Vidék

Világviszonylatban a hetedik a napelempark

2013.11.07 - 10:07

Próbaüzem alatt van a Sárközújlak és Batizgombás közti fotovoltaikus park, november 6-án a környezetvédelmi ügynökség székházában mutatták be Európa 2. legnagyobb napenergia-hasznosító rendszerét.

 

 

A Szatmár megyei környezetvédelem szempontjából prioritásnak számít a napenergia hasznosítása, az így történő energia-előállítás, ezért a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) kiemelt fontosságúként kezel minden ilyen jellegű beruházást — hangzott el az ebben a témában tartott tegnapi sajtótájékoztatón. Békéssy Erzsébet APM-igazgató elmondta, Sárközújlak és Batizgombás között spanyol és délkoreai tőkével létrehozott óriási napelemrendszer a megye és Románia első, Európa második legnagyobb fotovoltaikus parkja, világszinten pedig a hetedik legnagyobb ilyen jellegű építmény. A sajtótájékoztatón jelen volt a beruházással közvetlenül foglalkozó két mérnök, Radiana Dota és Radu Diaconu is, akik a beruházás részleteiről tájékoztattak.

 

Tavaszig tart a próbaüzem

 

A közvetlenül a főút mellé, százharmincöt hektáron megépített park területén összesen 230 ezer napelem nyeli a napfényt, óránként negyvennyolc megawattnyi villamos energiát termelve. Az építés ideje alatt négyszáz embernek biztosított idénymunkát a sárközújlaki beruházás, ami sajnos annyira automatizált, hogy elkészülte után már hét-nyolc fős személyzet is elég ahhoz, hogy kezelje és karbantartsa azt. Legkevesebb nyolc évnek kell eltelnie annak érdekében, hogy a mintegy hetvenmillió eurós beruházás az általa megtermelt és az országos villanyhálózatba továbbított áramért kapott fizetség által megtérüljön. Jelenleg próbaüzem zajlik, amit nem is függesztenek fel tavaszig, amikor is március közepétől, áprilistól már azt várják, hogy elérjék a maximális kapacitást, és az fenn is maradjon jövő év őszéig.

 

A föld helyett inkább a tetőkre

 

A Bester Generation nevet viselő spanyol beruházó képviselői az egekig magasztalták a megyei hatóságokkal való együttműködést, ami hozzájárult ahhoz, hogy két hónap alatt elkészüljön a jelenleg legzöldebb energiát előállító napelemrendszer. Hogy Romániát választották beruházásuk helyszínéül, azzal indokolták, hogy igen jó a természetbarátenergia-előállítás állami támogatási rendszere, és alacsonyabbak a fenntartási költségek, elsősorban az alkalmazottak bérére célozva ezzel. Arról nem beszéltek, hogy a döntés hátterében állhatott az is, hogy Nyugat-Európában ma már nehéz fotovoltaikus park építésére engedélyt kapni, tőlünk nyugatabbra már sokallják a napelemek által elfoglalt mezőgazdasági területek nagyságát. Erre egyébként már nálunk is felfigyeltek a mezőgazdászok, mutatott rá Békéssy Erzsébet, ezért támogatják egyre inkább a román hatóságok is azt, hogy ha saját célra készül hasonló energiatermelő, azt ne a földre, hanem épületek tetejére építsék, hogy ne mezőgazdasági hasznosításra alkalmas területet foglaljon el.

 

Másfelé is épülnek

 

Államérdek is a környezetbarát energia előállítása, mutatott rá az APM-igazgató, hiszen Románia kötelezettséget vállalt arra, hogy 2020-ig a fogyasztókhoz eljuttatott energia 24 százaléka megújuló forrásokból származik majd. Szatmár megyében ebben az évben negyven cég kért környezetvédelmi jóváhagyást napelempark-építésre, ezek esetében négy kivételével rá is bólintottak az APM-nél, és kilenc esetében ki is adták már a környezetvédelmi engedélyt, ennyi fotovoltaikus rendszer építése kezdődött meg 2013-ban.

 Princz Csaba