Minden biztosítással rendelkező lakos jogosult a külföldi orvosi kezelések igénybevételére, de a CAS csak olyan összegben téríti meg a költséget, amennyibe az a romániai ellátásban kerül.
Az európai uniós jogszabályok értelmében az EU-s tagországok állampolgárai egy másik uniós országban, ideiglenes ott-tartózkodásuk során minden olyan szükségessé váló orvosi ellátásra jogosultak, amely nem várhat addig, míg hazatérnek saját országukba. Az egészségbiztosítással rendelkező romániai betegek számára a külföldi kezelést a 2014. április 16-án elfogadott 304-es számú sürgősségi kormányrendelet szabályozza, mely által minden olyan orvosi ellátást, kezelést, orvosi segédeszköz beszerzését is támogatják, amelyet a hazai egységes egészségügyi alapból finanszíroznak, mondta megkeresésünkre a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS SM) sajtószóvivője, Viorica Shibata, aki arra is rávilágított, hogy kivételt képez a szervtranszplantáció, a házi betegápolás vagy házi palliatív ellátás, a teljes karantént igénylő betegek kezelése. A külföldi kezelést igénybe vevő hazai állampolgár a CAS székhelyén iktathatja a pénzvisszatérítési kérvényét az igazoló dokumentumok — kórházi beutaló, vény és/vagy a CAS határozata az orvosi segédeszköz beszerzésére, olyan orvosi igazolás, amely alátámasztja, hogy a páciens orvosi kezelésben vagy gyógyszeres ellátásban részesült, illetve a külföldi kezelések, gyógyszerek vásárlását igazoló számlák, melyeken a befizetés dátuma is szerepel — kíséretében. A CAS ezt követően elemzi a kérvényt, majd megtörténik az utólagos kifizetés. A biztosítási pénztár azonban felhívja a figyelmet arra, hogy csak olyan összegben téríti meg az EU-s tagállamban elvégzett kezelés költségét, amennyibe az a hazai rendszerben kerül.
A külföldi orvosi ellátások finanszírozását a 2014. április 16-án elfogadott 304-es számú sürgősségi kormányrendelet szabályozza. Ennek értelmében bármelyik, egészségbiztosítással rendelkező romániai állampolgár orvosi kezelését fedezi az egészségbiztosítási pénztár — abban az esetben is, ha előzőleg nem engedélyezte azt. Az európai egészségbiztosítási kártya birtokában a romániai állampolgárok is ingyenes sürgősségi ellátásban részesülnek az EU tagországaiban. Az uniós jogszabály értelmében a betegeknek nem kell előre kérelmezniük az egészségbiztosítási pénztárnál a külföldi kezelés jóváhagyását a megfelelő indoklások kíséretében, hanem elegendő bejelentkezni a külföldi klinikán, ahol a kezelést igénylik. Érvényes ez azokra a külföldiekre is, akik Romániában szeretnék kezeltetni magukat. A biztosító utólag fizeti ki az állampolgár kezelését a származási ország által megszabott tarifáknak megfelelően. Az érdeklődők minden szükséges információt, útbaigazítást megtalálnak a www.cassam.ro honlapon. Viorica Shibata, a Szatmár Megyei Egészségbiztosítási Pénztár (CAS SM) sajtószóvivője a külföldi orvosi kezelések kapcsán érdeklődésünkre elmondta, hogy havonta 10–15 szatmári lakos igényli vissza a külföldön igénybe vett orvosi ellátás ellenértékét, s a leggyakrabban a sebészeti beavatkozásokon — többségben az onkológia területén — túlesett személyek fordulnak a CAS-hoz. Az uniós jogszabálynak köszönhetően a romániai betegeknek lehetőségük van a külföldi klinikákat felkeresni, és ott segítséget kérni egészségügyi problémájuk orvoslására, de a szakemberek szerint a nyugati betegek is érdeklődnek a hazai magánkórházak szolgáltatásai iránt.
Sógor Beáta