Évek óta életben van az a szabályozás Nagykárolyban, amely a tömbházak földszinti részének utólagosan létrehozott bejárataira vonatkozik. A megkésett szabálybetartás is gondot jelenthet.
Egyre inkább úgy tűnik, egyesek tényleg etnikai konfliktusokat szeretnének gerjeszteni Nagykárolyban, vélhetően politikai tőke kovácsolása reményében. A normális együttélési törekvés hangoztatásának hamis álcája mögé bújva olyasmiket kívánnak sugallni, ami valószínűleg senki agyában meg nem fordult a városban: a román nemzetiségűek hátrányos megkülönböztetésben részesülnek. A tegnapi tanácsülés határozattervezeteinek megvitatását követően ugyanis az urbanisztikai kategória témáihoz érkeztek. Az ülés menetrendjét követve az urbanisztikai osztály vezetője, Sebastian Egli szakvéleményeit kapták kézhez a tanácsosok. Az esetek ismét elég változatosak voltak, az elsőben viszont az állt, hogy az Avram Iancu téren található tízemeletes tömbházban működő ügyvédi iroda képviselője kérelmezné, hogy bejáratot nyithasson az épület egyik oldalán ügyfelei számára.
Az urbanisztikai osztály részéről negatív válasz érkezett a felvetésre, hasonló érveket alkalmazva, mint a korábbi években. Egli el is mondta, hogy az elmúlt nyolc évben nem engedélyeztek tömbházak aljában hasonló jellegű beruházásokat, a meglévő két bejárat már több mint tíz éve ott van. Mint mondta, a szóban forgó irodát működtető ügyvédnő már többször is kérte ezt, azonban mindannyiszor negatív választ kapott. Érthetetlen a kérelem, mivel az ügyvédi iroda ügyfelei kaputelefonnal bármikor bejuthatnak az irodába, semmi nem indokolja az oldalsó részre, a zöldövezetre, az Avram Iancu-szoborral szemben elképzelt bejáratot. Az ártatlannak induló hozzászólást követően jelentkezett szólásra Ilie Ciută liberális tanácsos, aki teljesen más felhangot adott ennek a beszélgetésnek.
Mint kifejtette, érthetetlen az urbanisztikai osztály képviselőjének a hozzáállása, annál is inkább, mert a szóban forgó tízemeletes épület aljában két helyen is vannak utólagosan létrehozott bejáratok. Szerinte az lehet ebben az esetben az új bejárat létrehozása elutasításának az oka, hogy a beadvány megfogalmazója román nemzetiségű, ellenben a másik két bejárattal rendelkezővel, akik magyarok.
Sebastian Egli válaszában elmondta, hogy ő nem aszerint fogalmazza meg szakvéleményében az álláspontját, hogy a kérelmező milyen nemzetiségű, pusztán tartja magát ahhoz az évekkel ezelőtt meghozott tanácsi határozathoz, amelynek értelmében befejeződik az egyéni kényünk-kedvünk szerinti zöldövezetre építkezés.
Az álláspontok nem közeledtek, végül a tanácsosok szavaztak a beadvánnyal kapcsolatban: 9 igen azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy elvetve az urbanisztikai szakvéleményt zöld utat kapjon a tervezett beruházás. Hogy mégis igazságos döntés szülessen az ügyben, a következő gyűlésen már nem urbanisztikai kérdésként, hanem határozattervezetként voksolnak minderről a tanácsosok.
Tőtős Tímea