Az iskolájában zajló duális képzési modell sikerességét, eredményességét szeretné tesztelni Gindele Imre, a nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakképző Líceum igazgatója. Mint mondja, ezért várja nagyon a visszajelzést a németországi küldöttség részéről.
„Hivatalos látogatásra érkezett a megyébe a németországi Ostalb járás küldöttsége. A látogatás egyfajta viszonzása annak a tapasztalatgyűjtő útnak, melyen egy, a mi megyénket képviselő csapat vett részt tavaly ősszel. A németországiak most konkrét célzattal jöttek megyénkbe: a mi iskolánkat érintően például azt figyelik meg, hogy a duális képzés milyen szinten folyik nálunk. Az is érdekli őket, hogy miben tudnak esetleg segíteni, hiszen nekik ebben sokkal nagyobb tapasztalatuk van, mint nekünk” — mondta Gindele Imre igazgató.
A nagykárolyi középiskola vezetője azt is elmondta, hogy a látogatásra vonatkozó értesítésben a német fél kihangsúlyozta, hogy tudomásuk van arról, hogy Szatmár megyében van német nyelvű oktatás, alkalmazzák a duális módszert, s teszik ezt annak ellenére, hogy az országos tanmenetben még nincs törvényileg konkrétan meghatározva ennek a folyamata.
„Szerencsések vagyunk, hiszen a német küldöttség pont akkor érkezett megyénkbe, amikor iskolánkban a Mesterségek Hete elnevezésű, egyhetes projektünk zajlik. Így módunkban áll az iskolánk megmutatása mellett üzleti partnereinkkel is megismertetni a vendégeket. A tavalyi évhez képest átalakítottuk a Mesterségek Hetét: új helyszínen rendeztük meg, iskolánk étkezdéjében, ahol a különböző standokon a duális képzésünkben velünk együttműködő partnereink mutatják be a diákoknak, milyen szakmát sajátíthatnak el nálunk. Egész héten nagy volt a mozgás, hiszen sorra érkeztek Nagykárolyból, a környékről, valamint Bihar megye iskoláiból a csoportok. Így reméljük, minden osztályunk betelik majd őszre. Emellett ugye abban is bízunk, hogy németországi vendégeink részéről is megerősítést, valamint tanácsot kapunk arra vonatkozóan, hogy a duális szakoktatásunk megfelel-e annak a standardnak, amit ők ezen a téren is felállítottak” — fejtette ki az igazgató.
A nagykárolyi középiskola vezetősége évek óta kiemelt szerepet vállal abban, hogy a nemzetközi standardoknak és kihívásoknak megfelelő, versenyképes diákokat képez. Olyan diákokat, akiknek a tudása megfelel az európai követelményeknek, ugyanakkor lehetséges a szakmai továbbképzésük, átképzésük.
Az ősszel induló új tanévben egy líceumi osztályt indítanak közlekedéstechnikusi profillal. Szakiskolai osztályon, nappali tagozaton lakatos, mezőgépész, autószerelő, textilipari szakmunkás, valamint kárpitos szakon tanulhatnak majd a diákok. Azok a cégek, amelyek a szakiskolai képzésben együttműködői a nagykárolyi középiskolának, mind jelen vannak a Mesterségek Hetén az intézményben. Gindele Imre elmondta, a Mesterségek Hete programjai holnap 14 órakor érnek véget.