Nagykároly

Vészharangot kongatott a mezőfényi polgármester

2017.04.26 - 09:23

ATOP-gyűlésre ültek össze Nagykárolyban a térséghez tartozó önkormányzatok képviselői, valamint a körzeti rendőrfelügyelők, hogy a közbiztonsággal kapcsolatos problémákról egyeztessenek.

A Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal volt a helyszíne a Szatmár Megyei Területi Közrendészeti Hatóság (ATOP) tegnapi ülésének. A gyűlés kapcsán házigazdaként elsőként Kovács Jenő, Nagyároly polgármestere szólalt fel. Kovács némi kritikai felhanggal élve nem rejtette véka alá azon véleményét, hogy az ilyen jellegű egyeztetések inkább formalitásnak tekinthetőek, s szerinte a résztvevőknek arra kell törekedniük, hogy az ATOP hatékonysága és működése kézzel fogható eredményekkel járjon. „Eredményességre kell törekednünk, s nem szabad elvesznünk a formaságokban!” — jelentette ki Kovács, hozzátéve, hogy nem a jelenlegi ATOP-elnök, Véron Andrással szembeni kritikaként fogalmazta ezt meg, hiszen hozzá több évtizedes baráti kapcsolat fűzi. Szerinte a szervezet működése indokolta kritikai hozzászólását. Véron András viszontválaszában elmondta, azért is fontos az ATOP, mert az itt felszínre kerülő problémákat továbbítják a Szatmár Megyei Tanácshoz, ahol viszont már tényleges előrelépés is történhet egy-egy esetben.

A gyűlésen a Nagykároly környéki községek polgármesterei, alpolgármesterei, valamint a helyi rendőrség képviselői is jelen voltak. Legtöbben arról beszéltek, hogy mennyire fontosak a térfigyelő kamerák, s azok gyakorlati hasznát is kiemelkedőnek ítélték. Dinu Urâte, Nagykároly rendőrfőnöke szerint, ha még sikerül kihelyezni néhány térfigyelő kamerát, akkor a város közbiztonsága nagyon jónak lesz mondható.

Ugyanezt erősítette meg a többi hozzászóló is a saját területére vonatkoztatva. Így ment ez egészen addig, míg Mezőfény polgármestere, Brém László fel nem szólalt. A fényi polgármester arra kérte a nagykárolyi rendőrség szakembereit, hogy együttes erővel lépjenek fel a fiatalok körében egyre jobban terjedő drogfogyasztással szemben. Brém hozzászólását Mezőpetri korábbi polgármestere, Marchiş Ottó is alátámasztotta. Mindketten azt állították, hogy tudomásukra jutott, hogy a nagykárolyi és környező községek fiataljai sok esetben használnak tudatmódosító szereket, s a jelenség elleni fellépést sürgettek.

A felvetésre a hatósági szakemberektől az a válasz érkezett, hogy a droghasználat nem csak helyi, hanem országos szinten is kezd riasztó méreteket ölteni, bár véleményük szerint nincs kirívó veszélyhelyzet Nagykároly környékén. Javaslatként hangzott el a helyi csendőrség képviselőjének részéről, hogy ő szívesen kilátogat kollégáival, hogy az iskolákban az Iskola másképp hete alatt felvilágosító, a droghasználat elutasítását célzó előadásokat tartson a fiataloknak.

A gyűlést követően megkérdeztük Brém Lászlót, hogy milyen információk vagy konkrét esetek indokolták felszólalását. A polgármester elmondta, amellett, hogy szívügyének tekinti a fiatalok egészséges nevelését, tudomására jutott, hogy egyre több szórakozóhelyen kerülnek kapcsolatba a fiatalok a drogokkal, tudatmódosító szerekkel.

„Bármennyire is az a hatósági vélemény, hogy ez egy országos jelenség, úgy vélem, a mi kezünkben van az eszköz, amivel tehetünk ez ellen és megvédhetjük a fiataljainkat. A magam részéről — bár konkrét neveket nem említenék — mindent el fogok követni, hogy a drogfogyasztást visszaszorítsam, s úgy értékelem, hogy ebben a munkában számíthatok a hatóság közreműködésére is” — fejtette ki Brém László.

Tőtős Tímea