Belföld

Visszavonja feljelentését a képviselő

2013.10.31 - 11:02

Visszavonja a Székelyek nagy menetelésének szervezői ellen kedden benyújtott büntetőjogi feljelentést Bogdan Diaconu parlamenti képviselő — írja az Agerpres hírügynökség.

 

A magyarellenességéről ismert képviselő kedden tudatta, hogy a „magyar szélsőségesség példátlan fokozódásának megfékezéséért” emelt panaszt a legfőbb ügyészségen a demonstráció szervezői ellen, akiket az alkotmányos rend megsértésével, hátrányos megkülönböztetésre való felbujtással és a bűncselekmények nyilvános magasztalásával gyanúsít. A képviselő szerint a Székelyek nagy menetelésén elfogadott kiáltvány egy nem létező, etnikai alapon szerveződő közigazgatási formát „talált fel”, az „úgynevezett Székelyföldet”. A vasárnapi megmozdulás, ami nagyon szélsőséges és alkotmányellenes volt, nem is lehetett a székelyek menetelése, mert a népszámlálás adatai szerint Romániában nincs is több mint 150 székely — nyilatkozta Bogdan Diaconu Tegnapi közlése szerint a képviselő békülékenysége jeléül döntött úgy, hogy visszavonja feljelentését, miután „azt figyelte meg”, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) „letett arról”, hogy autonómia-törvénytervezetet terjesszen a parlament elé. Ezt a gesztust a normalitáshoz és az alkotmányon alapuló etnikumközi párbeszédhez való visszatérés jeleként értékelte, és azt reméli, hasonlóképpen értékelik a magyar politikusok is a feljelentés visszavonását — tette hozzá a kormánypárti politikus.

Máté András Levente, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője határozottan cáfolta, hogy az RMDSZ letett volna korábban bejelentett szándékáról, ugyanakkor megerősítette, hogy a szövetség hamarosan véglegesíti és a parlament elé terjeszti a Székelyföld területi autonómiájáról szóló törvénytervezetét. A szervezők becslése szerint 120 ezren — a hatóságok állítása szerint 15 ezren — vettek részt vasárnap a Székelyek nagy menetelésén több mint 50 kilométeres összefüggő menetoszlopot alkotva egy háromszéki országúton. A tüntetés résztvevői önrendelkezési jogukra hivatkozva Székelyföld önkormányzását követelték az államon belül.