Visszaült Európa trónjára a norvég válogatott

2020.12.20 - 22:47

Vélhetően kevesen lepődtek meg azon, hogy francia–norvég slágermeccset rendeztek a fináléban, ugyanis az orosz hiányzók ismeretében ez a két válogatott számított előzetesen is a torna legnagyobb favoritjának, és a csapatok a mutatott játékuk alapján is rászolgáltak a fináléra.
A vasárnap esti mérkőzést a franciák kezdték jobban, és a beálló Pauletta Foppa góljaival többször is elmentek kettővel, a skandinávoknak kellett zárkózniuk. A félidő derekán viszont egy ötös sorozattal 7–4-re fordítottak a norvégok. Innen úgy tűnt, hogy kitaposott út vezet a norvégoknak az újabb, biztos siker felé. A norvég kapus, Silje Solberg egyértelműen főszerepet játszott abban, hogy igazán egyik franca játékos sem tudott maradandót alkotni támadásban. Pedig Oliver Krumbholz szövetségi kapitány sokat variálta a belső embereit, de nem találta a nyerő felállást. Így az első félidőt uraló norvégok 14–10-re vezettek a szünetben.
A második játékrészben mindkét csapat sok hibával játszott, és az ellenfelük megtorpanását kihasználva egy gólra jöttek fel a franciák (15–16). Húsz perc alatt mindössze négy találatra voltak képesek a norvégok, így a franciák egyenlítése után új meccs kezdődött. A címvédők a vezetést is átvették (19–18), ami egy ébresztővel is felért az északiaknál: azonnal visszaszerezték a vezetést (19–20), majd Nze Minko egyszer még egyenlített, utána azonban már nem tudtak betalálni a franciák, Nora Mörkék pedig 20–22-re megnyerték a döntőt.
Ez volt a női Európa-bajnokságok 14. kiírása, és a norvégok a 11. döntőjüket játszották, és idén, hibátlan teljesítménnyel a nyolcadik címüket gyűjtötték be. Csak 1996-ban, 2002-ben és 2012-ben maradtak alul a fináléban. A mostani keretből Katrine Lunde, Marit Frafjord és Camilla Herrem ötödször ért fel a csúcsra. Nora Mörk tíz térdműtét után Európa-bajnoki aranyéremmel és – 52 találattal – gólkirálynői címmel folytatta pályafutását. A 29 éves jobbátlövő 2014 és 2016 után harmadszor is bekerült az Eb álomcsapatába, illetve első a torna történelmében, aki kétszer is gólkirálynő tudott lenni Eb-n.
A címvédő és korábban háromszor bronzérmes franciák felálltak a tavalyi vb csalódást keltő teljesítménye után, de ezúttal meg kellett elégedniük az ezüstéremmel.
A torna szenzációját szállító Horvátország teljesen megérdemelve szerezte meg a bronzérmet, miután 25–19-re nyert a házigazda Dánia elleni helyosztón, megkoronázva a bő két hét során mutatott teljesítményét. horvatokNoiKeziEbEHF

A horvátok a legutóbbi két kontinenstornán meccset sem nyertek. Viszont azzal az összetartással és csapatszellemmel, amit az idei tornán, teljesen megérdemelten értek fel a dobogóra.
A háromszoros Európa-bajnok dánok (1994, 1996, 2020) 2004 óta nem álltak dobogón. Ezelőtt 2016-ban és 2010-ben jutottak még el a legjobb négy közé, de akkor Franciaországtól, illetve Romániától szenvedtek el vereséget.
A négy közé jutással már Horvátország és Dánia is kiharcolta a jövő évi világbajnokságon való részvételt, a horvátok legutóbb 2011-ben jártak vb-n.

Kapus: Sandra Toft (Dánia)
Jobbszélső: Jovanka Radicsevics (Montenegró)
Jobbátlövő: Nora Mörk (Norvégia)
Irányító: Stine Oftedal (Norvégia)
Beálló: Ana Debelic (Horvátország)
Balátlövő: Vladlena Bobrovnyikova (Oroszország)
Balszélső: Camilla Herrem (Norvégia)
Védő: Line Haugsted (Dánia)
A legértékesebb játékos (MVP): Estelle Nze Minko (Franciaország)
Végeredmény
Európa-bajnok: Norvégia
2. Franciaország, 3. Horvátország, 4. Dánia, 5. Oroszország, 6. Hollandia, 7. Németország, 8. Montenegró, 9. Spanyolország, 10. MAGYARORSZÁG, 11. Svédország, 12. ROMÁNIA, 13. Szerbia, 14. Lengyelország, 15. Csehország, 16. Szlovénia.

20 év után bajnok a rekordgyőztes

Svédország nyerte a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságot, miután 27–26-ra nyert az előző két kontinenstornán győztes Spanyolország ellen a vasárnapi budapesti döntőben.

Vereséggel kezdték a magyarok a hazai Eb-t

Nem kezdődött jól a magyar férfi kézilabda-válogatottnak a részben hazai szervezésű Európa-bajnokság: az új budapesti arénában, telt ház előtt nem boldogultak a hollandokkal, így nagyon nehéz sors vár a Gulyás csapatra a továbbiakban.

Tizenegy gólós vereséggel búcsúztak a románok és a magyarok is

A magyar és a román női kézilabda-válogatott is egyaránt vereséggel zárta Dániában az Európa-bajnokságot: Danyi Gábor és Elek Gábor szövetségi kapitányok együttesét Norvégia, míg Bogdan Burcea szövetségi kapitány tanítványait Hollandia verte tizenegy gól különbséggel a középdöntős utolsó meccsén.