Szatmárnémeti

Vissza a gyakorlópályára?

2016.06.16 - 20:58

Szigorítanák a sofőrvizsgát, visszakerülne a gyakorlópályás manőverezés – ami elméletileg igencsak hasznos lenne, sokan megtanulnák a parkolás mozdulatait, de a gyakorláshoz–vizsgához nincs elég pálya.

Szigorítanák a sofőrvizsgát — a képviselőháznak benyújtott törvényjavaslat szerint az eddigi kettő helyett (elmélet és gyakorlat) négy vizsgán kellene sikeresen teljesíteniük a jövendőbeli autóvezetőknek: elmélet, gyakorlópálya (poligon), valamint nappali és éjszakai vezetés. Az ötletgazda honatya azzal indokolta a javaslatát, hogy jelenleg túlságosan enyhék a feltételek, lassan „egy buszjegyet is nehezebb megvenni, mint jogosítványt szerezni” és a szigorítással csökkenne az olyan balesetek száma, amelyek a kezdő sofőrök gyakorlatlanságából adódnak. A gyakorlópályás vizsgáztatást — amelyet közel 20 éve szüntettek meg objektív okok miatt — egyébként az oktatók sem tartják rossz ötletnek, csak épp a megfelelő körülmények hiányoznak hozzá.

Hogy mennyire könnyű vagy nehéz manapság a hajtási igazolványt megszerezni, az ugyancsak vitatható, de az biztos: egy vizsgával könnyebb, mint a '90-es évek elején volt, amikor még a gyakorlópályán (poligon) is bizonyítani kellett a parkolási manőver mozdulatainak ismeretét, percre pontosan. S tegyük hozzá: nem is volt az annyira haszontalan vizsga… Nos, valószínűleg ez juthatott az eszébe annak a honatyának is, aki a sofőrvizsga szigorítását célzó törvényjavaslatot nyújtott be. Indítványa szerint a jövendőbeli autóvezetőknek a jelenlegi elméleti és gyakorlati vizsga mellett gyakorlópályán és éjszakai vezetésen is bizonyítaniuk kellene. Hogy ez a szigorítás mennyire szükséges, illetve mennyire kivitelezhető, arról Madarász Csaba sofőroktatót kérdeztük, aki rögtön egy pontosítással indítja a beszélgetést: „Az éjszakai vezetés-vizsga most is benne van a szabályzatban, csak épp a helyi vizsgáztató bizottságokra van bízva: alkalmazzák-e vagy sem. Személyzet- és létszámhiány miatt azonban mindenhol, az egész országban kivették a vizsgák közül. ” — magyarázza, hozzátéve azt is, az oktatók közül is kevesen viszik a tanoncot éjszakai vezetésre. „Az szinte csak a hosszú és rövid fény helyes használatának alkalmazására van, és a téli időszakban tanulók amúgy is szinte éjszakai körülmények között vezetnek, hiszen délután 5–6 órakor már teljesen sötét van. Én mindig azt mondom a diákjaimnak — elvégre felelősségteljes, felnőtt emberek —: ha úgy érzik, nincsenek felkészülve vagy nem boldogulnak az éjszakai vezetéssel, akkor úgy tervezzék útjaikat, hogy csak nappal vezessenek, s ha mégis éjszakaira kényszerülnek, legyenek a megszokottnál is óvatosabbak, figyelmesebbek” — mondja.

A gyakorlópályán való manőverezést viszont nagyon is jó ötletnek tartja — természetesen a megfelelő körülmények, azaz poligonok biztosításával. S Szatmáron — akárcsak a legtöbb megyében —, itt van a „hiba”. Egyetlen, az ACR tulajdonát képező gyakorlópálya létezik és szinte kivitelezhetetlennek tűnik már az is, hogy a tanoncok ott gyakoroljanak — a vizsgáztatásról már nem is beszélve, hiszen az amúgy is kaotikus, egész napos folyamat. „Rengeteg az autósiskola, rengeteg az oktató, most képzelje el, ha valamennyien ott tömörülnének a pálya bejáratánál, sorukra várva! A kliensek zömének nagyon kell az a 30 vezetés-óra (főleg, ha kicsit idősebb korukban kezdik), és sokuk számára nem is elég — na most ha ebből még elvesztegetünk ki tudja mennyit a pályára való bejutással… Ha lenne lehetőség, ha lennének civilizált körülmények és több gyakorlópálya, nagyon jó és hasznos lenne, főleg a parkolás megtanulása érdekében. Persze itt azért azt is hozzá kell tenni: sokan nem azért nem parkolnak szabályosan, a felfestett vonalak közé, és nem igazítják az autót az út-járdaszegélyhez, mert nem tudják, hanem mert egyszerűen trehányak és nemtörődömök. De igen, a parkolást azt gyakorolni kell — akár már a jogosítvánnyal is a kézben. És nagyon fontos lenne az esős, csúszós úttesten való közlekedés gyakorlása — mert nem mindegy, hogy én szavakkal elmagyarázom, vagy a tanuló saját „bőrén” érzi, milyen az, amikor megcsúszik az autó vagy hirtelen nagyobb mennyiségű víztömeg csapódik a szélvédőre. Magyarországon léteznek ilyen komoly gyakorlópályák és merem mondani: itthon is rövid idő alatt kihozná a megvalósítása költségeit, a tanoncok pedig lényegesen több tapasztalattal kezdhetnék meg sofőr-életüket. De addig is, amíg egy ilyen komoly pálya megépülne, nagyon jó és hasznos lenne még legalább egy, két vagy három, egyszerűbb poligon is” — magyarázza.

Szabó Kinga Mária