Vidék

Visky Ferencre emlékeztek Egriben

2018.07.02 - 09:28

Tegnap lett volna százéves Visky Ferenc (Egri, 1918. július 1. – Nagyvárad, 2005. október 5.) erdélyi magyar református lelkipásztor, teológiai és evangéliumi író. Az emlékére tartott istentiszteleten részt vett a család, az egriek és sok más tisztelője.

Zsúfolásig telt az egri református templom tegnap a Visky Ferenc születésének századik évfordulóján tartott emlék-istentisztelet alkalmából. Ezen az ünnepi alkalmon fia, Visky Péter hirdetett igét, aki Ábrám elhívásának történetével vonta párhuzamba apjának és mindazoknak az élettörténetét, akiket Isten elhívott, hogy végezzék a rájuk bízott feladatokat. Kire és mire emlékezünk? — tette fel a kérdést az igehirdető. „Isten az Ő beszédén keresztül meghív embereket, hogy azok munkája által történjen valami. Isten mindig tudja, hogy az általa kiválasztottaknak mit kell tenniük, hogy valami olyan történjen, ami változásokat hoz. Ha az ember elindul egy úton, az a célja, hogy valami jobb várja majd az út végén. A világban ma is nagy a migráció, mindenki azt szeretné, hogy a megszokottnál jobb helyre jusson el. Ma is, mint egykor Ábrám, sokan hagyják el otthonukat, de ahhoz, hogy útjukon áldás legyen, Isten követőjévé kell válniuk, a hit útját kell választaniuk. Aki Isten akaratával indul el egy új úton, az áldással indul. Azt a lelki, szellemi, testi migránsállapotot kell felvállalni, ami Isten akaratából van. Ahhoz, hogy áldás érje az életünket, szükség van a hitre. A hit az engedelmesség eszköze, nem az oka. Hit által élni annyit jelent, mint vágyakozni az alapokra épülő város után” — emlékeztetett az igehirdető.

Kovács Sándor egri lelkipásztor házigazdaként köszöntötte a résztvevőket. Elmondta, hogy Visky Ferenc élete és munkássága példa a ma élők számára. A tanítványok mindig a mesterre figyelnek, annak útmutatásai szerint cselekednek. A történelem során nagyon sok embert üldöztek a hitéért, de ezek az emberek vállalták a megpróbáltatásokat, mert tudták, hogy van feltámadás. Felsorolta azok nevét, akik a kommunista rendszerben lelkészként voltak üldözöttek és elítéltek, mert nem adták fel hitüket.

Visky András, Visky Ferenc másik fia arról beszélt, hogy miért kell megünnepelni ezt a centenáriumot. A Szatmári Református Egyházmegye kezdeményezte, hogy felhívja a figyelmet a nagy elődök példamutató életére. Elmondta, hogy apja sok könyvet írt, de mindig azt hangoztatta: a könyvek megsemmisülnek, csak az élő szó marad meg. Beszélt Egri parasztprófétájáról, Papp Antalról, aki mindig kiállt az igaza mellett, és igyekezett tanítani, nevelni az egrieket. Azok, akik a múlt rendszer üldözöttei voltak, magatartásukkal bebizonyították, hogy egy diktatúrában is lehet szabadnak lenni. Olyan szabadságban, amit egy kemény diktatúra sem tudott elvenni. A szabadságuk nem az én-szabadság és az én-boldogulás volt, hanem mindenkié.

Dr. Puskás Csaba, a Szatmári Református Egyházmegye főgondnoka, a Visky család jó barátja, Visky Ferenc személyes ismerője személyes élményeit osztotta meg a hallgatósággal. Elmondta, hogy a '70-es évek közepe táján került először személyes kapcsolatba Visky Ferenccel, de akkor még nem tudta, hogy élete egyik legmeghatározóbb személyével találkozott.

„Nagyon sok történetet hallottam tőle a börtönéveiről. Elevenek és megrázóak voltak, mély nyomot hagytak bennem. Igemagyarázatai mélyen szántóak, de mindazonáltal mindenki számára érthetőek és egyszerűek voltak. Az újjászületés evangéliumát hirdette világosan és egyértelműen, hű maradva a legreformátusabb értelemben vett kálvini tanításokhoz. Fáradhatatlan munkavégzése ma is példamutató. Szatmár a magyar reformáció bölcsője. Visky Ferencnek méltó helye van az 500 évvel ezelőtt vidékünkön tevékenykedő szellemi óriások között” — fogalmazott a főgondnok.

Visky Ferenc hét gyermek édesapja volt, a nagy családban huszonnégy unokája van, és most várják a harmincadik dédunokát. Az ünnepségen jelen lévő családtagok, összesen 47-en Visky Ferenc kedvenc énekei közül válogatva kettőt adtak elő, több szólamban. Felemelő érzés volt ez minden jelenlévő számára, hiszen ritkán lát az ember ilyen tökéletesen együtt gondolkodó, egy életstílust gyakorló, egy hitet és meggyőződést követő családot.

Kereskényi Sándor, a Visky-emlékév egyik szervezője röviden arról beszélt, hogy Visky Ferenc házában mindenkinek otthont adó igazi polgár volt, jeles történelmi személyiség és teológus. Végül felvételről lehetett hallani Visky Ferencet.

Az emlékév szeptember elején konferenciával folytatódik, ugyanekkor Egri díszpolgárává avatják, és a parókia udvarán emléktáblát helyeznek el.

 

 

Elek György