Szatmárnémeti

Vigyázat, nem a szelektíven gyűjtött hulladék között van a helyük

Fotó: Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség
2021.04.22 - 09:00
A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) a Föld napja alkalmából a használt gumikesztyűk és maszkok szakszerű eltávolítására hívja fel a lakosság figyelmét. Emellett pár alternatívát is javasolt, hogy mivel helyettesíthetők ezek.

1970-ben született az a mozgalom, melynek középpontjában a környezet és annak védelme áll. A környezet védelme mindannyiunknak elsődleges kell hogy legyen. Tudatában kell lennünk az ember tevékenysége által gerjesztett aktuális környezeti problémáknak, és aktívan részt kell vennünk ezek csökkentésében, kiküszöbölésében, mivel az ember egészsége a környezet egészségével kezdődik. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2009-ben nyilvánította hivatalos ünneppé április 22-ét, a Föld napját, ebből az alkalomból világszerte olyan programokat, rendezvényeket szerveznek, amelyek középpontjában bolygónk és annak védelme áll.

Jelenleg, amikor egy olyan világjárvány közepette élünk, amely megkeseríti az életünket, hajlamosak vagyunk megfeledkezni a bolygónk védelméről és arról, hogy mostanság az átlagosnál is több hulladékot termelünk. A vírus nemcsak egy új, eddig még nem tapasztalt helyzetet teremtett, hanem új szennyezési formákat is, melyek „megtestesítői” a használt gumikesztyűk és egészségügyi maszkok. A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség (APM) szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében arra a kérdésre ad választ, hogy mitévők legyünk a használt gumikesztyűkkel és egészségügyi maszkokkal. Bár a maszk és gumikesztyű fontos elemei a vírus elleni küzdelemnek, a szanaszét dobott eszközök hatalmas károkat okozhatnak környezetvédelmi szempontból, ugyanis többségük nem újrahasznosítható anyagokból készül. Az APM közleményében rámutat arra, hogy az emberek többsége használat után a szelektív hulladékgyűjtőkbe dobja a maszkokat és kesztyűket, ami nagy hiba. A környezetvédelmi ügynökség azt javasolja, hogy amennyiben lehetséges, kerüljük el az egyszer használatos maszkok vásárlását, és térjünk át a vászonból készült, mosható védőeszközök alkalmazására. Ami a kesztyűket illeti, az APM szakemberei azt javasolják, használjunk olyanokat, amelyek lebomló anyagokból készülnek. Ha ez nem megoldható, a használt eszközöket ne a szelektív hulladékgyűjtőkbe dobjuk, hanem a kommunális, azaz a háztartási hulladékok számára kijelölt kukákba!

Az APM alkalmazottai a Föld napja alkalmából egyszer használatos gumikesztyűkből egy szimbolikus Föld bolygót készítettek. A jelkép több millió ember vágyát tükrözi, akik nem szeretnének egy maszkokból, kesztyűkből alkotott, világméretű szőnyegen élni.

Kallós András