Szatmárnémeti

Vizsgálatokat ígérnek

2012.07.19 - 10:09

Első a lakosság érdeke! — ezt vallja az új polgármester és közvetlen munkatársai, de nem tudtak pontos választ adni a legégetőbb gondok megoldását tőlük remélő szatmáriak kérdéseire.

 

 

- Önök már a választások alatt gyökeres változtatásokat ígértek az önkormányzat vezetésében. Olvasóink tudni szeretnék: kiterjednek ezek a változtatások minden, kampányuk során tett ígéretre? A Florisallal való, számtalan kérdést felvető együttműködés tüzetes felülvizsgálatára, vagy az Apaserv, illetve a Transurban hasonló, a város szinte minden lakosát érintő ügyeire is?

Dorel Coica polgármester: — Hozzáláttunk a város gazdasági ügyeit érintő összes szerződés áttanulmányozásához, természetesen azzal a céllal, hogy kiszűrjük mindazt, ami nem felel meg a hatályban lévő törvényeknek, illetve nem a lakosság javát szolgálja. Szeretném ezúton is felkérni mindazokat, akik valamilyen visszaélésről tudnak, osszák meg velünk ilyen jellegű információikat, kételyeiket, illetve személyi összeférhetetlenségre vagy törvénytelen haszonszerzésre vonatkozó gyanúikat, sokat segítenének vele a problémák megoldásában. Ezt akár személyes adataik megadása nélkül is megtehetik, a polgármesteri hivatal weboldala minden jobbító szándékú polgár rendelkezésére áll!

Más adófizetők afelől érdeklődnek: kik és milyen szempontok alapján döntenek a város pénzéből „sport” címén elköltött hatalmas összegek rendeltetése felől? Enyhén szólva különösnek tartják a VSK „idegenlégiósaira” költött, mesebeli nagyságrendű pénzeket, amilyenekről a szatmári sportolók nem is álmodhatnak — hogy a gyakorlatilag nem létező tömegsportról, utánpótlásképzésről, netán a fiatalok egészséges életmódra való neveléséről ne is beszéljünk…Szándékukban áll–e utánanézni ezeknek a dolgoknak és változtatni, ha kiderül: csupán egy szűk vezetői réteg egyéni érdekeit szolgálták?

Dan Băbuţ Domuţa városgazda: — Elsősorban a lakosság türelmét kérjük mindehhez. Mi négy évre jöttünk! Nem tudjuk egyetlen hónap alatt helyükre tenni azokat a dolgokat, amelyek nyolc év alatt mentek el — amennyiben valóban úgy van, ahogyan olvasóik látják — egy bizonyos irányba. Azonkívül egyelőre kénytelenek vagyunk a meglévő költségvetés keretei között maradni. A jövő évibe már több beleszólásunk lesz! De ami az utánpótlásképzést illeti, már most is dolgozunk egy projekten, amely háromszáz tehetséges gyerek felkészítését célozza a helyi futballcsapat számára.

A kérdezők egy másik, még népesebb csoportja az önkormányzat szociális osztályának (SPAS) tevékenységét firtatja. Hová lett a város zöldövezeteinek megcsonkított fáiból nyert, tekintélyes mennyiségű faanyag? Amit — szemtanúk tucatjainak állítása szerint — nem a „szegények között osztottak ki”, hanem helyben ledarálták, majd ismeretlen helyre szállították…Mi az igazság a szociális bérlakások odaítélésével és használatával kapcsolatos mendemondákban? Egy műemléképületnek pedig össze kell omlani ahhoz, hogy a rendbetételére törvényes lehetőség adódjon?

Marcela Papici alpolgármester: — Az említett faőrleménnyel a Florisal melegházainak fűtését biztosították. Ami a szociális lakások kérdéseit illeti: az én hatáskörömbe tartoznak, de én sem tudok családok sorsáról dönteni innen, az irodából. Ahhoz a helyszínre kell menni, emberekkel beszélni, a konkrét tényállásról meggyőződni. Több problémáról értesültem én magam is és ígérem: szeptember elsejéig minden beérkezett jelzésnek részletesen utána járok. Való igaz, hogy a lakások kiutalásának kritériumait jó három éve nem vizsgálta felül senki. Már kértem erről részletes tájékoztatást. A kérdéses helyszíneken (Crângului és Toamnei utcai szükséglakásokban) is voltam, négy esetet már sikerült kivizsgálni, megoldani. Ha biztosítva lesznek — és nagyon remélem, hogy év végére eljutunk odáig! — a legszükségesebb pénzalapok, ezen a téren is rendet teszünk végre. Átvizsgáljuk az utak és épületek rendbetételének anyagi és törvényes lehetőségeit, ellenőrizzük, ami emberileg ellenőrizhető, kiszűrjük a nyerészkedni, mások kárán előnyöket szerezni igyekvőket, felkaroljuk a valóban segítségre szorulókat. Ehhez kérjük a szatmáriak türelmét, bizalmát. Hiszen minden intézkedésünk, egész munkánk célja a lakosság érdekeit szolgálni!

— Sokan sérelmezik a közrend és –biztonság szemmel látható romlását. Évről évre növekszik azoknak a száma, akik nem látnak perspektívát sem az állandó munkavállalásban, sem gyermekeik taníttatásában, munkára nevelésében. A város tele van csempészett cigarettával és egyéb, gyanús árucikkekkel üzletelőkkel, prostituáltakkal, agresszív kéregetőkkel, részeg vagy bedrogozott „hajléktalanokkal”, az emberek már a belvárosban is félnek egyedül bár az iskoláig elengedni a gyerekeiket. Van–e valami elképzelésük a helyzet javítására? Egyesek furcsa összefonódásokat vélnek felfedezni a helyzet romlása és egyes, közpénzeken látszat–tevékenységeket folytató civil szervezetek „szociális munkája” között…

Marcela Papici: — Nemrég találkoztam a helyi rendőrség képviselőivel éppen ebben az ügyben. A jelenség okai között — bár nem elhanyagolhatóak a gazdasági tényezők, illetve egyes törvények hiányosságai — elsősorban a megfelelő létszámú és felszereltségű rendőrség hiányát említeném. Egy két személyből álló járőrre jelenleg 62 utca jut. Szolgálatuk 8 órája alatt még bejárni sem képesek ekkora területet! Szolgálati gépkocsik vagy legalább robogók kellenének, megfelelő állapotban és számban, s az utcák világításán is lenne javítani való. De honnan mindez, ha a költségvetésben nem szerepel a rávaló pénz? A polgármesteri hivatal és a civil szervezetek közötti együttműködési szerződéseket pedig a vonatkozó törvények előírásai szerint kötötték arra jogosult személyek. Tehát azok anyagi vonatkozásait sem lehet konkrét gyanúk nélkül megkérdőjelezni. Mi jelenleg még ott tartunk, hogy szeretnénk megérteni mindazt, ami ebben az intézményben az elmúlt nyolc év alatt történt…

Báthory Éva