Szatmárnémeti

Vizes élőhelyek világnapja

2016.02.02 - 19:00

Tanácskozást szerveztek a környezetvédelmi szakemberek tegnap a Zöld Házban, a világnap alkalmából a vizes élőhelyek fontossága és ezek megőrzésének lehetőségei voltak a középpontban.

Pirosbetűs ünnep a környezetvédelmi intézmények naptárában a február másodikai nap, a vizes élőhelyek világnapját tartják ekkor. Kedden ez alkalomból szimpóziumot szervezett a Szatmár megyei Környezetvédelmi Igazgatóság (APM), a szatmárnémeti Kossuth-kertben lévő Zöld Házban többek között a vizes élőhelyek állapotfelmérésének eredményét és a tapasztalatok alapján levont következtetésekről beszéltek. Szóba került, hogyan lehetne hasznosítani, illetve megőrizni a megye területén található vizes élőhelyeket, tavakat, gázlókat, folyókat, patakokat és ezek környékét. Ioan Man, az APM szolgálatvezetője a vizes élőhelyek fontosságáról és értékeiről, ezek gazdag, megőrzésre szánt értékeiről beszélt, Átyim Pál az Apaserv Rt. vízminőség-elemző laboratóriumának közreműködésével elvégzett elemzések eredményeit összegezte. A kémiaprofesszor elmondta, viszonylag jó minőségű felszíni vizei vannak a megyének, egyedül a majtényi horgásztó vizének minősége romlik a nyári szárazságok idején, természetes vízutánpótlás híján ilyenkor nagyon felgyűlnek ebben az ásványi sók és a szerves anyagok. Átyim kuriózumként rámutatott arra is, hogy mennyire nehéz az ember akaratát ráerőltetni a természetre, az ecsedi láp egyik ágában létrehozott majtényi tó medre nyaranta lápszerű tulajdonságokat ölt, hiába csapolták le azt az 1800-as évek végén, még mindig „él és dolgozik”. Ha emberi beavatkozás nem állna az útjába, az ma is újraalakulna.

A vizes élőhelyek egyik nagy „megmentője” lehet egy olyan új szennyvíz-kezelési technológia, amit először Vámfaluban ültetnének gyakorlatba, erről Vasile Corodan a település polgármestere beszélt. A Magyarországon már alkalmazott módszer lényege, hogy a szennyező anyagok megkötése után felszíni pihentetést követően tennék újra a természetes körforgás részévé a háztartások által elhasznált vezetékes vizet. Ez a módszer csak kis, tízezer lakosnál kisebb települések esetében működne, de ha beválik, egy igen elterjedt, természetbarát módszere lehet a szennyvízgazdálkodásnak, újabb élőhelyeket teremtve a vízközeli élőhelyeket igénylő állatoknak.

A keddi összegző tanácskozást megelőzően annak a terepmunkának az eredményét is elemezték, amikor is a téli időszakban a megye élőhelyein telelő madarakat is összeszámolták a madártani egyesület és a Ioan Slavici Kollégium, illetve más iskolák önkénteseinek közreműködésével. Békéssy Erzsébet APM-igazgató jutalmazta azokat a fiatalokat, akik a környezetvédelmi munkákban segítették a szakemberek munkáját.

Princz Csaba