Sport

Visszalépett az Oli, de kizárás következik

2018.01.26 - 15:07

Csak formai jelentősége vannak, hogy a Szatmárnémeti FC Olimpia vezetősége hivatalosan is jelezte a FRF-nek, hogy visszalépteti a csapatot a Liga 2-ből. A szövetség ugyanis folytatni fogja a pontlevonásokat, szerdán pedig kizárja a klubot.

Pénteken küldte el a Szatmárnémeti FC Olimpia másodosztályos labdarúgó-egyesület vezetősége a hivatalos értesítést a román szövetségnek (FRF), hogy nem tudják folytatni a Liga 2-es bajnokságot, ezért visszaléptetik a csapatot.

Ez tűnik a logikus lépésnek, hiszen már több hete tényként kezelhető, hogy az anyagi gondokból nem tud kilábalni a klub. A FRF szakbizottságainak asztalára heti rendszerességgel érkeznek az egykori játékosok panaszlevelei, akik több mint fél évre visszamenőleg nem kaptak fizetést. Habár a vezetőség tagjai állítják, hogy készítettek egy tervet a klub anyagi helyzetének a rendezésére, úgy tűnik, ez nem volt kielégítő azoknak, akik segíteni tudták volna anyagilag a klubot. Kereskényi Gábor polgármester arra is panaszkodott, hogy a helyi önkormányzat magára maradt, miután a megyei tanács megvonta a támogatását az Olimpiától.

Mivel a klub kasszája üres maradt, és ennél fogva a játékosokat nem tudja kifizetni, ezért a pontlevonásos büntetések is folytatódnak. Arról beszámoltunk, hogy kedden a 42-ik pontot is levonták a csapattól, így a táblázatban –19-nél tart az Olimpia. És amennyiben hétfőig nem fizetik ki a játékosokat, akkor az utolsó büntetés is kiszabja a klubra az FRF: kizárás. Andrei Voicu esetében ugyanis a nyolcadik pontot fogják levonni az Olimpiától. A szabályzat értelmében, amennyiben egy panaszos miatt nyolc pontot vonnak le egy csapattól, a klubot kizárják a FRF által rendezett összes versenyről, és a legalacsonyabb megyei bajnokságba száműzik.

Ez a drasztikusabb büntetés, ugyanis a klub kizárása már nem csak a (már nem létező) felnőttcsapatot sújtja. Amennyiben sikerülne hétfőig a fizetéseket rendezni, és így visszalépni a bajnokságból, úgy az ificsapatok még menthetők lehetnek. Viszont a kizárás esetén „kirúgják” az utánpótlás korosztályos csapatokat is, amelyek a FRF által rendezett bajnokságokban szerepelnek. Vagyis, a 19 és a 17 éveseket is sújtja majd a kizárás. Ez a részlet vélhetően elkerülte a figyelmét azoknak, akik segíthették volna, nem akarták segíteni az Olimpiát. Csik Tibor, Paul Levente és Mircea Bolba edzők munkája került „szemétbe”.

A legutóbbi helyi tanácsülésen a testületi tagok ugyan megszavaztak egy határozatot, amely a Városi Sportklub kibővítését célozza a labdarúgó szakosztállyal, viszont ez az új entitás legfeljebb csak nyártól működhet. De kérdés, hogy kivel? A klubnak ugyanis játékosokat kell igazolnia, az Olimpia mostani ifijei pedig vélhetően nem fognak nyárig várni, és az idény második felére a jobbak új csapatot találnak maguknak. A szabályok értelmében az a klub, aki szerződést ajánl egy ifinek, nevelési díjat kérhet átigazolás esetén. Tehát, a VSK-Olimpiának (ha ez lesz a neve) a zsebébe kell nyúlnia, hogy ificsapatot alapítson.

Tehát, a helyzet rosszabb, mint eddig, de erre időben kellett volna gondolni. Nyáron, az eladósodott klub finanszírozóinak lépni kellett volna, hogy a vezetőség ne hozzon újabb döntéseket, amely az árok szélére sodorta az Olimpiát: külföldi játékosok, több ezer lej fizetést követelő edzői stáb (amely ráadásul korábban nem mutatott fel semmilyen eredményt korábbi csapatainál), drága játékosok. Talán szerencsésebb lett volna visszaléptetni még akkor a csapatot a Liga 3-ba, és alacsonyabb költségvetéssel a túlélésre, az adósságok törlesztésére összpontosítani. De ez is már a múlté, de a továbbiakban figyelemmel követjük majd azokat az döntéseket, amelyeket az önkormányzatok fognak hozni a helyzet felelőseinek a tisztázásra.

Pesek Attila