-ban 'költözött' be háború ideje alatt épült polgári iskola épületébe, ami aztán 1919 tavaszán kapta meg a hivatalos, kórházként való működési engedélyt — a víz-, a csatorna- és az áramhálózathoz körülbelül azóta nem is nyúlt senki, hogy kicserélje, felújítsa. A mostani munkálatok során derült ki például, hogy az áramvezetékek zöme még vászonborítású, azaz dr. Lükő Béla idejéből való volt. És száz év alatt senkinek, egyetlen kórházvezetőnek sem jutott eszébe leellenőriztetni és kicseréltetni az egész hálózatot, könnyebb volt félrenézni, s épp csak ott megjavíttatni valamit, ahol már nagyon kilógott a lóláb. Az új kórház valamivel fiatalabb, s ott legalább alumínium- és műanyag burkolat borítja az áramkábeleket, s bár a modern felszerelések, gépek nagy áramfogyasztók, előbb a régi kórház vezetékrendszereit tesszük teljesen rendbe, utána jön sorra az új” — magyarázta. Hozzátette azt is: az új kórház mellett plusz parkolóterületet alakítottak ki, amely egyben azt is garantálja, hogy a tűzoltóautók épülethez való hozzáférése is biztosítva legyen. „Bármilyen ellenőrzés után elhangzik: minden hiányosságért a menedzser felel — de arra senki nem kíváncsi, hogy az a menedzser mit, milyen állapotban lévő épületet, infrastruktúrát vett át. Mert abban azért egyezzünk meg: idő kell ahhoz, hogy egy-egy vezetékrendszer így lerobbanjon; Szatmár pedig úgy 30–40 éve kicsit lemaradt a fejlődések, karbantartások terén, s ezt a lemaradást próbáljuk, amennyire lehet, most behozni.”

 

Szabó Kinga Mária