Szatmárnémeti

Vissza kell állítani az egészségügybe vetett bizalmat

Fotó: SZAFKE
2020.12.29 - 15:30
Szatmár megyében az egészségügyi infrastruktúra látványosan fejlődik, az ellátás javításához azonban szükség van a benne dolgozók fejlesztésére is. A SZAFKE mini projektje kommunikációs hídként működik a már praktizáló és a leendő orvosok között.

A Szatmári Fiatalokért Kulturális Egyesület (SZAFKE) 2014-ben csatlakozott a Szent-Györgyi Albert Társaság által 2012-ben indított orvosi találkozóhoz. A projekt eredeti célja az volt, hogy minden évben egyszer leültesse a Szatmár megyében dolgozó orvosokat és leendő orvosokat, hogy lássák a fiatalok: számos lehetőség van megyénkben, akkor is, ha nem híres egyetemi központ. Mivel az első ilyen alkalom a Partiumi Magyar Napok része volt, ez a hagyomány megmaradt, és az egyhetes rendezvénysorozat csütörtöki napjának délutánja jelenti azt az időpontot, amikor a politikusok és a kórház vezetősége is csatlakozik az egészségügyisekhez. Ez nyújt lehetőséget arra, hogy nem hivatalos kórházi keretek között, de a már praktizáló orvosok is feltegyenek máskor talán kényesnek ható kérdéseket a vezetőségnek, s ott lehetőség szerint meg is beszéljék ezeket.

Néhány éve a Szatmár hazavár! projekttel együtt merült fel az a gondolat, hogy az orvosokat külön is haza kellene invitálni. Éppen ezért a találkozó mellett a SZAFKE egy kis kiadványt is megjelentetett, amelyet középiskolákba és egyetemi központokba juttatott el annak érdekében, hogy hiteles információkat kapjanak az orvosi szakma iránt érdeklődő vagy a szakképesítésük valamilyen szintjén lévő leendő gyógyítók arról, hogy milyen lehetőségekkel várják őket Szatmár megyében. Ez a kiadvány idén is elkészült, viszont sajnálatos módon az egyik főszervező orvos súlyos betegsége és a járványhelyzet miatt elmaradt a találkozó. „Éppen ez a pandémiás időszak kellene minket rádöbbentsen arra, hogy mennyire fontosak az orvosok és minden egészségügyben dolgozó” — mutatott rá egy fontos kérdéskörre Őri-Pákay Franciska, a Partiumi Fiatal Orvosok Találkozójának társszervezője, majd hozzátette, hogy minden orvosokkal szemben megfogalmazott, alaptalan vád csökkenti a beléjük vetett bizalmat, ami hosszú távon nagyon káros. „És persze az orvosok nem megfelelő hozzáállása is része ennek az ördögi körnek, amit végül a teljes egészségügy megszenved majd, ezért a legfontosabb feladat, hogy vissza kell állítani az orvosokba és úgy egészében véve az egészségügybe vetett bizalmat” — summázta Őri-Pákay Franciska.

Az idei kiadványban helyet kaptak a legnagyobb privát klinikák is, hiszen ott is szükség van jól képzett munkaerőre, de azok a fejlesztések is, amelyeket a megyei tanács támogatása és a határon átnyúló pályázatok révén eszközöltek idén és az elkövetkezendő években. A kiadvány megjelenését a Bethlen Gábor Alap és a Communitas Alapítvány támogatta.

SZFÚ

banner/megvalosult-a-magyar-kormany-tamogatasaval-bga-alap-1.png

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Közösségi költségvetés, az ifjúságra fókuszálva

Egy 18 hónapos együttműködés ért véget Szatmárnémeti és Nyíregyháza között, de a munka tovább folytatódik immár a lengyelországi Rzeszów bevonásával.
Szatmár megye

Tanulás szórakozva, természetvédelem játszva

Cél egy olyan generáció formálása, amely tudatában van a környezeti problémáknak.
Belföld

Romániai kórházakban fognak kezelni palesztin gyerekeket

Alexandru Rafilă kijelentette, hogy romániai egészségügyi intézményekben fognak kezelni palesztin gyerekeket, akik az izraeli hadsereg Gázai-övezetet érintő támadásaiban megsérültek.