Nagykároly

Visszaszámolnak az iskolákban

2015.09.04 - 08:00

Ezen a héten már a nagykárolyi tanintézményekben is beindult az élet. Véget ért a nyári szünet, legalábbis a pedagógusok számára.

Az osztálytermek csinosítása, szépítése és lehetőség szerinti felszerelése, átrendezése zajlik a nagykárolyi iskolákban. A Nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskolában járva kezdtük meg azt a sorozatunkat, mely az iskolai évre való felkészülést mutatja be. Belényi Andrea aligazgatónő most is, mint minden alkalommal, készségesen és nyitottan beszélt mindenről, ami a tanévkezdéssel, az iskolában dolgozó pedagógusok nehézségeivel kapcsolatos. Bő egy hét múlva kb. 480 diák kezdi meg az iskolai évet ebben az oktatási intézményben. Ebből 75 tanuló lesz az előkészítő osztályban, míg a többiek a különböző évfolyamokon. Egyensúly van az osztályok elosztásának tekintetében, hiszen egyaránt kilenc osztály van a magyar, a román és a német tannyelvű tagozaton.

„Ami mindenképpen újdonságnak számít tanintézményünkben az, hogy a németországi Kinderland Alapítványnak köszönhetően azt a termünket, ahol eddig alapvető szaktudást szerezhettek diákjaink a varrógép használatát illetően, az új tanévtől konyhaként is működtetjük. Az alapítvány ugyanis felszerelt minket egy korszerű, vélekedésem szerint minden igényt kielégítő konyhával. Persze nem kell arra gondolni, hogy itt értékesítésre, vagy nagyüzemi főzőcskékre kerül sor, pusztán annyi történik majd, hogy a diákjaink elsajátíthatják az alapvető fortélyokat, melyeket egy konyhában tudniuk kell. Emellett az újítás mellett, az önkormányzat révén új, korszerű kazán biztosítja iskolánk fűtését és készült egy kerítés is, melynek egy részét az önkormányzat alakíttatta ki. Folyamatban van az osztálytermek festése, rendbetevése is, benn vannak a pedagógusaink, akikkel együtt készülünk az új tanévre” — nyilatkozta az aligazgatónő.

A nagykárolyi iskola helyileg abban a zónában van, melyhez egy igen népes, zömében szociálisan nehéz helyzetben lévő roma közösség is tartozik. Emiatt az iskola magyar tannyelvű osztályai ennek a közösségnek a gyermekeiből tevődnek össze. Nehéz helyzet ez, mellyel leginkább az iskolában oktató pedagógusok küzdenek.

„Jó tanári karral, kevés kivételtől eltekintve címzetes pedagógusokkal büszkélkedhet iskolánk. Román és német tagozaton nincs gond, viszont a magyar tannyelvű osztályokban tényleg problémákkal küzdünk. Megpróbálunk mindent elkövetni, hogy megfeleljünk a feladatnak, ami igencsak emberpróbáló. Az a fajta szociális hátrány, amivel egy normális családi háttérrel nem rendelkező gyermek iskolázása során szembesülünk, olyan problémát jelent, amire nehezen találunk megoldást. Pedig ez nem csak a mi gondunk, hanem az egész város problémája. Nem csak a tanári kar küzd ezzel, idővel az egész város fog, legalábbis ezt az elméletet támasztják alá a demográfiai mutatók. Próbálkozunk: az alsó tagozatos tanítónőink nyári tábort szerveztek augusztus utolsó hetében, amin a roma gyermekekkel foglalkoztak. Nagyon hálás és büszke vagyok, amiért erre áldoztak időt és munkát a szabadidejükből. Sikerül együttműködnünk az önkormányzattal, tanfelügyelőséggel, bízunk magunkban, s minden évben azzal erősítjük magunkat, hogy idén sok mindent másképp csinálunk. Remélem, tényleg siker koronázza majd erőfeszítéseinket, hiszen nem csak munkaként tekintünk a tanításra, ezt hivatásunknak is érezzük” — nyilatkozta Belényi Andrea.

Tőtős Tímea