Szatmárnémeti

Vészhelyzetben a kormánykoalíció?

2021.09.03 - 06:56

„Példa nélküli helyzet — az USR–PLUS megpróbálta zsarolni a kormánykoalíciót a Saligny-programmal, amely elsősorban a vidéken élők számára előny és életminőség-javító” — fogalmazott a szerdán kirobbant koalíciós válsággal kapcsolatos megkeresésünkre Turos Lóránd szenátor. „Mint ismeretes, az Anghel Saligny településfejlesztési program Románia eddigi legnagyobb fejlesztési programja, legkevesebb hat évre tervezik, a beruházásokra 50 miliárd lejt szánnak, és kizárólag alapinfrastruktúra-fejlesztésre (ivóvíz-, csatorna- és gázhálózat kiépítése, megyei és községi utak felújítása) szolgál. A program jogi alapját a költségvetés módosítása előtt, sürgősségi rendelettel kell megteremteni, hogy a költségvetés-kiigazításban már tudjunk pénzt elkülöníteni rá, és elindulhasson — ezért sürgős ennek a sürgősségi rendeletnek az elfogadása. A koalícióban sokat beszélgettünk és egyeztettünk a Sailgny-programról, minden észrevételt beleépítettünk a jogszabálytervezetbe, az USR–PLUS és a PNL minden módosító javaslata bekerült — és nem volt senkinek semmiféle ellenvetése. Az USR–PLUS-os kollégák, hogy elképzeléseiket átvigyék a koalíción, ezt a helyzetet használták most ki: leblokkolni a Saligny-programot, ami egyértelműen zsarolásnak tekinthető — és messze nem véletlen, hogy a sürgősségi kormányrendelethez hiányzott néhány, USR–PLUS-os miniszter által vezetett tárca véleményezése. Úgy tűnik, számukra nem fontos a vidékfejlesztés, számukra nem fontos, hogy vidéken is normális életkörülmények legyenek — miközben az ország lakosságának a fele nem fér hozzá a gázszolgáltatáshoz, nincs csatornázása, és közel 50 000 kilométernyi megyei és helyi út járhatatlan” — mondja.
Florin Cîţu kormányfő szerda este jelentette be, hogy menesztette az USR–PLUS-os Stelian Ion igazságügyi minisztert, és elküldte Klaus Iohannis államfőnek a tárcavezető tisztségéből való felmentésére vonatkozó kérést, amivel a koalíciós válság még inkább mélyült. Már csak volt tárcavezetőként Stelian Ion csütörtökön reggel a Saligny-programmal kapcsolatban úgy fogalmazott: alkotmányossági és törvényességi aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, pontosabban a sürgősségi tervezetben (például köztulajdonjogi kérdésekben, valamint abban, hogy kiket bíznak meg a projektekkel, és milyen törvényi keretek között). „Ha bármiféle aggály — akár alkotmányossági, akár törvényességi — felmerült volna, azt el lehetett volna mondani. De ilyen problémák nem merültek fel, semmilyen konkrétumot nem mondtak, jeleztek. Csodálkozom, hogy egy (most már csak volt) miniszter ilyen légből kapottakat nyilatkozik” — fogalmaz Turos, hozzátéve: a politikában, főleg koalíciós kormányban kompromisszumkésznek kell lenni — még az oviban sem működik a durcás kisgyerekekre jellemző hiszti. „A jelenlegi állapotot nem tekintem óriási vészhelyzetnek. Az USR–PLUS-nak el kell döntenie, akar-e tovább kormányozni. Ha igen, 45 napon belül új igazságügyi minisztert kell jelöljön, ha nem, ki kell lépjen a koalícióból. A bizalmatlansági indítvány politikailag és mindenképp nonszensz — hogy nyújts be bizalmatlansági indítványt egy olyan kormány ellen, amelynek te magad is tagja vagy?! Bár volt már rá példa. Arról se feledkezzünk meg, hogy az USR–PLUS-ban nincsenek elegen a bizalmatlansági indítványhoz, csak a PSD és az AUR segítségével tudnák benyújtani — ha úgy gondolják, hogy 180 fokos fordulatot vesz a politikai irányvonaluk, akkor menjenek, társuljanak az említett két politikai alakulattal! Kormányváltást az sem feltétlenül okozna, a maradék kormánykoalíció tovább menne — volt már kisebbségi kormányzás Romániában. Igaz, az sem a legegészségesebb dolog. Én nagyon remélem, hogy mielőbb rádöbben az USR–PLUS, hogy nem ellenzékben van. Dolgozni kellene végre már, nem Facebook-huszárkodni” — fejtette ki a szenátor.
Beszélgetésünket követően, csütörtökön késő délután már az körvonalazódott, hogy sem a szociáldemokraták, sem az USR–PLUS-osok nem akarnak közösködni bizalmatlansági indítványaikkal. Olyannyira nem, hogy a PSD — nehogy lemaradjon az elsőbbségről — már közzé is tette a Florin Cîţu vezette kormány ellen irányuló bizalmatlansági indítványának szövegét; az USR–PLUS pedig (mivel önállóan nem tudja benyújtani saját külön bizalmatlansági indítványát, mert nincs meg a minimálisan szükséges 117 törvényhozója), a nacionalista AUR támogatására számít. „Az USR–PLUS valamennyi politikai párttal felvette a kapcsolatot egy, a kormány megbuktatását célzó bizalmatlansági indítvány támogatása érdekében” — jelentette be az alakulat képviselőházi frakcióvezetője, Ionuţ Moşteanu, hozzátéve: az USR–PLUS és az AUR részéről összesen 122-en támogatnák a bizalmatlansági indítványt — ez pedig már elegendő ahhoz, hogy a parlament elé terjesszék azt.

Szabó Kinga Mária

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Turos Lóránd: Adrian Cozma a magyarokat nem, csak a pénzüket szereti

"Semmiképpen sem szeretnénk konfliktusokat, megosztottságot előidézni, hogy olyan árkok alakuljanak ki a helyi közösségben, amit a választások után nehéz lenne betemetni." – mondta az interjúban Turos Lóránd szenátor.
Vidék

A magyar kultúra napja Lázáriban

Meg- megeredő esőben zajlott a magyar kultúra napi rendezvény csütörtök délután Lázáriban. Megkoszorúzták a Petőfi Sándor szobrot, színes ünnepség zajlott a kultúrotthonban.
Szatmárnémeti

Az én kokárdám - bemutatták Gellért Ágnes verseskötetét

A szatmárnémeti Barátság Nyugdíjas Klub szervezésében mutatták be január 16-án, kedden 11 órától Gellért Ágnes Az én kokárdám című verseskötetét.