Világbajnokot avatunk és pilótáktól búcsúzunk

2016.11.25 - 15:43

Véget ér a Forma-1 történetének eddigi leghosszabb idénye. Vasárnap, az abu-dzabi naplementében rendezett futam végén eldől, hogy Nico Rosberget vagy Lewis Hamiltont koronázzák világbajnokká. Korábbi élversenyzőktől is búcsúzunk.

2009-től számítva a harmadik alkalommal dől az Egyesült Arab Emírségek fővárosában, Abu-Dzabiban a Forma–1-es világbajnoki cím sorsa, így a sportágra jellemző fényűzésben koronázzák meg az év legjobb pilótáját.

Hét évvel ezelőtt rendezték meg az első Abu-dzabi Nagydíjat, és az eddigi hét versenyből négy a szezonzáró szerepét töltötte be. Az idei lesz a harmadik alkalom, hogy ezen a pályán dől el a világbajnoki cím sorsa: 2010-ben Sebastian Vettel izgalmas körülmények között lett először bajnok, 2014-ben pedig Lewis Hamilton ünnepelte első sikerét itt a Mercedes színeiben. Az különlegesebbé tenné az kis arab állam pályáját, a Yas Marinát, ha ismét egy olyan pilótát ünnepelnek majd a versenynap végén, aki először lesz világbajnok. A német Nico Rosberg (Mercedes GP) áll ugyanis a táblázat élén, de csak 12 pont az előnye a címvédő csapattársa, Hamilton előtt. De ezzel még nem dőlhet hátra, hiszen 2010-ben Fernando Alonso vesztette el itt, a zárófutamon az első pozícióját. Az emlékezetes futam előtt négy pilóta, Alonso, Mark Webber, Vettel, és Hamilton küzdött még a világbajnoki címért, erre korábban soha nem volt példa a Forma-1-ben. A ferraris spanyolnak 8 pont volt az előnye az ausztrál pilóta előtt, Vettelnek pedig 15 egységnyi hátránya volt Alonso mögött, Hamilton 24 pontra volt lemaradva, utóbbinak tehát csak elvi esélyei voltak a végső sikerre. A jobban taktikázó Red Bull Racing végül Vettel győzelmét hozta, és mivel Alonso csak a 7. lett, Webber pedig 8-iknak jött be, a német ünnepelhette világbajnoki címét az emírségekben.

Abu-Dzabi egyébként több szempontból is különleges a versenynaptárban. Itt rendeztek először futamot naplementében, két évvel ezelőtt pedig a bajnokság történetében egyedülálló módon az idényzáró Abu-dzabi Nagydíjon dupla pontokat osztottak az első 10 helyen célba érő versenyzőknek. Ez Bernie Ecclestone ötlete volt, aki így szerette volna izgalmasabbá tenni a szezon hajráját, de az elképzelés sem a csapatok, sem a nézők körében nem aratott sikert. A bajnoki cím végül nem a dupla pontokon múlt, Hamilton mindkét pontrendszerben bajnok lett volna, a következő szezonra pedig el is törölték a népszerűtlen szabályt.

Visszatérve az idei versenyre, elmondható, hogy zsinórban harmadik éve dől el a vb-cím sorsa a Mercedes két pilótája között. Rosberg mostani előnye azt jelenti, hogy ha dobogós helyen végez vasárnap, Hamilton eredményétől függetlenül is biztosan világbajnok.

A Mercedes tempófölényét figyelembe véve erre óriási az esélye – nem valószínű, hogy normális körülmények között két autó is befér majd elé, ezért Hamilton inkább a németet sújtó műszaki hibában vagy egy ütközésben bízhat, illetve Vettel 2010-es sikeréből is erőt meríthet, aki Alonso elbaltázott taktikáját kihasználva lett 15 pontos hátrányból világbajnok. A Mercedes szerint mindkét pilóta megérdemli a bajnoki címet, csak azért imádkoznak, hogy ne egy műszaki hiba döntsön az utolsó futamon.

A két Mercedes mögött Daniel Ricciardo fog a bajnokság 3. helyén végezni, az egyéni pontverseny 4. helyéért azonban Vettel és Max Verstappen még megküzdhet egymással. A négyszeres világbajnok jelenleg 5 ponttal előzi meg a 19 éves hollandot. Az idénynek nagy reményekkel nekivágó Ferrari még kínosabb helyzetbe kerülhet, ha Verstappen azok után is mindkét pilótájuknál több pontot gyűjtene, hogy a szezon első négy futamát még a Toro Rossóval teljesítette.

Búcsúzók

Az idei verseny továbbá az elmúlt másfél évtized meghatározó pilótáinak búcsújáról is szól. Felipe Massa végleg visszavonul a Forma-1-ből, Jenson Button viszont a háttérből továbbra is segíteni fogja a McLarent. A britnek bár két évre még szerződése van a McLarennel, arra nagyon kevés esély van, hogy 2018-ban, 38 évesen újra F1-es autóba üljön. A Brawn GP színeiben a 2009-es világbajnokság győztese több mint 300 futammal a háta mögött, 15 győzelem és 50 dobogós helyezés birtokában adja át a helyét a McLaren fiatal reménységének, a holland Stoffel Vandoorne-nak.

Massának a bajnoki cím ugyan egyszer sem jött össze, de így is büszke lehet a karrierjére: 11 győzelmet aratott, 16 pole pozíciót és 41 dobogós helyezést szerzett, és 2008-ban 1 ponton múlt, hogy nem ő lett a világbajnok.

Stratégia

Az Abu-dzabi Nagydíjon a három legpuhább keveréket, a lágy, a szuperlágy és az ultralágy gumikat lehet majd használni. A Pirelli szerint mindhárom keverék jól fog működni a Yas Marina pálya aszfaltján. A Mercedes-pilóták bajnoki párharcában a gumiválasztás nem lesz döntő tényező, mindketten ugyanolyan abroncsokból gazdálkodhatnak: az ultralágyból 7, a szuperlágyból 2, a lágyból pedig 4 szettet kértek. Általánosságban elmondható, hogy az istállók a szuperlágy gumiból kérték a legkevesebbet – Vettel, Massa és a McLarenek csak egy garnitúrát rendeltek belőle, és a Sauber az egyetlen csapat, amely háromnál több szettet szeretne használni ebből a keverékből.

Közvetítés

Forma–1-es világbajnokság, 2016, 21., utolsó versenyhétvége, Egyesül Arab Emírségek, Abu-Dzabi, Abu-dzabi Nagydíj, szombat: 3. szabadedzés, 12 óra (Digi Sport, M4 Sport); időmérőedzés, 15 óra (Digi Sport, M4 Sport). Vasárnap: futam, 15 óra (Digi Sport, M4 Sport).