Külföld

Von der Leyen: az EU és az Egyesült Államok nem követik el a múlt hibáit újra a gazdaság területén

2021.06.15 - 20:14

Ursula von der Leyen hangsúlyozta, az Unió és az Egyesült Államok ugyanazt a megközelítést vallja, miszerint 2022-ben is fenn kell tartani a fiskális támogatást, a következő évekre való gazdasági felkészülés érdekében.

Mérföldkőnek nevezte az EU és az Egyesült Államok között a nap folyamán korábban létrejött megállapodást az európai Airbus és az amerikai Boeing repülőgépgyártóknak nyújtott, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) által tiltottnak minősített állami támogatások miatt kialakult vita lezárásáról, és arról, hogy a felek öt évre meghosszabbították egymás exportjára kivetett büntetővámok felfüggesztését.

Elmondta, az acélra és alumíniumra kivetett amerikai büntető vámok esetében, amelyekre az EU ellenintézkedésekkel reagált, gyors megoldás nem volt lehetséges. A felek abban egyeztek meg, hogy több időt szánnak a kérdés megoldására, legkésőbb az év végéig. Megállapodtak azonban abban, hogy új kereskedelmi és technológiai tanácsot hoznak létre, amely közös normák meghatározásával könnyítheti meg a transzatlanti kereskedelmet - mondta.

Kína gazdasági megerősödésére utaló kérdésre válaszolva közölte: noha vannak együttműködési területek, ilyen az éghajlatváltozás elleni küzdelem, Kína mindenekelőtt gazdasági versenytárs, ezért eszközökre van szükség az egyenlő versenyfeltételek biztosításához. Kína tekintetében a legfőbb megosztó kérdést azonban az emberi jogok tiszteltben tartása jelenti - húzta alá. Kína nem vallja magáénak az európai értékeket - tette hozzá az uniós bizottság elnöke.

Kijelentette azt is, hogy az Európai Unió és Oroszország kapcsolata továbbra is romlik. Az Unió azt szeretné, hogy kiszámíthatóbb kapcsolatot tudjon kialakítani Moszkvával - monda von der Leyen.

Charles Michel, az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Biden és Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán, Genfben tervezett találkozójára utalva kijelentette: az EU teljes mértékben támogatta az Egyesült Állalmok elnökét. "Az üzenet nagyon egyszerű: egységesek vagyunk" - mondta.

Az EU és az Egyesült Államok tervezett együttműködésére vonatkozóan azt mondta, a tanácskozás során számos prioritást határoztak meg. Köztük a közös demokratikus értékek védelmét, a jólét elmozdítását olyan kihívások kezelése révén, mint az éghajlatváltozás, a digitális átállás, a koronavírus-járvány legyőzése, valamint a biztonság és stabilitás garantálása a világban.

Hozzátette: a felek egyetértettek abban, hogy a koronavírus-járvány megállítása érdekében a kis és közepes jövedelmű országok vakcinával történő ellátására létrehozott COVAX program keretében, illetve az oltóanyagok adományozása és a gyártási kapacitás növelése révén a világ népességének kétharmadát 2022-ig be akarják oltani.

MTI

Ajánljuk még a témában:

Külföld

Rendkívüli ülést tart az ENSZ BT az Izrael elleni iráni rakétatámadás nyomán

A tanácskozást Franciaország és Izrael kezdeményezésére tartják.
Belföld

Egy, csak egy jelölt lehet a biztosi posztra

Von der Leyen egy női jelöltet kért a Romániának járó uniós biztosi posztra.
Külföld

Zelenszkij: ha az USA nem ad pénzt, Ukrajnának vége!

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint országának haladéktalanul szüksége van az USA pénzügyi támogatására, különben elveszítheti a háborút. Zelenszkij nagyon bízik Bidenben.