A környezetvédelmi szervezet szerint mindössze 12 év alatt az EU behozatala 3,5 millió hektár erdő eltűnését és 1,8 millió tonna szén-dioxid kibocsátását eredményezte, ami az Unió teljes éves kibocsátása 40%-ának felel meg. Románia csekély mértékben járult hozzá ehhez a folyamathoz, az európai rangsor végén áll - állítja a WWF.
"Az Európai Unió Kína után a második legnagyobb importőre a trópusi erdők irtásáért felelős termékeknek. 2017-ben az EU a nemzetközi kereskedelemmel összefüggő erdőirtások 16%-áért volt felelős, ami 203.000 hektár erdőt és 116 millió tonna szén-dioxidot jelent. Kína (24%) megelőzte az EU-t, majd India (9%), az USA (7%) és Japán (5%) következik a rangsorban. A 2005 és 2017 között az EU-ba importált termékek közül a szójabab, a pálmaolaj és a marhahús okozta a legnagyobb erdőirtást a trópusokon, majd a fából készült termékek, a kakaó és a kávé következik. Az EU legnagyobb gazdaságai - Németország, Olaszország, Spanyolország, az Egyesült Királyság, Hollandia, Franciaország, Belgium és Lengyelország - felelősek ezen erdőirtások 80%-áért, mert fogyasztották és használták az erdőkre veszélyes termékeket. Az EU kereslete e termékek iránt más, nem erdei ökoszisztémák, például rétek és vizes élőhelyek pusztulásához is vezet. A jelentés egyértelmű összefüggéseket állapít meg EU szója- és a marhahús-fogyasztása és a gyepterületek módosulása között, amint az megfigyelhető például a brazíliai cerrado bokorerdőkben, valamint az argentínai és paraguayi Gran Chaco szavannás alföldjén" - áll a jelentésben.
Ez év tavaszán az Európai Bizottság javaslatot terjeszt elő az erdőirtásról szóló törvények módosítására. A WWF kéri, e jogszabályokba foglalják bele, hogy az EU piacán forgalomba hozott termékek és áruk fenntartható forrásból kell hogy származzanak. Kérik továbbá, hogy az uniós jogszabályok hatálya terjedjen ki az erdőirtáson és a természetes erdők pusztulásán kívül a természetes ökoszisztémák átalakulására és lepusztulására, valamint objektív és tudományos kritériumok alapján azokra az árukra és termékekre is, amelyek összefügghetnek a természetes erdők és ökoszisztémák módosulásával vagy lepusztulásával.
Szorgalmazzák továbbá, hogy a vállalatok és a pénzügyi szektor számára vezessenek be kötelező követelményeket az áruk nyomon követhetőségének és az ellátási lánc átláthatóságának biztosítása érdekében, és dolgozzanak ki egyértelmű meghatározásokat a jogszabályokban használt releváns kifejezések és fogalmak tekintetében.
Egy másik követelmény további kiegészítő intézkedések bevezetésére vonatkozik a természetes erdők és más természetes ökoszisztémák átalakulásának és pusztulásának kezelésére.
2020-ban a több mint 160 civil szervezet által támogatott #Together4Forests kampány révén csaknem 1,2 millió ember csatlakozott az erdőirtásról szóló nyilvános konzultációkhoz, hogy erős és ambiciózus jogszabályokat követeljenek annak érdekében, hogy csökkentsék az Unió ökológiai lábnyomát az erdőket és más ökoszisztémákat illetően. AGERPRES