Szatmárnémeti

Werner Schwab-dráma a szatmári színpadon

2017.03.23 - 10:14

Pénteken 19 órától az Északi Színház nagytermében mutatják be Werner Schwab Elnöknők című drámáját Sorin Militaru rendezésében.

A tegnapi sajtótájékoztatón Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója elmondta, hogy a darabot, ami a német nyelvű színház egyik remekműve, a rendező választotta. A darabnak nagyon érdekes a cselekménye és a szövege. A szerzőről annyit árult el, hogy képzőművész volt, élete utolsó szakaszában viszont tizenhét színpadi művet írt. Ennek a darabnak az „elnöknői” — akik amúgy takarítónők, a vakbuzgón katolikus Erna (Kovács Éva), az élveteg Grete (Méhes Kati) és az ezt a két tulajdonságot öntudatlan félkegyelműségben egyesítő Mariedl (Rappert-Vencz Stella) — egy leértékelt tévékészülék megvásárlását kívánják megünnepelni. Csevegésük alkalmával szabadjára eresztik sajátságos fantáziájukat, ám féltve dédelgetett álmaik valós életükhöz hasonlóan kisszerűeknek és szánalmasaknak bizonyulnak.

Sorin Militaru, a darab rendezője is nagy kihívásként vállalkozott a darab megrendezésére. Számára a darab olyan, mint egy régi film, holott a kortárs német irodalom egyik sikerdarabja, ami világszerte nagyon sok színházban volt már bemutatva. Színpadi eszközökkel mutatja be a kor valóságát, a szövege pedig nagyon sajátos és elgondolkodtató. Rövid volt ugyan a próbafolyamat, de a három tehetséges színésznő megértette a lényeget, mindenképpen át tudják majd adni azt a közönség számára is, véli a rendező.

Bessenyei hozzátette, hogy két fordító van: Szilágyi Mária és Parti Nagy Lajos, utóbbi az, aki a darab nyelvezetét meghatározta. A szöveg Parti Nagy Lajos kongeniális fordításában közel áll ahhoz a mesterséges dialektushoz, amelyet a német szerző szán hőseinek. A díszletet és a jelmezeket Márton Erika tervezte, a zenét Moldován Blanka szerezte, dramaturg Bessenyei Gedő István.

A három szereplő számára sem volt könnyű a próbafolyamat. Méhes Kati szokatlannak, de kihívásnak tekinti az előadást. Kovács Éva úgy vélte, hogy a három nő lelkivilága jelenik meg a színpadon, az a felkavaró érzelmi állapot, ami jellemzi őket. Erőpróba a darab a három színésznőnek, hiszen két órán át színpadon vannak és állandóan beszélnek, de erőpróba a közönségnek is, amelynek be kell fogadnia az előadást. Rappert-Vencz Stella úgy érzi, hogy a szerző olyan dolgokat mond el, amik ott vannak nagyon sok ember énjében, de képtelenek azokat szavakkal kifejezni. Az emberek nem mindig néznek szembe a valósággal, hitegetik magukat, nem egyformán fogadják, amikor odatartja valaki a tükröt, hogy meglássák az igazat.

 

 

Elek György