Szatmárnémeti

Vigyázni magunkra és szeretteinkre

2020.10.28 - 17:05

— A koronavírus-járvány lényegesen megváltoztatta az életünket. Nem csak a mindennapjainkat, hanem kihat olyan fontos területekre is, mint amilyen az oktatás. Online tanítanak olyan szakmákat is, amelyeknél nagyon fontos a gyakorlat. Hogyan tudják online végezni a gyakorlatot az orvostanhallgatók?

— A koronavírus-járvány okozta helyzet miatt online oktatásban részesül a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGEY) minden hallgatója. Az online oktatás nemcsak a diákoknak, hanem a professzoroknak is új kihívást jelent. A 2020/2021-es tanévet egy új platformon — Blackboard Learn — kezdtük, melyet nem mindenki fogadott jókedvűen, hisz már-már kezdtük megszokni az előző félévben használt Office Teams alkalmazást. Kezdhettünk mindent a legelején: regisztrálni, tanulmányozni, hozzászokni, bekapcsolódni. Ennek köszönhetően egy napot csúszott a tanévnyitó, majd túlterhelt lett a rendszer, és folyamatosan megszakadt a kapcsolat. 

— Milyen módszereket alkalmaznak a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen?

— Tudni kell, hogy már a tavaszi rendkívüli járványhelyzet miatt létrehoztak az egyetemen egy moduláris oktatási rendszert, melyben két részre osztották a tantárgyakat, így két vizsgaidőszakunk is volt egy félév alatt. Ez az oktatás eredményesnek bizonyult, így tovább alkalmazták ebben az évben is, miszerint van 7 hét oktatás, majd 2 hét szesszió, és újból 7 hét oktatás és 2 hét szesszió. Így sokkal intenzívebben lehet haladni egy bizonyos tananyaggal, hisz nem kell eltelnie egy hétnek, hogy folytatni lehessen az elkezdett témát, hisz másnap akár már újból is találkozhatunk az adott tantárggyal. 

— Mennyire hatékony ez a módszer, és hogyan zajlik az oktatás?

— Az első két héten teljesen online folytak az órák, úgy a kurzusok, mint a gyakorlatok, majd kialakult egy táblázatrendszer, az előző évekhez képest kisebb létszámú csoportokkal, hogy váltsunk hibrid oktatási rendszerre, amelyben a gyakorlatok on site vannak megtartva, és a kurzusok maradnak végig online platformon. Szigorú szabályoknak kellett eleget tennünk, hogy belépést nyerjünk a gyakorlati órákra. Minden reggel e-mailt kellett küldenünk egy kitöltött nyilatkozattal, melyben igazoljuk, hogy nincsenek járvány okozta tüneteink, nem találkoztunk fertőzött emberrel, és hogy milyen gyakorlati órán jelenünk meg. Negyedéves orvostanhallgatóként klinikumot tanulok, így minden napomat a kórházban kellett volna kezdenem egy adott szekción. Ez a jelen helyzetnek köszönhetően heti egyszeri alkalomra redukálódott. Kórházba lépés előtt megmérték a testhőmérsékletünket, majd egy bizonyítvánnyal igazoltuk, hogy az egyetemhez tartozunk. Felvettük a kórházi ruhánkat, a szükséges védőfelszerelést (maszk, kesztyű), és az oktatónk koordinálásával, egyméteres távolság tartásával egymás közt vonultunk a kórtermekben. Teljesen más hangulata volt mindennek, mint egy fél évvel ezelőtt, mikor legutóbb jártunk gyakorlati órán. A kisebb létszámnak köszönhetően bátrabban kérdeztünk, ha valamire kíváncsiak voltunk, vagy esetleg nem értettük, az orvosok óra végére már név szerint ismertek minket, közvetlen volt az egész, ugyanakkor nehézségek is felmerültek, hisz egy fél év on site gyakorlati óráinak kihagyása után bizonytalanul nyúltunk a betegekhez, nehezen jöttek elő a rutinmozdulatok, vagy az új manőverek hiába voltak meg elméleti szinten, a gyakorlatban már nem tudtuk segítség nélkül alkalmazni azokat. Hiányosnak éreztük a tudásunkat, pedig elméleti szinten mindent megkaptunk, mégis kudarcnak éltük meg, hogy nem tudtunk ott helyben alkalmazni valamit. Két óra valódi gyakorlati oktatás után teljes felüdüléssel hagytuk el a kórházat. Többet kaptunk, tanultunk és láttunk, mint fél év teljesen online gyakorlati oktatás során. 

