Kánikula idején a legveszélyeztetettebbek a gyerekek, idősek, a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők és a várandós nők — hívja fel a figyelmet dr. Pallai Ildikó orvos.
A doktornő éppen ezért néhány jó tanácsot szeretne megosztani olvasóinkkal, amelyek segíthetnek elkerülni a nagy meleg okozta rosszulléteket. Elsőként azt tanácsolja, hogy könnyű, vékony, világos színű, természetes anyagból készült ruhát öltsünk magunkra a kánikulai időszakban, viseljünk kalapot és napszemüveget. A csuklónkra erősíthetünk hideg vízzel átnedvesített textil-darabot, például zsebkendőt.
Törekedjünk arra, hogy sok ásványvizet, teát fogyasszunk: legalább 2–3 litert naponta, vizet pedig mindenhová vigyünk magunkkal. Nagyon figyeljünk oda a gyerekekre és akkor is kínáljuk őket vízzel, amikor nem mondják, hogy szomjasak.
Próbáljunk meg hűvöset tartani otthon is azzal, hogy 9–21 óra között zárva tartjuk az ablakokat, ajtókat, besötétítünk, és csak az említett időszakon túl szellőztetünk.
Déltől délután négyig kerüljük az erős napsütést! Ha tehetjük, ne erre az időszakra időzítsük az utazást, a kertészkedést, a sportot, a játékot a szabadban.
Ne induljunk hosszú útra klimatizálás nélküli autóval, a gyerekeket, állatokat pedig soha ne hagyjuk a napon parkoló járműbe bezárva!
Az említett időszakban ne napozzunk, mert ilyenkor nagyon károsak az erős UV-sugarak, de azon túl is használjunk napvédő készítményeket. A túlzott UV-sugárzás napszúráshoz, égési sérülésekhez vezethet, idővel pedig akár a bőr elrákosodásához is.
A strandolóknak azt tanácsolja a doktornő, hogy soha ne ugorjanak felhevült testtel a vízbe! Szintén kerülni kell azt, hogy tele hassal menjünk pancsolni: étkezés után mindig várjunk egy keveset, legalább egy órát és csak ezután menjünk úszni. Lehetőleg kerüljük a természetes édesvizeket, mert megtörténhet, hogy komoly fertőző betegséget, leptospirózist kapunk.
Kerülni kell a kánikulai órákban a komoly fizikai megterhelést, például a mezőgazdasági munkálatokat, az építkezésen való munkát, az útépítést a reggeli vagy esti órákban kell megszervezni, csak úgy, mint az olyan csarnokokban, ahol nem megoldott a megfelelő szellőztetés.
Azért, hogy kellemesebben érezzék magukat, gyakran zuhanyozzanak, mosdjanak langyos vízzel, kerüljék a zsíros ételek, alkoholos és magas koffeintartalmú italok fogyasztását, az ételeket tartsák a hűtőszekrényben, fogyasztás előtt pedig főzzék fel újra a főtt ételeket.
Kerüljék a zsúfolt, rosszul szellőzött helyiségeket, ahol a magas hőmérséklet rosszullétet vagy a szív- és érrendszeri betegségek dekompenzálását okozhatja. Ha úgy érzik, megártott a hőség, hagyjanak abba mindenféle fizikai munkát néhány órára, és pihenjenek hűvösebb helyen. Ha a hőség következtében betegség-tünetek jelentkeznek, tanácsos orvoshoz fordulni.
Naponta beszéljenek az idős rokonokkal, szomszédokkal, hogy segítségükre legyenek a kánikulai napok átvészelésében — tanácsolja a szakember.