Sok szatmári nem is hallott még róla, akik számára pedig már ismerősen cseng a szó, nem biztos, hogy tudják, pontosan mit is takar, pedig tízből egy romániai rendelkezik kriptovalutával.
A virtuális valuták rendszere a modern technológiákban kevésbé jártasak számára igencsak bonyolultnak tűnhet, nehezen érthető, hiszen gyártási és működési mechanizmusa egészen más elveken alapszik, mint a hagyományos pénzeké. A kriptovaluták — például az egyik legnépszerűbb, a Bitcoin — gyártási módszerének lényege, hogy nagy teljesítményű és drága számítógépek költséges, hatalmas mennyiségű elektromos áramot felhasználó és időigényes munkával bányásszák, amit aztán a rendszerbe kapcsolt gépeken tárolnak. A kriptovaluta létrejötte nem köthető egyetlen országhoz sem, nem egy-egy ország központi bankja bocsátja ki, hanem a felhasználók független hálózata üzemelteti. A kriptovaluták értékét pedig az adja, minél többen használják ezeket. Használatukhoz egy digitális pénztárcára is szükség van, ennek segítségével küldhetünk vagy fogadhatunk virtuális valutát. A tranzakciók egy blokklánc (blockchain) nevű hálózaton jönnek létre az interneten, így nyilvánosak és megmásíthatatlanok. A rendszer felhasználói a virtuális valutát pénzként használják egymás között, de termékeket, szolgáltatásokat is vásárolhatnak érte.
A kriptovaluták bonyolult rendszere egyre több romániai számára ismerős, sőt, növekvőben van azoknak a száma, akik rendelkeznek már ilyennel vagy vásárolni szeretnének. Egy globális, kriptovalutával foglalkozó platform felmérése szerint tízből egy romániai rendelkezik már virtuális valutával, 33 százalék pedig szeretne ilyet vásárolni. A megkérdezettek nagy többsége, 72 százaléka a Bitcoint említette ismerős kriptovalutaként, de az Ethereum (29 százalék) és a Ripple (14 százalék) is sokaknak cseng ismerősen.
A legtöbb virtuális valutában jártas romániai úgy tekint a kriptovaluta-vásárlásra mint jó befektetésre (68 százalék) vagy online fizetési formára (23 százalék). Alacsonyabb az aránya azoknak, akik kriptovaluta formájában kívánnak pénzt küldeni a családjuknak és barátaiknak (7 százalék). A megkérdezettek 63 százaléka ugyanakkor szívesen fizetne virtuális valutával az üzletekben, ha lenne rá lehetősége. A felmért romániaiak 31 százaléka meg van győződve arról, hogy kriptovalutával rendelkezni rendkívül hasznos befektetés, 45 százalékuk viszont tart attól, hogy hackerek támadása nyomán elveszítheti a pénzét. Sokan azért félnek attól, hogy kriptovalutát vásároljanak, mert nem elég tágasak az ismereteik ezekről: a legtöbben a közösségi médiában szoktak információkat kapni a ezekről (56 százalék), míg mások a sajtóból és a szaklapokból (38 százalék).
Bumbuluţ Krisztina