A gombaidény beköszöntével a szakemberek felhívják a figyelmet: a mérgező gombák emberéleteket is követelhetnek, ezért gombavásárláskor/-szedéskor fokozott óvatosságra van szükség.
Az esős időjárás kedvez a gombák elszaporodásának a megyénkbeli erdőkben is, így egyre többen igyekeznek gombát gyűjteni a szabadban. A gombák alapos ismerete nélkül azonban életveszélyt is jelenthetnek a gombák. Annak ellenére, hogy 2006-ben a parlament jóváhagyta a 30-as számú törvényt, mely a gombák értékesítésére is vonatkozik, a kiegészítő rendeletek hiányában az nem alkalmazható. A kerettörvény előírja, hogy a piacokon gombaszakértőket kell alkalmazni, akik bevizsgálják az eladásra szánt erdei gombát. Az elmúlt évek során nem történt sok előrelépés ez ügyben, így Szatmár megyében egyetlen gombaszakértővel sincs szerződése a piacfelügyelőségeknek. Szatmár megyében egyetlen okleveles gombaszakértőt ismernek a hatóságok, akivel azonban semmilyen szerződésben nem állnak. Iuliana Lostun a Szamos piacon árul gombát, mivel rendelkezik a szükséges engedélyekkel. Azonban ő nem vállal gomba-bevizsgálást. A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) egészségvédelemmel és egészségügyi neveléssel foglalkozó osztálya arra hívja fel a lakosság figyelmét, hogy csak termesztett vagy konzervgombát fogyasszanak, de ezeket se tartsák túl sokáig, mert könnyen romlanak, és a lebomláskor keletkezett anyagok ugyanolyan közönséges ételmérgezést okozhatnak, mint bármilyen más romlott étel. Arra kérik a lakosságot, hogy ne vásároljanak az út mentén árusítóktól gombát, ugyanakkor a piacokon is csak bevizsgált gombát vegyenek. Mindez azért fontos, mert egyes mérgező gombák nagyon hasonlítanak az ehetőkhöz, könnyen össze lehet őket téveszteni, főleg a túl fiatal vagy túl öreg, illetve csonka példányok esetében.
A DSP szakemberei kihangsúlyozzák, hogy széles körben elterjedt néhány tévhit a gombákkal kapcsolatban, melyekre mindenképp érdemes odafigyelni. Nem igaz, hogy a mérges gombák visszataszító külsejűek vagy szagúak, illetve kellemetlen ízűek. Az sem felel meg a valóságnak, hogy acélkéssel elvágva, a mérgező gombák vágási felülete feltétlenül megfeketedik, mint ahogy az sem, hogy főzéssel minden méreg eltávolítható. Az is tévhit, hogy a csigák, férgek által megrágott gombák ehetőek, mivel egyes gombák csak az emberre mérgezőek, a csigákra nem. Végezetül a szakemberek arra kérik a lakosságot, hogy gombafogyasztás után a mérgezésre utaló legelső tünetnél azonnal forduljanak orvoshoz. A gombamérgezés tünetei már néhány órán belül jelentkezhetnek, de az is előfordulhat, hogy csak napok múltán jelentkeznek a tünetek. Egyes gombák hasfájást, émelygést, hányást, hasmenést, kiszáradást okoznak, mások izzadást, nyáladzást, remegést, érzékcsalódást, fura viselkedést, tudatzavart, rángógörcsöket idéznek elő. Nem minden tünet jelentkezése kötelező, és a tünetek különféle kombinációkban is felléphetnek.