Lucian Bode azt mondta: a vonatkozó határozattervezetet szerdán terjeszti az országos vészhelyzeti bizottság (CNSU) elé. Elmondta: a municípiumok országos szövetsége hivatalosan kérte a belügyminisztériumtól, hogy a helyi rendőrség ismét az önkormányzatok alárendeltségébe tartozzon.
A tárcavezető indítványozza ugyanakkor, hogy a közrendészethez átvezényelt mintegy hétszáz csendőr is kerüljön vissza saját egységéhez.
A helyi rendőrséget és a csendőrség egy részét a szükségállapot bevezetésekor helyezték a belügyminisztérium alárendeltségébe.
Leellenőrizhetők a közigazgatási eljárások
Az augusztus 10-e-ügyben az igazságügyi minisztérium kérheti a közigazgatási eljárások leellenőrzését, és amennyiben új bizonyítékokat azonosítnak, újrakezdhető a bűnügyi kivizsgálás - jelentette ki a belügyminiszter.
Lucian Bode azt mondta: 'soha nem kommentálja' a bírság döntését, de 'nem tehetünk úgy, mintha nem látnánk', hogy mi történt augusztus 10-én. Hozzátette: Klaus Iohannis államfő felszólítására tárgyaltak erről az igazságügyi miniszterrel, és úgy látja, 'de ez csak egy feltételezés', hogy az igazságügyi minisztérium kérheti a közigazgatási eljárások leellenőrzését, és amennyiben új bizonyítékokat azonosítnak, újrakezdhető a bűnügyi kivizsgálás. Úgy véli: az ügybe beléphetnek ugyanakkor azok a személyek is, akik sérüléseket szenvedtek a csendőrség közbelépésekor.
A belügyminiszter azt mondta: 'nem akarja elhárítani a felelősséget', de az ügyben elsősorban az igazságügyi minisztériumnak kell lépnie.
Március 2-án a bukaresti törvényszék elutasította azt az igénylést, amelyben a volt csendőrségi vezetők elleni nyomozás újraindítását kérte a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) a 2018. augusztus 10-i, bukaresti tüntetés ügyében.
Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az ügyet lezárják, és nem indul bűnvádi eljárás a csendőrség volt vezetői ellen a tüntetésen történt tömegoszlatás miatt.
A DIICOT volt vezetője, Giorgiana Hosu tavaly augusztus 4-én jelentette be, hogy újraindítanák a nyomozást a Román Csendőrség volt vezetőhelyettese, Gheorghe Sebastian Cucoş, Laurenţiu Cazan őrnagy, a bukaresti csendőrség vezérigazgatója, továbbá a csendőrség volt vezetője, Cătălin Sindile, valamint Mihai Dan Chirică volt belügyi államtitkár ügyében.
A döntést egy bírónak is meg kellett volna erősítenie, ezért eredetileg a bukaresti ítélőtáblához küldték az igénylést, amely azonban 2020. augusztus 10-én elhárította az illetékességet az ügyben, és a fővárosi törvényszékhez továbbította a dossziét.
A napokban megkapjuk az oneşti-i esetről szóló zárójelentést
A napokban elkészül a zárójelentés az oneşti-i esetről, amelyben két ember életét vesztette.
Lucian Bode azt mondta: 'az a legnehezebb', hogy elfogadja, hogy - bár a rendőrség ott volt a helyszínen - nem sikerült megmenteni két ártatlan ember életét. Hozzátette: részletesen kivizsgálják, hogy mi történt.
Március 1-jén egy Gheorghe Moroşan nevű férfi túszul ejtett, majd meggyilkolt egy oneşti-i panellakásban két villanyszerelőt. A lakásba behatoló rendőrök lábon lőtték az agresszort, de az áldozatok életét nem tudták megmenteni.
AGERPRES