Minden figyelmeztetés és felhívás ellenére, még mindig virágzik a telefonos csalási módszer („baleset”, „csodahatású gyógykészülékek”, „luxusnyaralások”) — derült ki az ATOP gyűlésén.
A Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) tegnapi ülésén Valentin Breban fogyasztóvédelmi felügyelő eléggé keserűen jelentette ki, hogy a különböző figyelemfelkeltő kampányok és a sajtóban szinte naponta közölt esetek ellenére még mindig virágkorukat élik a különféle telefonos csalási módszerek. „Közel 30 bejelentés, feljelentés érkezett hozzánk azzal a valamikor mezőpetri székhelyű, majd Bukarestbe „költözött” céggel kapcsolatban, amelynek képviselői ingyenes „analízisek” elvégzését követően különféle csodahatású gyógykészülékeket és mágneses matracokat sóztak a gyanútlan vásárlókra. Főleg a 60 évesnél idősebb korosztályt szemelték ki és hálózták be, olyannyira, hogy sokuk ott helyben megkötötte velük a vásárlási szerződést a 600–1000 lejes termékekre, aztán persze kiderült, hogy ezek csodahatása igencsak vitatható. Azt viszont már szinte senki nem tudta: ha 14 napon belül visszaadják a terméket és felbontják a szerződést, a cég köteles visszafizetni annak árát. Ezúton is kérnék mindenkit: ne adjanak hitelt ezeknek az olcsó „analíziseket” és „egészségi állapotfelméréseket” hirdető cégeknek, mert végül sokkal borsosabb árat fizetnek majd nekik, mint amennyibe egy egészségügyi intézményben elvégzett, valódi analízis kerülne” — intett Breban. A felügyelő rámutatott ugyanakkor arra is: ez csak egy — bár talán a legvirágzóbb — a csalási módszerek közül, és ugyanilyen veszélyesek a „délszaki luxusnyaralásokat” kínáló „utazási ügynökségek” is, amelyek a valós áraknál jelentősen, 45–50 %-kal olcsóbban kínálják ezeket kisfilmes bemutatókkal illusztrált az utakat — s a gyanútlan áldozat csak a helyszínre érkezve döbben rá: alaposan átverték, az ötcsillagos szállás egy fél csillagot sem érdemel, a tengerpart több kilométerre van, stb. Már ha eljut egyáltalán a helyszínre, hiszen volt olyan szatmárnémeti kárvallott is, aki kifizette az 1800 eurós nyaralási árat, majd indulás előtt hiába kereste égen-földön az utazási irodát, az már nem létezett.
Az ülésen jelen lévő Vlad Florentin megyei rendőrparancsnok ismételten felhívta a figyelmet a szintén telefonos, „balesetes” csalási módszerre, melynek áldozatai szintén az idősebb korosztály tagjai közül kerülnek ki, hiszen ők hiszik el a legkönnyebben, hogy úton lévő gyermekük/unokájuk balesetet okozott vagy szenvedett, és a telefonáló „rendőr” a minél magasabb szintű orvosi ellátás/az előzetes letartóztatásból való kiengedés érdekében kéri, hogy küldjenek pénzt. „Még csak márciusban vagyunk, de idén már négy idősebb személyt károsítottak meg jelentős összeggel a „balesetes” módszerrel. Pedig ha valamelyik csalási módszerre úton-útfélen fel lett hívva a figyelem és be lett mutatva a médián keresztül, akkor ez az. És mégis. Kérem a lakosságot, legyenek maximálisan óvatosak és gondolkodjanak reálisan, bármennyire „sokkoló” hírt is hallanak telefonon keresztül! A rendőrök soha, de soha nem telefonálnak azért, hogy pénzt kérjenek! Ha bárkit ilyen balesetről értesítenek telefonon keresztül, mielőtt elrohanna a bankba vagy a postára pénzt küldeni, hívja fel a rendőrséget, akár a 112-őt is, és kérje meg a kollégáimat: ellenőrizzék le, valóban megtörtént-e az esemény” — intett a rendőrparancsnok.
Szabó Kinga Mária