Szatmárnémeti

Vízben minden könnyebben megy

2013.02.16 - 10:07

Tavasztól hidroterápiás rehabilitáció indul Szatmárnémetiben, a Boldog Scheffler János Központ keretén belül. Ez a gyógymód a gyerekek korai fejlesztésében működik nagy hatékonysággal, a mozgásos gyakorlatok segítik az idegrendszer megfelelő fejlődését.

 

 

Hidroterápiás rehabilitációt indít a tervezett szenzomotoros tréning (TSMT) kiegészítő terápiájaként tavasztól a Boldog Scheffler János Központ. Fazekas Brigitta TSMT terapeutától megtudtuk, az említett terápiák a gyerekek korai fejlesztésében működnek nagy hatékonysággal. Az ingergazdag környezetben elvégzett mozgásos gyakorlatok ugyanis segítik az idegrendszer megfelelő fejlődését, ezáltal pedig nemcsak a mozgások finomodnak, hanem a gyerekek egyéb készségei, magasabb rendű kognitív funkciói — így az értelmi érettség, a beszéd — is fejlődnek.

Ahogy Fazekas Brigitta elmondta, azon gyerekek számára nyílik ez a lehetőség, akik a központban szenzomotoros fejlesztésben vesznek részt, és olyan jellegű mozgásos, organikus, idegrendszeri éretlenségük van, melyben a hidroterápiás fejlesztés többletet nyújthat. A két terápia tehát nem választható el egymástól, kompakt formát alkotnak, és így növelik a hatékonyságot. A kedvezményezettek spektruma ugyanakkor széles: genetikai eredetű betegségek (Down-kór, autizmus spektrum zavar), általános fejlődési zavarok, lemaradások (értelmi fogyatékosság, figyelemzavar, szocializációs problémák), neurológiai eredetű betegségek (születés utáni agyvérzés, hipotónia, hipertónia) esetében is ajánlott a hidroterápia. Ez utóbbit kiemelve, a hipotón (csökkent izomtónusú) és spasztikus, vagy hipertón — feszült izomtónusú — gyerekeknél a megváltozott fizikai közegben végzett tevékenység látványos eredményekkel szolgálhat. Vízben ugyanis könnyebb bizonyos mozgásokat elvégezni — olyanokat is lehet, amiket száraz környezetben nem, vagy sokkal nehezebb —, és ez ingerli a megfelelő idegközpontot, fejlődésre készteti. Tehát idővel az izomtónus és a mozgás javulhat. A spasztikus izomzat oldódik a vízben, míg a hipotón jobban terhelődik — már csak a megváltozott összetételű környezet miatt is. Ugyanaz a feladat tovább „nehezíthető”, magasabb szintig emelhető vízben, mint szárazföldön, ez pedig nagyobb eredményt hozhat.

A tervezett szenzomotoros tréning alatt a teremben elvégzett mozgásos feladatot — tornát — vízbe átültetve a gyereknek más dolgokra kell figyelnie, más ingerek érik, így más mozgások és készségek is igénybe vannak véve. Mindezek integrálódva pedig segítenek a magasabb szintű válaszok kidolgozásának fejlődésében. Fazekas Brigitta ugyanakkor kiemelte, a másik nagy előny, hogy medencében a gyerekek szívesebben végeznek gyakorlatokat, együttműködőbbek, és ez megint a hatékonyság növelése felé mutathat. A szárazföldön és vízben is elvégzett torna megduplázhatja az elvégzett gyakorlatok számát és szintjét is, ez pedig kiemelkedő fontosságú lehet különösen azokban az esetekben, amikor a gyerek nem hajlandó heti két alkalommal tornázni, de a változó közeg mégis kedvet csinál.

A hidroterápia menetét tekintve, a terapeuták először hozzászoktatják a gyerekeket a vízhez, majd előre meghatározott mozgássorozatokat hajtanak végre, meghatározott ingerprogramon haladnak végig. A kis kliensek ilyenkor öt-nyolc fős csoportban lesznek a medencében, és mindegyikükkel lesz egy szülő vagy hozzátartozó is. Úgy lesznek kialakítva a csoportok, hogy az ugyanolyan kihívásokkal küzdő gyerekek együtt legyenek, egyszerre haladjanak a fejlődésben. Bár csoportos terápiáról van szó, minden gyerekkel külön foglalkozik majd a hozzátartozója, és a medencében levő két terapeuta folyamatosan koordinálja, felügyeli, javítja a gyakorlatok végzését. Mozgatásos és saját mozgásos feladatokat végeznek majd egy program szerint, de a szabad, játékos részben lubickolhatnak, pancsolhatnak is.

A hidroterápiás rehabilitáció ugyanúgy, mint a tervezett szenzomotoros tréning (TSMT) alkalmazása addig szükséges, amíg a gyerek az életkorának megfelelő mozgások, kognitív és szociális elvárások kivitelezésére nem lesz képes, vagy súlyosabb kórállapot esetén a terápia már nem a fejlődés elősegítését szolgálja, hanem az elért állapot megtartását, a szinten tartást. Ez utóbbi esetben a terápiás folyamat más keretben folytatódik. Tizenöt-húsz alkalommal, vagy három-hat hónapos blokkokban zajlanak majd a foglalkozások, esetenként kiegészítve, váltakoztatva más jellegű terápiákkal.

A heti kétszeri rendszerességgel végzett hidroterápia eredményessége a mozgás, a figyelem, a „szófogadás”, a beilleszkedési és problémamegoldási folyamatok együttes javulása. Az idegrendszerre gyakorolt pozitív hatása révén segít a kóros reflexek integrálódásában, javul a koordináció, mozgáskivitelezés.

A George Coşbuc utca 2. szám alatti Boldog Scheffler János Központ több olyan terápiát is nyújt, melyekre a régióban máshol egyáltalán, vagy ilyen kompakt formában nincs lehetőség. A hidroterápiás rehabilitáció jól beépül a központ terápiáinak együttműködésébe és együtthatásába, mellyel a speciális figyelmet igénylők magasabb fokú ellátást kaphatnak, nem egymástól független, hanem csapatban dolgozó terapeuták közvetítésével. Ahogy az induló hidroterápiáról, a további terápiákról és a jelentkezésről is bővebb információ kapható a központ www.bsjk.ro oldalán.