Szatmárnémeti

Veszélyt jelent az érzelmi zsarolás

2013.03.14 - 10:15

Szatmár megyében az elmúlt esztendőben a DGASPC munkatársainak 31 esetben testi, 113 esetben lelki/érzelmi, 19 esetben szexuális bántalmazás miatt kellett közbelépniük, míg két esetben családon belüli erőszak miatt kértek segítséget az áldozatok.

 

A Szatmár Megyei Társadalom- és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) keretében működő, visszaélésekkel, családon belüli erőszakkal, emberkereskedelemmel és egyéb szociális problémákkal foglalkozó ügyosztály 2006 márciusában jött létre, azzal a céllal, hogy az emberi jogokat, különösen a gyermekekét betartassa. A speciális ügyosztály munkatársai megfigyelik, nyilvántartásba veszik Szatmár megyében a bántalmazott, kihasznált, elhanyagolt, emberkereskedelem áldozatává vált gyermekeket, illetve a családon belüli erőszak áldozataivá vált személyeket (nőket és gyerekeket). A visszaélésekkel, családon belüli erőszakkal, emberkereskedelemmel és egyéb szociális problémákkal foglalkozó ügyosztály alárendeltségébe tartozik az Andrei Központ, a Lorena baba-mama központ, illetve a Gyermekek Telefonja (0261-983), mely nonstop tárcsázható. A DGASPC szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményéből kiderül, az ügyosztály munkatársainak 2011-ben 296 esetben kellett beavatkozniuk a bántalmazott, kizsákmányolt személyek védelmében. Az elmúlt esztendőben 358 esetet vizsgáltak meg a szociális ügyosztály munkatársai, ezek közül 31 esetben testi, 113 esetben lelki/érzelmi, 19 esetben szexuális bántalmazról volt szó. 157-szer tapasztalták, hogy elhanyagolták a gyermekeket, míg 12 fiatalkorút koldulásra, kettőt prostitúcióra, kettőt pedig bűncselekmény elkövetésére kényszerítettek. A statisztikai adatokból az is kiderül, hogy tavaly 13 kiskorú szült, míg hét kiskorú teherbe esett. Az elmúlt évben két alkalommal kérték a szociális munkások segítségét családon belüli erőszak miatt.

Elsődleges feladat

Mindazon gyermekek és nők, akik bántalmazás áldozataivá váltak, az ügyosztály alkalmazottaitól jogi, pszichológiai és szociális tanácsadást kaptak, illetve egészségügyi ellátásban is részesültek. Ugyancsak a sürgősségi segítségnyújtás keretében a rendőrségi vagy bírósági kihallgatásokra is elkísérték az áldozatokat. A szakemberek elmondása szerint elsősorban azt kell tudatosítani az áldozatokban, hogy vállalják fel az őket ért sérelmeket, nézzenek szembe a problémával, és kilépve megszokott világukból, kérjenek segítséget, ha verésről van szó, de akkor is, ha megfélemlítés vagy érzelmi zsarolás miatt szenvednek, a szakemberek pedig személyre szóló megoldással segítik majd őket. A DGASPC vezetője, Vasile Octavian Apan kihangsúlyozta, nagyon fontos feladat hárul az ügyosztály munkatársaira, hiszen ők a nap bármelyik órájában, akár hétvégén is, mozgósíthatóak kell legyenek, hogy a bajba jutott személyeknek a lehető legrövidebb időn belül segítséget tudjanak nyújtani.