— Majd nőtt a koronavírusos esetek száma, ami újabb nehézségeket okozott. Részt tudnak venni a hallgatók minden képzésen?

— Marosvásárhely piros zóna lett, ismét egyik pillanatról a másikra teljes mértékben megszűnt az on site oktatás, és visszatért minden a régi online módszerre. Minden tanár azzal vigasztalt, hogy nem fagyasztják be az évet, a legrosszabb esetben minden marad online, de azt ők is érezték, hogy hiába a mennyiség, ha nincs meg a minőség. Régebben is szokás volt a diákok körében lógni egy-két kevésbé kedvelt óráról, hát akkor most, mikor senki nem ellenőrzi, hogy valóban ott vagy-e a számítógép mögött, hisz nem kell videóhívás, mikrofont se használunk, a tanár levetíti az előadás anyagát, előadja azt, a diák pedig jobb esetben figyel és jegyzetel, vagy éppenséggel bejelentkezik, és tovább alszik.

— Hogyan történnek a vizsgák?

— A vizsgáztatásnál számos módszer felmerülhet. Minden tanszék maga dönti el, hogyan vizsgáztatja le online a diákokat. Van, aki egyesével szóbeliztet videóhívás formájában, és van, aki egy online tesztrácsot küld a csoportnak, melyet adott időn belül visszavár. Ezek mind érvényesek lehetnek a gyakorlati vizsgákra. Ezzel ellentétben a kurzusvizsgának az időpontját, felépítését és helyszínét a dékáni hivatal közli pár héttel annak megrendezése előtt. Ilyenkor a diákok kisebb létszámokban, nagy előadótermekben, kellő távolságra egymástól, betartva a fertőtlenítési szabályokat on site vizsgáznak. A vizsga egyszeri alkalom, mely tartalmaz egy tesztrácsfüzetet a modulnak megfelelő összes tantárgynak a kurzusanyagával, ez úgynevezett „szummatív” vizsga. Mondhatni a diákok rémalma, amikor 3–4 órán keresztül kell vizsgázniuk minden tantárgyból egyszerre.

— Amikor nő a megfertőzöttek száma, történnek változások?

— Minden hivatalos egyetemi nyilatkozat után zárójelben még közlik, hogy a járvány helyzetétől függően minden tervezgetés, minden nyilatkozat változhat, semmi sem biztos. Ez nagyon frusztrálja az embereket, a diákok bizonytalanok az oktatási módszerek miatt, a számonkérés miatt, sokaknak a lakhatósága se biztos, hisz a bentlakások is fertőzési gócpontok lettek, albérleteket mondanak vissza a felesleges költekezés megelőzéséért. Csak várunk és várunk, pedig tenni szeretnénk, segíteni, fejlődni, de sajnos a kezeink meg vannak kötve. Egyetlen feladatunk maradt: vigyázni magunkra és szeretteinkre, fejlődni önerőből, és imádkozni egy jobb jövőért. Ora et labora!

Elek György

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Új horizont a házi feladatok világában

Nyűg a házi feladat amióta kitalálták, ennek ellenszerét kereste egy Erasmus+ programba bekapcsolódva a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata. Az eredmény minden tanár és minden diák számára elérhető, térítésmentesen.
Szatmár megye

Kezdődik a tavaszi vakáció!

A 2023/2024-es tanév rendje szerint a pénteki tanórák után kezdődik és május 8-ig tart a tavaszi szünidő az iskolákban.