Szatmárnémeti

Vigyázzunk a pénzünkre!

2015.12.20 - 10:44

Unalomig ismert, de hasznos tanácsokkal szolgál a rendőrség, hogy felhőtlen legyen az ünnep. Kérik: ünnepekkor is tartsák be ezeket javaik védelmében és személyi biztonságuk érdekében.

A felhívás most nem annak szól, hogy jól gondoljuk meg, mire is költünk (bár ez a tanács is örök érvényű), hanem a már unalomig ismert óvintézkedési tanácsokat „juttatja” eszünkbe – a felhőtlen ünneplés érdekében. Hiszen aranyvasárnap s a karácsonyig hátralévő pár napban a csillogó díszbe öltöztetett üzleteket, vásárokat, zsúfolt piacokat megtöltik a vásárlók és a kevésbé jó szándékú egyének is. A karácsony a zsebesek, tolvajok számára is ünnep, sőt, nekik különösen kedves időszakuk, mert az ajándékok, karácsonyi asztalra valók után való szaladgálás közben gyakran még a legelemibb biztonsági szabályokról is megfeledkezünk: a megpakolt bevásárlókosár/kocsi tetejére tesszük táskánkat, sokszor még csak rendesen be sem zárva vagy a könnyebb mozgás érdekében kabátunkat – zsebében a lakáskulccsal, mobiltelefonnal, pénztárcával.

A karácsony előtti „nagy rohamban” szinte észre sem vesszük, hányszor kínáljuk fel a lehetőséget a lopásra a kevésbé tisztességes szándékú egyéneknek — éppen ezért pénzünket, bankkártyánkat, egyéb értékeinket már akkor tegyük biztonságos, nem észrevehető, vagy könnyen hozzáférhető helyre, amikor elindulunk otthonról. De ne a nadrág hátsó zsebébe, mert az sem nyújt kellő biztonságot a tumultusban. A táskát pedig ne tegyük a bevásárlókosár tetejére — ha mégoly kényelmes megoldás is — vagy a pultra, amíg nézegetjük az árut.

A karácsonyfa alatt lapuló ajándékoknak mindenki nagyon örül és érthető, ha dicsekedni szeretne azzal, mit kapott vagy éppen mit adott szeretteinek, de ha anyagilag számottevő értékű dologról van szó, kétszer is érdemes végiggondolni: megéri-e közzétenni valamelyik közösségi oldalon? Ezzel ugyanis mintegy tippet ad a betörőknek és tulajdonképpen azt kürtöli világgá, hogy „gyertek emberek, innen van mit elvinni!” Sokan azt hiszik, hogy csak az ismerőseik látják a bejegyzéseket, fényképeket, de lájkolás és kommentelés esetén sajnos az ő ismerőseik — vagy adatvédelmi beállításaiktól függően akár idegenek — is tudomást szereznek a dologról. A betörők számára ugyanilyen „felkérés keringőre” az is, amikor a közösségi portálokon közzéteszik: ki merre jár éppen a nagyvilágban és mennyi ideig nem lesz otthon. Nem árt tudni: a biztosítótársaságok egy része eleve nem fizet akkor, ha a károsult saját maga teszi közzé, hogy nem tartózkodik otthon!

Amennyiben idegenek csengetnek be lakásunkba, mindig tartsuk szem előtt, hogy a bűnözők sokszor szervezetten lépnek akcióba, gyakran szerepet játszva. Kiadhatják magukat betlehemes kántálóknak, csomagkihordóknak, különféle szolgáltatók képviselőinek, vagy éppen a szomszéd távolról érkezett rokonainak, ezért ajánlatos résen lennünk. Ne engedjünk be a lakásunkba idegeneket, ha azt kérik, hogy használhassák a telefont vagy a mosdót, de akkor sem, ha épp valamit el akarnak nekünk adni, és azért akarnak bejutni, hogy bemutassák termékeiket. Nem csak ünnep, de vakációs időszak is van: tanítsuk meg a gyermekeknek, hogy ne engedjenek be idegeneket még akkor sem, ha azt állítják, hogy a szüleik küldték őket.

Szintén a gyermekekkel kapcsolatban figyeljünk kiemelten a petárdákra, pattintókra, mindenfajta pirotechnikai eszközre. Bár évről évre egyre szigorúbban szabályozzák a pirotechnikai eszközök beszerzésének feltételeit, az utcai, és a piaci árusok révén — minden hatósági ellenőrzés dacára — könnyedén hozzá lehet jutni a veszélyes tűzijátékokhoz, petárdákhoz.