Szatmárnémeti

Virtuális település működtetése a cél

2012.09.13 - 09:58

Két szatmárnémeti iskola is részt vesz abban a projektben, melynek célja egy virtuális település kigondolása és működtetése. A helység lakosai maguk a diákok lesznek.

Kárpátokért Nemzetközi Környezetvédelmi Közhasznú Egyesület mint pályázó (12 személlyel), valamint három partnere: a Beregi Természet- és Környezetvédelmi Egyesület (11 személlyel), a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium (11 diákkal) és a Constantin Brâncuşi Iskolaközpont/volt Faipari Líceum (11 diákkal) egyéves futamidejű projektben működik együtt. Mint Csipkés József, a Constantin Brâncuşi Iskolaközpont csapatának vezetője elmondta, a kezdeményezés célja az, hogy az ún. fenntartható életmódra helyezzék a hangsúlyt a gyermekek, és ennek az elvnek az alapján közösségeket hozzanak létre. Ez úgy működik majd, hogy a 45 vállalkozó kedvű fiatal a projekt keretén belül megalkot egy virtuális települést, amelynek lakosai és működtetői épp maguk lesznek. De azért, hogy az együtt-dolgozás olajozottan működjön, gyakorlati tapasztalatra is szert kell tenni. Az ilyen ismereteket személyes találkozók alkalmával szerzik meg, s a trénerek révén olyan tanácsokhoz jutnak, melyek alkalmassá teszik őket arra, hogy közösségekben tudjanak gondolkozni és hatékonyan, egymást segítve tevékenykedni. A település megalkotásakor fontos szempont a sok mesterség jelenléte, ugyanakkor a diákoknak személyekre kell lebontaniuk, ki mivel fog foglalkozni, azért, hogy működő közösséget hozhassanak létre. Innen is a virtuális település megnevezése: Fenntarta–lak.

Helyszíni tapasztalat

Mint Győri Károly, a Constantin Brâncuşi Iskolaközpont tanára elmondta, azért, hogy a diákok virtuális lakhelyüket működtetni tudják, tapasztalatszerzésre is szükségük van. Ezt a célt szolgálta az augusztus 6-án kezdődött 12 napos vásárosnaményi tábor, valamint a tanulmányi kirándulások is. A diákok megtanultak kenyeret s lapotyát sütni, kecskefarmon sajtot készítettek, a környezetbarát erdőgazdálkodással ismerkedtek, vízimalmot néztek meg, civil személyek által működtetett, megunt háziállatok menedékhelyén voltak, és szőlőhegyi tanösvényen járva, a vegyszerek nélküli bortermeléssel is megismerkedtek.

Karikás Enikő