Sport

Vívni tanulnak a vetésiek

2017.02.27 - 17:42

Három hónapja, heti két alkalommal legalább egytucatnyi 6–13 éves óvári és vetési gyerek jár a tőrvívó-edzésekre, amelyet a Szatmárnémeti SK két trénere, Lengyel Éva és File Attila vezetnek.

Úgy tűnik, hogy Vetésben sikerül gyökeret vernie a vívás sportnak, hiszen október óta rendszeresen vannak edzések a helyi általános iskola tornatermében. Ilyés Gyula polgármester, illetve Hudacskó Gyöngyi, a Vetési Általános Iskola igazgatójának a támogatásával az egykori szatmári olimpiai központ két tőrvívó-edzője, Lengyel Éva és File Attila heti két alkalommal, kedden és csütörtökön 16 órától várják a gyerekeket a tanintézmény tornatermében. A Szatmárnémeti SK két kiváló edzője önkéntesen végzi ezt a munkát, vagyis az tréningek ingyenesek. És szerencsére van érdeklődés is iránta, hiszen minden alkalommal legalább 10–12 vetési és óvári gyerek jön az edzésekre. „Nagyon lelkesek a gyerekek és nagyon szeretik a vívást. Ugyanakkor türelmetlenek is, mivel szeretnének már versenyezni. Persze erre még várni kell egy kicsit, de a kitartóbbakat és ügyesebbeket szeretnénk heti egy alkalommal majd Szatmárra hozni, a Csipler Sándor Vívóterembe hozni, hogy itt edzenek a versenyzőink mellett” — mondta lapunknak Lengyel Éva. A gyerekek 6–13 évesek, a felszerelést pedig Szatmárról viszik Vetésre az edzők.

A vidéki vívóedzések kezdeményezése egyébként nem újszerű Szatmár megyében. Volt már próbálkozás Kaplonyban is, viszont a kezdeti lelkesedés hamar elmúlt, pedig valaha Nagykároly vidékén versenyszerű vívást is űztek a helyiek.

Hogy mennyire fogékonyak vidéken a versenyszerű sportolásra a gyerekek, mi sem bizonyítja jobban, hogy Érkávásnak már bajnoki érmes ökölvívója van, Lázáriból nemzetközi porondon is érmes karatékák vannak, a Szatmár Megyei Karate Egyesület egyik legjobbja, Kalocsai Zoltán pedig vetési sportoló. De a vívók közül is sokan Szatmár-közeli falvakból járnak a Csipler-terembe edzeni: Lázin Alexandra és Adriana Haidu tőrvívók Pusztadaróc községből, Bâlc Dávid kardvívó Lázáriból, egykoron pedig Amalia Tătăran párbajtőrvívó Szatmárudvariból ingázott Szatmárnémetibe. Most „házhoz” jönnek az edzők a vetésiekhez, és remélhetőleg a közeljövőbe anyagi támogatást is kapnak majd ahhoz, hogy a gyerekek versenyekre is el tudjanak utazni, ezáltal is öregbítve a község jó hírnevét.