Külföld

Volt, aki Balatonnak, Cukorkának vagy Főnöknek nevezte volna gyermekét

2016.12.27 - 16:58

A magyarországi szülők idén sem voltak restek elengedni fantáziájukat, ha újszülött gyermekükről volt szó — írja a 24.hu.

Bár a magyar utónév lista több mint négyezer keresztnevet tartalmaz, minden évben bebizonyosodik, hogy egyes szülőknek ez nem elegendő kínálat. Havonta átlagosan 30-40 kérelem érkezik a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetéhez, és ebből az utónév bizottság 10-15-öt pozitívan bírál el.  Idén ezeket a neveket utasították vissza Magyarországon: Női nevek: Fenyő, Havadisa, Főni (a Főnök szólító névből), Gyémi (a Gyémánt becézője), Táblácska, Sziszi, Cukorka. Férfi nevek: Balaton, Jinx, Zété, Ádmány (Ádám + adomány).

Új nevek

Az akadémia nyilvánosságra hozta azoknak a neveknek a listáját is, amiket idén elfogadtak:  Női nevek: Médeia, Lotta, Szítá, Jáel, Maminti, Ánfissza, Náni, Lencsi, Nilüfer, Nurbanu. Férfi nevek: Néró, Rikó, Dorel, Sét, Gáber, Zev, Bentli, Levin. A török, héber és indiai nevek egyébként igen népszerűek a szülők körében. A Nilüfer lánynév török és perzsa eredetű, lótuszvirágot jelent. A Sét héber eredetű biblia név, Ádám és Éva harmadik fia jelentése: ’pótlás, elrendelt, odahelyezett’. De héber eredetű még a Zév és a Jáel is, a Gáber pedig arab gyökerű, a Jaber magyar helyesírású változata.