Belföld

Vissza az eredeti pártba?

2015.11.12 - 10:01

„Vándormadár” tanácsosok esetében mandátumvesztés, polgármesterek és megyei tanácselnökök kötelező „visszaűzése” az elhagyott pártba — vihart kavartak a módosító javaslatok.

 

Egyfajta „szabad utat” törvényesített a volt kormány tavaly augusztus végén elfogadott, 55-ös számú sürgősségi kormányrendelete, amely 45 napig lehetővé tette a helyi választottaknak, hogy pártot váltsanak anélkül, hogy ezzel elvesztették volna mandátumukat, tisztségüket. A már akkor heves vitákat (főleg a liberálisok részéről) és komoly ellenkezést kiváltó lehetőséggel országszerte több mint ötezren éltek, de a rendeletet év végére az alkotmánybíróság alkotmányba ütközőnek nyilvánította, a parlamentet bízva meg: egy másik törvénnyel érvénytelenítse a kormányrendeletet és tisztázza a pártjukból kilépett önkormányzati képviselők helyzetét.

Nos, a szenátus jogi bizottsága kedden össze is ült, ám a négycikkelyes, részleges jelentéstervezet komoly vitába torkollt és a bizottság PSD-s tagjai adott pillanatban egyszerűen kivonultak az ülésről. A javaslatokat a teremben maradt hét bizottsági tag vitatta meg — köztük Pataki Csaba szenátor. „A PSD-s kollégák kivonultak, mert nem értettek egyet már a téma napirendre kerülésével sem, személyes támadásként kezelték az egészet. Ha teljesen elfogulatlanul nézzük, a nemzeti liberálisok most ezzel mintha valóban a PSD-nek akarnának visszaütni — de ez mindenképp jogos revans lenne, hiszen a pártváltás törvényesítésével ők veszítették a legtöbbet. A jogi bizottság tervezetének első pontja hatályon kívül helyezi a kormányrendeletet, a második pont értelmében a pártváltó tanácsosok — függetlenül attól, hogy helyi vagy megyei képviselők — elveszítik mandátumukat (hiszen a lépésük nem volt más, mint az őket megválasztó emberek becsapása), a harmadik pont értelmében pedig a polgármesterek és megyei tanácselnökök kötelezően vissza kell térjenek elhagyott pártjukba. Hogy mi lesz velük, ha a pártnak már nem kellenek? Egyszerűen kizárják őket és párttámogatás nélkül maradva, függetlenként töltik be a továbbiakban a tisztségeiket. Persze érdemes elgondolkodni azon, mit jelent egy megyei tanácselnök számára párttámogatás nélkül maradni… Nem vagyok teljes mértékben meggyőződve arról, hogy nem alkotmányellenes ez a javaslatcsomag, ezért nem támogattam. Egy alkotmányellenes kormányrendeletet nem lehet alkotmányellenes módosításokkal „helyrehozni”. Morálisan teljesen egyetértek vele, aki pártról pártra vándorolt, az nem érdemes semmilyen további tisztség betöltésére és a választói is meg kéne büntessék. És persze az sem biztos, hogy — a jogi aggályok miatt — így, ebben a formában lesz belőle törvény. Meg kell várni az adminisztrációs bizottság jelentését is és a kettőt együtt benyújtva dönt majd a plénum” — magyarázta a szenátor.

 

Szabó Kinga Mária