Belföld

Vezetjük a „fekete” statisztikát

2019.04.06 - 14:52

Bár tavaly kevesebben haltak meg az európai utakon, mint egy évvel korábban, Romániában sajnos szinte alig csökkent a halálos balesetek száma, és toronymagasan vezeti a negatív statisztikát.

Csökken ugyan a halálos közlekedési balesetek száma az európai utakon, de messze nem olyan arányban, mint azt szeretnék: 2010-hez viszonyítva 21%-kal esett vissza a halálos balesetek száma, ám a tendencia mondhatni lelassult, mert tavaly már csak 1%-kal kevesebben veszítették életüket az utakon, mint 2017-ben, ezért további gyors és konkrét intézkedésekre van szükség ahhoz, hogy számottevően csökkenjen a közúti balesetek halálos áldozatainak száma — derül ki a 2018. évi közúti közlekedésbiztonsági statisztikákról szóló jelentésből, amelyet az Európai Bizottság most tett közzé.

Tavaly egy kisvárosnyi lakosság, valamivel több mint 25 000 ember veszítette életét a tagországok közútjain — egymillió lakosra átlagosan 49, halálesettel végződő baleset jut —, s bár a szám nagyon magas, mégis azt mutatja, hogy az európai utak számítanak a legbiztonságosabbaknak a világon. A jelentésből kiderült az is, hogy 2018-ban az Egyesült Királyság rendelkezett a legjobb közúti közlekedésbiztonsági eredménnyel, ott egymillió brit lakosra 28, halállal végződő beleset jutott; Dániában ez az arány 30, Írországban 31, Svédországban pedig 32 volt — a feketelistát (mint ahogy már sajnos hosszú évek óta) továbbra is Románia vezeti, toronymagasan: 96 halálos baleset jutott egymillió lakosra tavaly; Bulgáriában 88, Lettországban 78, Horvátországban 77, Magyarországon pedig 64.

A közúti balesetek halálos áldozatai között sok a veszélyeztetett — vagyis a gyalogos, kerékpáros, motorkerékpáros és idős — úthasználó, különösen a városokban, s a demográfiai és a mobilitási tendenciák abba az irányba mutatnak, hogy ezek a csoportok a jövőben egyre nagyobb hányadát alkotják majd a közutakon közlekedőknek, de a veszélyeztetett úthasználók a súlyos sérültek között is nagyobb arányban vannak jelen, elsősorban a nagyobb településeken. Az Unió nemcsak a közúti halálesetek, hanem a súlyos közúti baleseti sérülések számát is csökkenteni szeretné — tavaly minden egyes halálesetre 5 súlyos sérülés jutott, ami számokra lefordítva hozzávetőleg 135 000 súlyos sérültet jelent.

Szabó Kinga Mária