Ma 10 órától szigorú előírások mellett rendezik meg az iskolaigazgatói versenyvizsgát. A januárban kezdődött iskolaigazgatói versenyvizsga első szakaszán, a portfólió átvizsgálásán mind a 82 szatmári jelentkező túljutott, s készülhettek a mai írásbeli vizsgára. Aki ezen is jól teljesít, továbbjut a márciusi szóbeli szakaszra. Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter bejelentette, hogy azért van szükség a jelenlegi vizsgára, mert az őszi kiírás során országos viszonylatban a meghirdetett állások alig 60 százalékát foglalták el versenyvizsgával. Megyénkben a Mihai Eminescu Főgimnáziumban alakították ki a vizsgaközpontot, így a tanintézmény diákjai ma online oktatásban vesznek részt.
Az igazgatói vizsga résztvevőinek 120 perc áll a rendelkezésükre a tételek kidolgozására. Azok a jelentkezők, akik koronavírus-fertőzöttek, a közegészségügyi igazgatóságtól kapott igazolással kérhették a vizsgájuk elnapolását, amire március 4-én kerül sor. A vizsgázóknak legkésőbb 9 óráig kell elfoglalniuk a vizsga termet, míg a vizsgabizottság tagjainak legkésőbb 8 órára a vizsgaközpontokban kell lenniük. A vizsgaközpontokat február 7-én jelölték ki, Szatmár megyében a Mihai Eminescu Főgimnáziumban rendezik meg a versenyvizsgát. A vizsga reggelén a vizsgaközpont koordinátora sorshúzással kijelöl egy teremfelelőst és két felvigyázót a vizsgaszabályok értelmében. Ugyanezzel a módszerrel jelölik ki a folyosófelvigyázókat és a személyes tárgyakat tartalmazó terem felvigyázóit. Javaslat, hogy a felvigyázók ne származzanak azokból az iskolákból, melyekből egy vagy több jelölt érkezik. Ma reggel a teremfelelős 9.30 és 9.50 óra között megtartja a felkészítőt a vizsgázók számára. A vizsgaterembe nem lehet bevinni táskát, újságot, magazint, könyvet, füzetet, jegyzetet, mobiltelefont vagy más, kommunikációra alkalmas eszközt. A vizsgázók személyes tárgyaira egy arra kijelölt teremben vigyáznak majd. A vizsgázóknak nem szabad beszélniük egymással vagy jegyzetet, piszkozatlapot cserélniük egymás között. Kihágás esetén a vizsgázót kizárják, és ezt követően nyolc évig, két mandátum idejére nem tölthet be semmilyen vezetői tisztséget a tanügyben.
Minden vizsgázó kap majd egy tipizált vizsgalapot, mely több kérdést tartalmaz majd. A vizsgázók kék vagy fekete írószert használhatnak, melyet nem lehet kitörölni. A leadott dolgozatokat ketten javítják majd ki abban a teremben, ahol a vizsga zajlott. A javító tanároknak egy javítósablon áll majd a rendelkezésükre, amit a dolgozatlapra helyeznek, és az alapján derül ki, hogy melyek a helyes válaszok. Ezzel a módszerrel nem lenne szabad eltérő jegyet eredményezzen a javítás, hangsúlyozta Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter, aki arról is beszámolt, hogy a vizsgákról ezúttal is készül hang- és képfelvétel. Amennyiben a vizsgázónak rövid időre el kell hagynia a termet, egy felvigyázó elkíséri. Ha a tesztkérdéseket meglátva úgy dönt, hogy nem adja le a vizsgalapját, saját felelősségére írt nyilatkozattal megteheti, ebben az esetben úgy szerepel majd a nyilvántartásban, hogy visszalépett a vizsgától. A javítóbizottság tagjai legkésőbb 11.30 óráig meg kell hogy jelenjenek a javítóközpontokban.
Mindazoknak, akik az írásbelin elérik a 7-es jegyet, utólag kell majd csatolniuk a magyar nyelv ismeretére vonatkozó dokumentumot és a kisebbségi érdekképviselet által kiadott jóváhagyást is, amennyiben olyan oktatási intézmény vezetői tisztségét szeretnék betölteni, ahol kisebbségi oktatás is zajlik. Azoknak, akik megfeleltek az írásbeli szakasz követelményeinek, március 16. és 25. között szóbeli próbán, interjún is részt kell venniük. Az igazgatói és aligazgatói tisztségeket elnyert vizsgázók neveit március 31-én közlik, a kinevezéseiket, melyekkel április 19-től elkezdhetik mandátumukat, április 4-én állítják ki. A vizsga ütemezése során azokra is gondoltak, akik az eredetileg meghatározott vizsga napján karanténban vannak, ők igazolás birtokában egy későbbi időpontban vizsgázhatnak.
Sógor Beáta